Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Úloha praktického lékaře v primární prevenci melanomu

   

   

  Proč je důležité, aby praktičtí lékaři během pravidelných prohlídek věnovali melanomům a všem změnám na těle pacientů zvýšenou pozornost? Je třeba si uvědomit, že melanomy způsobují až 90 % všech úmrtí na kožní nádory. 

  Podle slov prof. Ahrenbergera je nutné, aby se prevenci melanomů intenzívně věnovali i praktičtí lékaři a pacienti se nespoléhali pouze na dermatology.

  „Jednou jsem spočítal, že kdyby se měli věnovat každoročním preventivním prohlídkám všech mateřských znamének výhradně dermatovenerologové, nedělali by ve své celé pracovní době po dobu 8 měsíců v roce nic jiného. A proto je v prevenci významná úloha praktických lékařů, kteří už teď v primární prevenci melanomu i v záchytu časných forem tohoto onemocnění velmi pomáhají.“

  Trénované oko i přístrojové vybavení k přesné diagnostice má ale obvykle jen dermatovenerolog, takže správný postup je takový, že podezřelé znaménko se posílá k dermatovenerologovi a ten rozhodne o případné excizi. Předejde se tak zbytečným operačním výkonům, často s nehezkými jizvami.
  Praktický lékař by se měl zaměřit především na následující rizikové skupiny:

  osoby se světlou kůží, mnoho pih, větší množstvím mateřských znamének, kožní nádor v rodině, spálení v dětství, pravidelné dovolené u jižních moří, nově vzniklé nebo měnící se pigmentové znaménko.
   

  Podle zdroje: www.melanom.cz – zpracovala hs

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru