V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit respirátory FFP2 ve všech vnitřních prostorách, max. 1 zdravá osoba jako doprovod v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a odstupy. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení respirátoru. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány. INFORMACE KE KÓDU PRO UPŘEDNOSTNĚNÍ OČKOVÁNÍ NALEZNETE ZDE.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Umělecká díla

  Umělecká díla

   

  V Masarykově onkologickém ústavu jsou umístěna zajímavá umělecká díla známých výtvarníků.

   
   

  Busta Tomáše Garrigua Masaryka

  Umístěna ve vestibulu Masarykova pavilonu.

  TGM

  Autorem je akademický sochař Antonín Kalvoda, rodák ze Šlapanic u Brna (1907 – 1974 Praha), žák profesora Otakara Španielana pražské Akademii výtvarných umění. Ve své tvorbě se zaměřil na monumentální figurální tvorbu, portréty a drobnou plastiku. Vytvořil řadu pomníků a plastik, jež jsou roztroušeny po celé naší vlasti. Za připomínku stojí například socha Jiřího Wolkera v Prostějově. Bustu zapůjčila Národní galerie v Praze.

   

  Nástěnná malba v kapli v Masarykově pavilonu

  Umělecká díla v MOU 2

  Autorem je malíř Milivoj Husák, turnovský rodák (1950), který v současné době žije v Lelekovicích u Brna. Vystudoval Školu uměleckých řemesel v Brně, v letech 1970 a 1971 navštěvoval Akademii výtvarných umění v Praze. Ve svých pracích se soustřeďuje na paradoxní a mezní možnosti zobrazování světla - v jeho odrazu nebo nepřítomnosti. Vedle kreseb a malby vytvořil několik sakrálních interiérů, např. interiér kaple Ducha svatého na brněnském biskupství. Jako scénograf spolupracoval také s brněnským Divadlem u stolu.

   

  Socha Zrození

  Umístěna v atriu Masarykova pavilonu

  Socha zrozeni Autorem je akademický sochař Jiří Marek (Velké Meziříčí 1914 – Brno 1993). Byl žákem profesora Bohumila Kafky na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho dílo je tematicky velice široké, umístěné po celé Moravě. Ztvárňoval kromě jiného sakrální tématiku (Křížová cesta na Petrově, portál hlavního vchodu do kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí, snímání s kříže tamtéž), krajinu a přírodu (Vysočina, Otvírání studánek, Morava, Dyje) a byl také autorem pomníků padlým, a to hlavně v okolí Velkého Meziříčí, dále pamětních desek či náhrobků.
   

   

  Malá kaple ve Švejdově pavilonu

  Malá kaple Autorem je sochař Jan Šimek, který se narodil a žije v Brně (1941). Část svého rozsáhlého díla realizoval v exteriéru města Brna, kde jeho sochy dotvářejí atmosféru a kolorit tohoto místa (např. Kamenná znamení v Obřanech, Oáza v Žabovřeskách nebo Průrva času u divadla Na provázku). Sochař využívá přírodní materiály – dřevo, kámen, mnohdy v symbióze s vodním prvkem. Kromě sochařské výzdoby malé kaple v MOÚ můžete jeho díla vidět také v kapli ve FN u svaté Anny v Brně nebo na Fakultě informatiky MU.

   

  Prosvětlené fotografie
  Ozařovny Kliniky radiační onkologie – LU I a LU III.

  Irena Armutidisová - prosvětlené fotografie

  Autorokou je významná brněnská fotografka Irena Armutidisová, pedagogicky působící Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, kde vede Kabinet fotografie a na MU, kde vyučuje fotografii na Semináři dějin umění. Její volnou tvorbu představují portréty, akty, zátiší a především krajiny. Spolupracuje s kulturními institucemi, podílí se na tvorbě našich a zahraničních katalogů a knih volného a užitého umění. Věnuje se kurátorské a odborné činnosti, spolupracuje s fotografickými galeriemi a institucemi v ČR. Její práce jsou zastoupeny v naších i zahraničních fotografických galerií. 

  Galerie

  Umělecká díla v MOU 3 Umělecká díla v MOU 1 Irena Armutidisová - prosvětlené fotografie Irena Armutidisová - prosvětlené fotografie
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru