POKYNY PRO PACIENTY A OSTATNÍ OSOBY
PLATNÉ V MOÚ OD 19. 9. 2020
Obsah této stránky:
- Informace k poskytovaným službám v MOÚ
- Chystáte se do MOÚ a máte projevy infekce (např. horečku, kašel)?
- Měření teploty před vstupem do MOÚ
- Jak se chovat po vstupu do MOÚ
- Návštěvy hospitalizovaných pacientů
- Nejčastější dotazy
- Očkování proti COVID-19
současná epidemiologická situace obnáší nutnost opatření k zajištění ochrany onkologických pacientů a zdravotníků proti šíření infekce COVID-19, například povinnost nosit roušky, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Doprovod pacienta je povolen jen v nezbytně nutných případech, a to na maximálně na 1 osobu. Doprovod nesmí mít projevy infekčního onemocnění, např. horečku, kašel, dušnost, nebo být nejméně 14 dnů od prodělání infekce. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Návštěvy jsou zakázány (výjimku může udělit ošetřující lékař).
CHYSTÁTE SE DO MOÚ A MÁTE PROJEVY INFEKCE?
(horečka nad 37.5 °C, kašel, dušnost)
Pokud jste NEMĚL/A v posledních 3 týdnech onkologickou léčbu, prosíme, nejezděte do MOÚ!
Nejdříve kontaktujte svého praktického lékaře, jsou-li Vaše potíže vážné, volejte 112!
Pokud jste MĚL/A v posledních 3 týdnech onkologickou léčbu, pak nám nejdříve zavolejte (kontaktujte svého onkologa, mimo pracovní dobu pak službu konajícího lékaře: 724 590 848)!
Bude Vám sdělen další postup, zejména kam máte přijít.
Pokud někdo z vašich blízkých onemocněl infekcí COVID-19 nebo je stále ještě v karanténě, dříve než k nám přijdete tak zavolejte a domluvte se s lékařem na přesných pokynech.
PŘED VSTUPEM DO MOÚ VÁM BUDE ZMĚŘENA TEPLOTA!
Vstup do Masarykova onkologického ústavu možný pouze po změření tělesné teploty u vstupních turniketů. Teplota bude změřena každému, osoby bez teploty a projevů infekce budou vpuštěny dál, ostatní půjdou speciálním vchodem a budou vyšetřeni.
Více informací získáte na tel. čísle 800 222 322.
![]() |
![]() |
JAK SE CHOVAT PO VSTUPU DO MOÚ?
Povinnost nosit roušku překrývající nos i ústa platí od 1. 9. 2020 pro všechny osoby ve všech vnitřních prostorách MOÚ! Jejich nošení je kontrolováno u vstupních turniketů. V případě, že při příchodu roušku mít nebudete, můžete si ji zakoupit v rouškomatu před hlavním vchodem nebo využít nabídky šitých roušek dodaných dobrovolníky.
Povinnost nošení roušek neplatí pro pacienty hospitalizované na lůžkovbých odděleních při pobytu na jejich pokoji. Při opuštění z pokoje si však musí roušku nasadit, pokud jim výjimku nepovolí ošetřující lékař.
Od povinnosti nosit ochranné prostředky dýchacích cest lze upustit v případech, kdy nošení roušky může způsobovat závažné zdravotní potíže (např. zhoršení duševního stavu nebo dušnosti apod.), případně taktéž na doporučení ošetřujícího lékaře.
Omezte kontakt s ostatními a dodržujte odstup alespoň 1 metr od ostatních.
Při kašlání, kýchání, smrkání:
Používejte roušku.
Otočte hlavu směrem od ostatních a odstupte od nich alespoň na 2 metry.
Mějte k dispozici náhradní roušku i kapesník. Pokud nemáte kapesník, použijte rukáv! Ne holou dlaň!
Užívejte léky tlumící kašel.
Často si umývejte ruce:
Vždy tak učiňte při použití a po vyhození kapesníku, před jídlem, po použití toalety!
Nedotýkejte se svých očí, nosu, úst a potravin neumytýma rukama.
Účinná je dezinfekce na bázi alkoholu (≥ 60%) nebo mytí vodou a mýdlem aspoň 20 sekund.
Při pozdravu nepodávejte ruku!
NÁVŠTĚVY HOSPITALIZOVANÝCH PACIENTŮ
DOTAZY?
- Uskuteční se plánovaná kontrola nebo vyšetření v MOÚ?
Ano, pokud nejste předem informováni (telefonicky, SMS nebo e-mailem) o přesunutí termínu nebo jeho zrušení.
- Co se bude dít při naměření zvýšené teploty při vstupu do MOÚ?
Při vstupu do MOÚ každý pacient prochází automatickým vstupním portálem, který měří teplotu a správnost nasazení roušky. V případě naměření zvýšené teploty nesmíte pokračovat dále do budovy, ale musíte pro vstup do MOÚ použít infekční ambulanci (z boku Švejdova pavilonu - od parkoviště v ulici Tvrdého), kde budete vyšetřeni lékařem/lékařkou, který/á rozhodne o dalším postupu.
- Měl jsem kontakt s COVID-19 pozitivní osobou a mám plánované vyšetření v MOU.
Pokud jste měl kontakt s COVID-19 pozitivní osobou a nebyla Vám dosud přikázána karanténa, kontaktujte předem svého ošetřujícího lékaře a domluvte se na dalším postupu. Pokud jste v karanténě a potřebujete absolvovat vyšetření v MOU, je taktéž nutné domluvit se na postupu s lékařem.
- Fungují privátní, tj. placené preventivní prohlídky?
Po dočasném pozastavení jsou preventivní prohlídky pro samoplátce od 30.11. opět v provozu. Nové objednávky jsou příjmány na červen 2021. Aktuální informace lze sledovat na webu Centra prevence MOÚ.
- Mám plánovanou operaci v MOÚ, bude zrušena nebo se uskuteční dle smluveného termínu?
MOÚ se snaží pokračovat v operativních výkonech, pokud nejste předem informování (osobně nebo telefonicky) o zrušení/přesunutí termínu, zákrok bude dle plánu vykonán. Povinností pacienta je předem pravdivě informovat o svém zdravotním stavu. V případě, že máte infekční onemocnění COVID-19, nebo někdo z Vaší sdílené domácnosti je COVID-19 pozitivní, informujte předem svého lékaře/ku, který rozhodne o dalším postupu.
- Fungují preventivní screeningové programy v MOÚ (mammografie, kolonoskopie apod.), uskuteční se plánovaný termín?
Termíny screeningových vyšetření jsou platné. V případě zrušení/přesunutí termínu, z důvodu personálních kapacit MOÚ s ohledem na situaci kolem COVID-19, budete individuálně předem informování.
- Docházím do MOÚ na chemoterapii ambulantně, jsou termíny platné?
Chemostacionář MOÚ aktuálně neomezuje svůj provoz. V případě, že máte projevy infekce, byl jste v kontaktu s COVID-19 pozitivní osobou, nebo jste COVID-19 pozitivní, informujte předem svého ošetřujícího lékaře/ku, který/á rozhodne o dalším postupu. V prostorách Chemostacionáře doporučujeme ambulantním pacientům užívat zvýšenou ochranu dýchacích cest – respirátor FFP2.
- Docházím ambulantně do MOÚ na radioterapii/ozařování, jsou termíny platné?
Centrum fotonové terapie MOÚ aktuálně neomezuje svůj provoz. V případě, že máte projevy infekce, byl jste v kontaktu s COVID-19 pozitivní osobou, nebo jste COVID-19 pozitivní, informujte předem svého ošetřujícího lékaře/ku, který/á rozhodne o dalším postupu. V prostorách Centra fotonové terapie doporučujeme ambulantním pacientům užívat zvýšenou ochranu dýchacích cest – respirátor FFP2.
Praktické rady „Desatero bezpečnosti onkologického pacienta v epidemickém období - nejen COVIDovém“ najdete také na stránkách Linkos.cz
-
máte-li jakékoliv nejasnosti stran Vaší návštěvy MOÚ v souvislosti s infekcí COVID-19 a zavedeným omezením poskytované péče, kontaktujte v pracovní dny mezi 8–15 hod. naše Onkologické informační centrum (tel. 800 222 322, e-mail: educentrum@mou.cz).
Všechna zavedená opatření jsou nyní nutná a mají přispět jak k ochraně personálu, tak i pacientů a jejich blízkých!
OČKOVÁNÍ PROTI COVID 19
Masarykův onkologický ústav jednoznačně doporučuje onkologickým pacientům očkování proti viru způsobujícímu onemocnění COVID-19. Všem pacientům, kteří aktuálně podstupují protinádorovou léčbu, nebo ji prodělali v průběhu posledního roku doporučujeme registraci v Centrálním rezervačním systému, aby mohli být očkováni v prioritní skupině dle pravidel nastavených v rámci vládní strategie. Více informací v článku zde.
Děkujeme Vám za pochopení situace a spolupráci.
Vedení Masarykova onkologického ústavu