Vyšetření magnetickou rezonancí
Pomocí Magnetické Rezonance (dále jen MR) zobrazujeme tkáně lidského těla především při neurologických onemocněních, onemocněních pohybové soustavy, měkkých tkání a orgánů hrudníku, břicha a pánve.
MR je jednou z nejbezpečnějších vyšetřovacích metod, přesto má některá omezení, která vyplývají z její podstaty.
Jak probíhá příprava na vyšetření?
Vyšetření je nebolestivé a nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Před vyšetření pánve je vhodný dostatečně naplněný močový měchýř.
(Kontrastní látka k popíjení před vyšetření břicha nebo pánve je zatím jen experiment, těsně před MR vyšetřením žlučových cest a pankreatu (MRCP) se doporučuje vypít 500 ml černorybízového či ještě lépe borůvkového džusu, pokud možno co nejkoncentrovanějšího.)
Po ohlášení v rentgenové evidenci případně mimo běžnou pracovní dobu přímo na pracovišti pacient obdrží formulář “Poučení a souhlas nemocného s vyšetřovacími a léčebnými výkony”.
Poté je mu dán čas na důkladné prostudování “Poučení” a nakonec je požádán o podpis formuláře. Na všechny záležitosti především ohledně možných kontraindikací je pacient před vlastním vyšetřením ještě jednou dotazován a v případě pochybností vše podrobněji společně zhodnotíme.
Poté je pacient pozván do odkládací kabiny. Zde je nezbytné odložit všechny kovové předměty (piercing, šperky, prsteny, vlásenky, jehlice, špendlíky apod.), a vysvléci se do spodního prádla. Ženy budou vyzvány také k odstranění případného make-upu. K vyšetření je poskytnut čistý plášť.
Jak vyšetření probíhá?
Vlastní vyšetření trvá od 30ti do 60ti minut. Pacient je uložen na vyšetřovací stůl, vyšetřovaná oblast obložena povrchovými RF cívkami a poté je pacient zavezen do užšího vyšetřovacího prostoru válcovitého tvaru. Ve vyšetřovacím prostoru je světlo a je zde zajištěná klimatizace. S obsluhujícím personálem je pacient spojen mikrofonem a navíc dostane do ruky signalizační balónek.
Po celou dobu vyšetření je nezbytné, aby pacient ležel zcela v klidu a nehýbal se. Při funkci přístroje jsou vnímány pouze různé druhy hluku případně lehké vibrace.
Při vyšetření se v odůvodněných případech aplikuje do žíly kontrastní látka případně střevní relaxant.
Po vyšetření
Po vyšetření může pacient odejít sám/sama nebo s doprovodem doprovázející osoby zpět na oddělení nebo domů, není žádné specifické omezení.
Výsledky vyšetření jsou známy zpravidla do dvou pracovních dnů.
Kontraindikace
Vyšetření se provádí v silném magnetickém poli!!!
!!! Nelze vyšetřit pacienty, kteří mají zavedený kardiostimulátor, srdeční defibrilátor, kochleární (ušní) protézu či voperovanou inzulínovou pumpu, velmi obezřetně je třeba postupovat u pacientů s umělou srdeční chlopní !!!
Omezeni jsou dále pacienti s kovovými svorkami po operacích, umělými klouby, kovovými dlahami, kaválním filtrem apod., kdy vyžadujeme certifikát výrobce o MR kompatibilitě.
-
Zvláštní pozornost věnujeme lidem po haváriích a úrazech, kterým se mohl dostat do těla kovový materiál, zvláště je nutné upozornit na kovovou střepinu v oku.
-
Dále je třeba obezřetně posuzovat indikaci vyšetření v prvních třech měsících těhotenství.
-
Podání kontrastní látky do žíly může být ve vyjímečných případech komplikováno alergickou reakcí.
-
Pacienty s klaustrofobií či neklidné pacienty lze vyšetřit po farmakologické sedaci.
- Vyšetřovací prostor má průměr necelých 60 cm.
Žádanka
K provedení vyšetření je nutná odesílajícím lékařem řádně vyplněná žádanka o vyšetření MR - magnetickou rezonancí.
K MR vyšetření je nutné dodat předcházející obrazovou i písemnou dokumentaci týkající se vyšetřované oblasti (CT, RTG, UZ apod.).
V případě požadavku na následné vydání obrazové dokumentace vyšetření je nutné odesílajícím lékařem vyplněná Žádost o vydání obrazové dokumentace pacienta.
V běžné pracovní době se při příchodu na RDG oddělení vždy ohlaste v RDG - EVIDENCI, jindy přímo na pracovišti MR.
V případě, že se z jakýchkoliv důvodů nemůžete na objednaný termín dostavit, zavolejte prosím přímo na naše oddělení nejpozději den před vyšetřením, tel.: 844 844 885, 543 136 010 od 7 do 15 hodin (ve všední dny).