• Ovládací panel Ovládací panel
 • CZ   EN
 •  

  Věrnost se vyplácí. Chrání i před rakovinou.

   

  Promiskuita neboli časté střídání sexuálních partnerů je podobně nezodpovědné jako nadměrné pití alkoholu nebo hazardní chování za volantem auta. Při náhodném nechráněném styku se můžete nakazit i HIV/AIDS nebo riskovat pozdější onemocnění rakovinou.

  „Suvenýry“, o které nikdo nestojí

  • Při nechráněném pohlavním styku se můžete od partnera nakazit chlamydiemi nebo kapavkou. Obě infekce jsou naštěstí relativně dobře léčitelné. Podmínkou však je přijít k lékaři včas. Když podceníte příznaky a nezačnete se léčit, mohou chlamydie i neisserie (bakterie vyvolávající kapavku) zapříčinit vážné zdravotní potíže.
  • Další nežádoucí vzpomínkou na rizikový sexuální zážitek je nákaza HIV – virem způsobujícím nemoc AIDS. Je pravda, že díky razantní léčbě se u řady nakažených HIV nemusí AIDS nikdy rozvinout. Nicméně přes veškeré zdokonalování léčebných možností zůstává AIDS smrtelným onemocněním.
  • Mezi sexuálně přenosnými původci závažných onemocnění je nutné zmínit i lidský papilomavirus (HPV). Tento virus může způsobovat „jen“ obtěžující výrůstky na kůži charakteru bradavic – kondylomata. Ale také může být příčinou nádorových onemocnění – rakoviny děložního čípku nebo rakoviny dutiny ústní a hrdla.

  Kondom a věrnost chrání před rakovinou

  Lidský papilomavirus (HPV) je v populaci natolik rozšířený, že se jím v průběhu života nakazí většina sexuálně aktivních žen. Naprosté většině z nich však virus nezpůsobí žádnou újmu. Neplatí to bohužel pro všechny nakažené. U některých virus vyvolá takové změny buněk děložního hrdla, že se rozvine rakovina.

  V rozvoji rakoviny děložního hrdla hrají roli i další věci:

  • kouření
  • oslabení imunitního systému (třeba právě zmíněnou infekcí HIV)
  • užívání hormonální antikoncepce déle než 5 let
  • 3 a více porodů.

  Samozřejmě čím víc sexuálních partnerů, tím větší pravděpodobnost nákazy. Proto se zvlášť při náhodném pohlavním styku vždy chraňte bariérovou antikoncepcí (kondomem).

  Úplně nejlepší však je být si s partnerem věrní. S promiskuitou totiž bývá spojeno další rizikové chování, jako nadměrné pití alkoholu, kouření, užívání drog, nedostatek spánku a všeobecně špatná životospráva. To vše může organismus oslabit, zvýšit náchylnost k infekcím a v důsledku i zkrátit život.

  Zdroj: www.lecba-rakoviny.cz, upravila Mgr.Markéta Jetelová

   
  Jméno Mgr. Markéta Jetelová
  E-mail marketa.jetelova@mou.cz
  Telefon 543134301
  *
  *
  *
   
   

  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, tak nám prosím pomocí tohoto formuláře dejte vědět. Předem Vám děkujeme a po opravě Vám dáme vědět.

  *
  *
  *
  *
  * Ochrana proti robotům

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ