• Ovládací panel Ovládací panel
 • CZ   EN
 •  

  Umělecká díla

  Umělecká díla

   

  V Masarykově onkologickém ústavu jsou umístěna zajímavá umělecká díla známých výtvarníků.

   
   

  Busta Tomáše Garrigua Masaryka

  Umístěna ve vestibulu Masarykova pavilonu.

  TGM

  Autorem je akademický sochař Antonín Kalvoda, rodák ze Šlapanic u Brna (1907 – 1974 Praha), žák profesora Otakara Španielana pražské Akademii výtvarných umění. Ve své tvorbě se zaměřil na monumentální figurální tvorbu, portréty a drobnou plastiku. Vytvořil řadu pomníků a plastik, jež jsou roztroušeny po celé naší vlasti. Za připomínku stojí například socha Jiřího Wolkera v Prostějově. Bustu zapůjčila Národní galerie v Praze.

   

  Nástěnná malba v kapli v Masarykově pavilonu

  Umělecká díla v MOU 2

  Autorem je malíř Milivoj Husák, turnovský rodák (1950), který v současné době žije v Lelekovicích u Brna. Vystudoval Školu uměleckých řemesel v Brně, v letech 1970 a 1971 navštěvoval Akademii výtvarných umění v Praze. Ve svých pracích se soustřeďuje na paradoxní a mezní možnosti zobrazování světla - v jeho odrazu nebo nepřítomnosti. Vedle kreseb a malby vytvořil několik sakrálních interiérů, např. interiér kaple Ducha svatého na brněnském biskupství. Jako scénograf spolupracoval také s brněnským Divadlem u stolu.

   

  Socha Zrození

  Umístěna v atriu Masarykova pavilonu

  Socha zrozeni Autorem je akademický sochař Jiří Marek (Velké Meziříčí 1914 – Brno 1993). Byl žákem profesora Bohumila Kafky na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho dílo je tematicky velice široké, umístěné po celé Moravě. Ztvárňoval kromě jiného sakrální tématiku (Křížová cesta na Petrově, portál hlavního vchodu do kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí, snímání s kříže tamtéž), krajinu a přírodu (Vysočina, Otvírání studánek, Morava, Dyje) a byl také autorem pomníků padlým, a to hlavně v okolí Velkého Meziříčí, dále pamětních desek či náhrobků.
   

   

  Malá kaple ve Švejdově pavilonu

  Malá kaple Autorem je sochař Jan Šimek, který se narodil a žije v Brně (1941). Část svého rozsáhlého díla realizoval v exteriéru města Brna, kde jeho sochy dotvářejí atmosféru a kolorit tohoto místa (např. Kamenná znamení v Obřanech, Oáza v Žabovřeskách nebo Průrva času u divadla Na provázku). Sochař využívá přírodní materiály – dřevo, kámen, mnohdy v symbióze s vodním prvkem. Kromě sochařské výzdoby malé kaple v MOÚ můžete jeho díla vidět také v kapli ve FN u svaté Anny v Brně nebo na Fakultě informatiky MU.

   

  Prosvětlené fotografie
  Ozařovny Kliniky radiační onkologie – LU I a LU III.

  Irena Armutidisová - prosvětlené fotografie

  Autorokou je významná brněnská fotografka Irena Armutidisová, pedagogicky působící Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, kde vede Kabinet fotografie a na MU, kde vyučuje fotografii na Semináři dějin umění. Její volnou tvorbu představují portréty, akty, zátiší a především krajiny. Spolupracuje s kulturními institucemi, podílí se na tvorbě našich a zahraničních katalogů a knih volného a užitého umění. Věnuje se kurátorské a odborné činnosti, spolupracuje s fotografickými galeriemi a institucemi v ČR. Její práce jsou zastoupeny v naších i zahraničních fotografických galerií. 

  Galerie

  Umělecká díla v MOU 3 Umělecká díla v MOU 1 Irena Armutidisová - prosvětlené fotografie Irena Armutidisová - prosvětlené fotografie
   
  Jméno
   

  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, tak nám prosím pomocí tohoto formuláře dejte vědět. Předem Vám děkujeme a po opravě Vám dáme vědět.

  *
  *
  *
  *
  * Ochrana proti robotům

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ