V Masarykově onkologickém ústavu stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19. Například maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod, povinnost nosit roušky a dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Od 25.5.2020 jsou povoleny návštěvy, pouze v době od 14:00 do 17:00 hod. K pacientovi mohou nanejvýš dvě osoby současně, pobyt na pokoji je omezen na max. 15 min. Při vstupu je každému změřena teplota. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Věrnost se vyplácí. Chrání i před rakovinou.

   

  Promiskuita neboli časté střídání sexuálních partnerů je podobně nezodpovědné jako nadměrné pití alkoholu nebo hazardní chování za volantem auta. Při náhodném nechráněném styku se můžete nakazit i HIV/AIDS nebo riskovat pozdější onemocnění rakovinou.

  „Suvenýry“, o které nikdo nestojí

  • Při nechráněném pohlavním styku se můžete od partnera nakazit chlamydiemi nebo kapavkou. Obě infekce jsou naštěstí relativně dobře léčitelné. Podmínkou však je přijít k lékaři včas. Když podceníte příznaky a nezačnete se léčit, mohou chlamydie i neisserie (bakterie vyvolávající kapavku) zapříčinit vážné zdravotní potíže.
  • Další nežádoucí vzpomínkou na rizikový sexuální zážitek je nákaza HIV – virem způsobujícím nemoc AIDS. Je pravda, že díky razantní léčbě se u řady nakažených HIV nemusí AIDS nikdy rozvinout. Nicméně přes veškeré zdokonalování léčebných možností zůstává AIDS smrtelným onemocněním.
  • Mezi sexuálně přenosnými původci závažných onemocnění je nutné zmínit i lidský papilomavirus (HPV). Tento virus může způsobovat „jen“ obtěžující výrůstky na kůži charakteru bradavic – kondylomata. Ale také může být příčinou nádorových onemocnění – rakoviny děložního čípku nebo rakoviny dutiny ústní a hrdla.

  Kondom a věrnost chrání před rakovinou

  Lidský papilomavirus (HPV) je v populaci natolik rozšířený, že se jím v průběhu života nakazí většina sexuálně aktivních žen. Naprosté většině z nich však virus nezpůsobí žádnou újmu. Neplatí to bohužel pro všechny nakažené. U některých virus vyvolá takové změny buněk děložního hrdla, že se rozvine rakovina.

  V rozvoji rakoviny děložního hrdla hrají roli i další věci:

  • kouření
  • oslabení imunitního systému (třeba právě zmíněnou infekcí HIV)
  • užívání hormonální antikoncepce déle než 5 let
  • 3 a více porodů.

  Samozřejmě čím víc sexuálních partnerů, tím větší pravděpodobnost nákazy. Proto se zvlášť při náhodném pohlavním styku vždy chraňte bariérovou antikoncepcí (kondomem).

  Úplně nejlepší však je být si s partnerem věrní. S promiskuitou totiž bývá spojeno další rizikové chování, jako nadměrné pití alkoholu, kouření, užívání drog, nedostatek spánku a všeobecně špatná životospráva. To vše může organismus oslabit, zvýšit náchylnost k infekcím a v důsledku i zkrátit život.

  Zdroj: www.lecba-rakoviny.cz, upravila Mgr.Markéta Jetelová

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru