• Ovládací panel Ovládací panel
 • CZ   EN
 •  
   

  Kalendář a nejbližší události

  2018
  říjen
  Po Út St Čt So Ne
  12 34567
  89 1011121314
  1516 17 18192021
  22 23 24 25262728
  2930 31
  Pro odborníky
  Pro pacienty a veřejnost
  Kurzy
  Stáže
   

  Odkazy na 3 základní screeningové programy ČR:

   

  Darujte preventivní vyšetření.

   Dárkový poukaz

   

  Vyšetření magnetickou rezonancí

  Pomocí Magnetické Rezonance (dále jen MR) zobrazujeme tkáně lidského těla především při neurologických onemocněních, onemocněních pohybové soustavy, měkkých tkání a orgánů hrudníku, břicha a pánve.

  MR je jednou z nejbezpečnějších vyšetřovacích metod, přesto má některá omezení, která vyplývají z její podstaty.

   
   

  Jak probíhá příprava na vyšetření?

  Vyšetření je nebolestivé a nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Před vyšetření pánve je vhodný dostatečně naplněný močový měchýř.

  (Kontrastní látka k popíjení před vyšetření břicha nebo pánve je zatím jen experiment, těsně před MR vyšetřením žlučových cest a pankreatu (MRCP) se doporučuje vypít 500 ml černorybízového či ještě lépe borůvkového džusu, pokud možno co nejkoncentrovanějšího.)

  Po ohlášení v rentgenové evidenci případně mimo běžnou pracovní dobu přímo na pracovišti pacient obdrží formulář “Poučení a souhlas nemocného s vyšetřovacími a léčebnými výkony”.

  Poté je mu dán čas na důkladné prostudování “Poučení” a nakonec je požádán o podpis formuláře. Na všechny záležitosti především ohledně možných kontraindikací je pacient před vlastním vyšetřením ještě jednou dotazován a v případě pochybností vše podrobněji společně zhodnotíme.

  Poté je pacient pozván do odkládací kabiny. Zde je nezbytné odložit všechny kovové předměty (piercing, šperky, prsteny, vlásenky, jehlice, špendlíky apod.), a vysvléci se do spodního prádla. Ženy budou vyzvány také k odstranění případného make-upu. K vyšetření je poskytnut čistý plášť.

   

  Jak vyšetření probíhá?

  Vlastní vyšetření trvá od 30ti do 60ti minut. Pacient je uložen na vyšetřovací stůl, vyšetřovaná oblast obložena povrchovými RF cívkami a poté je pacient zavezen do užšího vyšetřovacího prostoru válcovitého tvaru. Ve vyšetřovacím prostoru je světlo a je zde zajištěná klimatizace. S obsluhujícím personálem je pacient spojen mikrofonem a navíc dostane do ruky signalizační balónek.

  Po celou dobu vyšetření je nezbytné, aby pacient ležel zcela v klidu a nehýbal se. Při funkci přístroje jsou vnímány pouze různé druhy hluku případně lehké vibrace.

  Při vyšetření se v odůvodněných případech aplikuje do žíly kontrastní látka případně střevní relaxant.

  Po vyšetření

  Po vyšetření může pacient odejít sám/sama nebo s doprovodem doprovázející osoby zpět na oddělení nebo domů, není žádné specifické omezení.

  Výsledky vyšetření jsou známy zpravidla do dvou pracovních dnů.

  Kontraindikace

  Vyšetření se provádí v silném magnetickém poli!!!

  !!! Nelze vyšetřit pacienty, kteří mají zavedený kardiostimulátor, srdeční defibrilátor, kochleární (ušní) protézu či voperovanou inzulínovou pumpu, velmi obezřetně je třeba postupovat u pacientů s umělou srdeční chlopní !!!

  Omezeni jsou dále pacienti s kovovými svorkami po operacích, umělými klouby, kovovými dlahami, kaválním filtrem apod., kdy vyžadujeme certifikát výrobce o MR kompatibilitě.

   

  • Zvláštní pozornost věnujeme lidem po haváriích a úrazech, kterým se mohl dostat do těla kovový materiál, zvláště je nutné upozornit na kovovou střepinu v oku.
    
  • Dále je třeba obezřetně posuzovat indikaci vyšetření v prvních třech měsících těhotenství.
    
  • Podání kontrastní látky do žíly může být ve vyjímečných případech komplikováno alergickou reakcí.
    
  • Pacienty s klaustrofobií či neklidné pacienty lze vyšetřit po farmakologické sedaci.
    
  • Vyšetřovací prostor má průměr necelých 60 cm. 

  Žádanka

  K provedení vyšetření je nutná odesílajícím lékařem řádně vyplněná žádanka o vyšetření MR - magnetickou rezonancí.

  K MR vyšetření je nutné dodat předcházející obrazovou i písemnou dokumentaci týkající se vyšetřované oblasti (CT, RTG, UZ apod.).

  V případě požadavku na následné vydání obrazové dokumentace vyšetření je nutné odesílajícím lékařem vyplněná Žádost o vydání obrazové dokumentace pacienta.

  V běžné pracovní době se při příchodu na RDG oddělení vždy ohlaste v RDG - EVIDENCI, jindy přímo na pracovišti MR.

   

  V případě, že se z jakýchkoliv důvodů nemůžete na objednaný termín dostavit, zavolejte prosím přímo na naše oddělení nejpozději den před vyšetřením, tel.: 844 844 885, 543 136 010 od 7 do 15 hodin (ve všední dny).

  Ke stažení

  Galerie

  MOÚ - Magnetická rezonance MOÚ - Magnetická rezonance
   
  Poslední kontrola stránky odpovědnou osobou proběhla dne: 19. května 2017 18:26. Za správnost obsahu odpovídá MUDr. Petr Opletal.
  Jméno MUDr. Petr Opletal
  E-mail opletal@mou.cz
  Telefon 543136008
  *
  *
  *
   
   

  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, tak nám prosím pomocí tohoto formuláře dejte vědět. Předem Vám děkujeme a po opravě Vám dáme vědět.

  *
  *
  *
  *
  * Ochrana proti robotům

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ