• Ovládací panel Ovládací panel
 • CZ   EN
 •  
   

  Kalendář a nejbližší události

  2017
  prosinec
  Po Út St Čt So Ne
  123
  45678910
  1112 1314151617
  18 19 2021222324
  25262728293031
  Pro odborníky
  Pro pacienty a veřejnost
  Kurzy
  Stáže

  Masarykův onkologický ústav nevyhlásil žádnou sbírku plyšových hraček pro svoje pacienty. Proto prosíme, abyste do ústavu tyto hračky neposílali. Naše hygienická opatření a snížená imunita dětských onkologických pacientů nám nedovoluje přijímat jakékoli použité hračky. Děkujeme za pochopení.

   

  Odkazy na 3 základní screeningové programy ČR:

   

  Darujte preventivní vyšetření.

   Dárkový poukaz

   

  Vernisáž - Jana Fuksová_říjen 2017

  Vernisáž - Jana Fuksová_říjen 2017
   
   

  V Galerii Žlutý kopec – 2. patro Švejdova pavilonu, uskutečnila ve čtvrtek 5. října 2017 v 16:00 hodin.

  Své práce zde představila Jana Fuksová, která se zabývá čínskou tušovou malbou a která svou výstavu nazvala „Poutníkem, krajinou…“.

  Počátek tohoto čínského tradičního malířství datujeme přibližně do roku 4 000 př. Kr., takže jeho kontinuální tradice trvá zhruba 6 000 let. Zpočátku byla čínská malba úzce spjata s ostatními řemesly (keramika, broušený jadeit, lakované nádoby, dekorování bronzových nádob aj.). S rozšířením buddhismu z Indie do Číny v 1. stol. n. l. nabývá na významu umění religiózní nástěnné malby. Během dynastie Song (960-1127) se velmi populárními stala vyobrazení historických postav a příběhů všedního dne, tedy figurální malba. Rafinovanější je i technika malby. Krajinomalba se etablovala jako samostatné odvětví ve 4. století a později se v jejím rámci vyvinuly dva samostatné styly – “blue-and-green landscapes” a “ink-and-wash landscape”. Představitelé prvního používali jasně modrý, zelený a červený pigment, získaný z minerálů, k vytvoření vysoce dekorativního stylu. Styl “Ink-and-wash landscape” vycházel z jasné práce se štětcem a různých stupňů intenzity tuše, to vše k vyjádření autorovy koncepce přírody, jeho vlastních emocí a individuality. Zobrazení květin a ptáků se vydělilo z oblasti dekorativního umění a přetvořilo se v samostatný žánr asi v 9. století. Věnovala se mu spousta skvělých umělců zejm. za panování dynastie Song a předměty jejich zájmu se staly rozličné květiny, plody, hmyz a ryby.

  Jana Fuksová se čínské tušové malbě se věnuje přibližně 12 let (základům se vyučila za vedení Mr. Sum Kwai na kualalumpurské Universiti Tungku Abdul Rahman, kde trávila takřka dva a půl roku. Od prvních „jednoduchých“ tahů štětcem se postupně dostávala k malbě květin, zvířat, krajin, zátiší. To, co mnohdy vyhlíží jednoduše, vůbec snadné není, ale vyžaduje soustředění, jistou ruku a hlavně velkou pokoru a lásku. Přestože se výtvarné tvorbě věnovala poměrně dlouho, musela s pokorou začít „od píky“, zapomenout na vše „evropské“, včetně držení štětce, a pečlivě sledovala a napodobovala tahy svého čínského mistra, pana Sum.

  Na vernisáži vystoupil sbor Elapsus musicalis, jehož sbormistryní je Mgr. Alena Zemčíková. Tento smíšený pěvecký sbor působí při Svatováclavské hudební škole.  Jeho repertoár sestává převážně z renesanční a barokní hudby, kterou příležitostně doplňují lidové písně i kusy novější.

  Často vystupuje společně s hudebním tělesem Brněnská camerata.

   
  Jméno
   

  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, tak nám prosím pomocí tohoto formuláře dejte vědět. Předem Vám děkujeme a po opravě Vám dáme vědět.

  *
  *
  *
  *
  * Ochrana proti robotům

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ