• Menu Menu
 • CZ EN
 •  

  ÚSEK BANKY BIOLOGICKÉHO MATERIÁLU (ÚsBBM)

  • Rychlá volba:
   

  Kde najdete naše pracoviště

   
   
   

  Ordinační doba

   

  Kontaktní informace

  Masarykův onkologický ústav
  Mgr. Alice Hálová

  Oddělení onkologické patologie
  Žlutý kopec 7, 656 53 Brno

  Vedení pracoviště

  doc. MUDr. Dalibor Valík, Ph.D.

  • E-mail:
  • Telefon: 543136700
  • Telefon: 543134102

  Zaměstnanci

  doc. MUDr. Dalibor Valík, Ph.D.

  • E-mail:
  • Telefon: 543136700
  • Telefon: 543134102
   

  Další informace

  Banka biologického materiálu (BBM) uchovává dlouhodobě zamražené nebo jinak zpracované tkáně a další humánní biologický materiál onkologických pacientů MOÚ a poskytuje jej, včetně klinických informací, především pro výzkumné projekty onkologického výzkumu MOÚ. Využití lidských nádorových vzorků umožňuje průkaz vhodných biomarkerů primárně testovaných v experimentálních výzkumných studiích. Přístup k takto archivovanému materiálu a jeho klinickým datům může usnadnit a urychlit translaci laboratorních poznatků do klinické praxe.

  Provoz BBM splňuje základní metodické i etické principy pro práci s humánním materiálem.  Vývoj a využití BBM vyžaduje aktivní institucionální podporu a týmovou spolupráci pracovníků patologie, chirurgie, laboratoře a kliniků. 

  Od založení BBM v roce 2000 byly veškeré vzorky archivovány v hlubokomrazicím zařízení při teplotě -80°C. V roce 2007 došlo k vybudování nových prostor určených pro BBM, umožňujících archivaci vzorků v parách kapalného dusíku při teplotě -160°C či za jiných specifických podmínek (-20°C, -80°C).

  V současné době se banka biologického materiálu se skládá ze 2 základních modulů:

  Long term storage modulu (LTS)a Short term storage modulu (STS).

  LTS modul zahrnuje uložení tkání (primární nádorové tkáně, metastázy, tkáně nenádorové), krevních sér odebíraných při operacích, tkání uložených v RNA Lateru a genomové DNA. STS modul zahrnuje uložení krevních sér.

  Nyní jsou v bance biologického materiálu v parách kapalného dusíku archivovány vzorky tkání cca od 10 680 pacientů (tj. více než 46 000 alikvotů tkání) a vzorky sér cca od 6 200 pacientů (tj. přes 18 000 alikvotů sér).

  Databáze BBM je vedena v nemocničním informačním systému GreyFox, což umožňuje dohledat biologickou charakterizaci vzorku a klinický vývoj onemocnění jednotlivého pacienta. Dohledání klinických dat nutno pro každou sestavu individuálně dohodnout s lékaři klinických oddělení MOÚ.

  Ke stažení

  Galerie

  BBM_1
  BBM_2
  BBM_3
  BBM_4
   
  Poslední kontrola stránky odpovědnou osobou proběhla dne: 5. prosince 2015 0:00. Za správnost obsahu odpovídá Ing. Zuzana Kuncová.
  Jméno Ing. Zuzana Kuncová
  E-mail kuncova@mou.cz
  Telefon 543133304
  *
  *
  *
  * Ochrana proti robotům
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ