V Masarykově onkologickém ústavu stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit roušky,  maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Návštěvy jsou povoleny pouze v době od 14:00 do 17:00 hod, k jednomu pacientovi mohou nanejvýš dvě osoby, pobyt na pokoji je omezen na max. 15 min. Při vstupu je každému změřena teplota. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Úsek banky biologického materiálu (ÚsBBM)

  • Rychlá volba:
   

  Kde najdete naše pracoviště

   
   
   

  Ordinační doba

   

  Kontaktní informace

  Masarykův onkologický ústav
  Mgr. Alice Hálová

  Oddělení onkologické patologie
  Žlutý kopec 7, 656 53 Brno

  Vedení pracoviště

  prof. MUDr. Dalibor Valík, Ph.D.

  • E-mail:
  • Telefon: 543136700

  Zaměstnanci

  prof. MUDr. Dalibor Valík, Ph.D.

  • E-mail:
  • Telefon: 543136700
   

  Další informace

  Banka biologického materiálu (BBM) uchovává dlouhodobě zamražené nebo jinak zpracované tkáně a další humánní biologický materiál onkologických pacientů MOÚ a poskytuje jej, včetně klinických informací, především pro výzkumné projekty onkologického výzkumu MOÚ. Využití lidských nádorových vzorků umožňuje průkaz vhodných biomarkerů primárně testovaných v experimentálních výzkumných studiích. Přístup k takto archivovanému materiálu a jeho klinickým datům může usnadnit a urychlit translaci laboratorních poznatků do klinické praxe.

  Provoz BBM splňuje základní metodické i etické principy pro práci s humánním materiálem.  Vývoj a využití BBM vyžaduje aktivní institucionální podporu a týmovou spolupráci pracovníků patologie, chirurgie, laboratoře a kliniků. 

  Od založení BBM v roce 2000 byly veškeré vzorky archivovány v hlubokomrazicím zařízení při teplotě -80°C. V roce 2007 došlo k vybudování nových prostor určených pro BBM, umožňujících archivaci vzorků v parách kapalného dusíku při teplotě -160°C či za jiných specifických podmínek (-20°C, -80°C).

  V současné době se banka biologického materiálu se skládá ze 2 základních modulů:

  Long term storage modulu (LTS)a Short term storage modulu (STS).

  LTS modul zahrnuje uložení tkání (primární nádorové tkáně, metastázy, tkáně nenádorové), krevních sér odebíraných při operacích, tkání uložených v RNA Lateru a genomové DNA. STS modul zahrnuje uložení krevních sér.

  Nyní jsou v bance biologického materiálu v parách kapalného dusíku archivovány vzorky tkání cca od 10 680 pacientů (tj. více než 46 000 alikvotů tkání) a vzorky sér cca od 6 200 pacientů (tj. přes 18 000 alikvotů sér).

  Databáze BBM je vedena v nemocničním informačním systému GreyFox, což umožňuje dohledat biologickou charakterizaci vzorku a klinický vývoj onemocnění jednotlivého pacienta. Dohledání klinických dat nutno pro každou sestavu individuálně dohodnout s lékaři klinických oddělení MOÚ.

  Ke stažení

  Galerie

  BBM_1
  BBM_2
  BBM_3
  BBM_4
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru