V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: od 1. 9. 2020 povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou od 19. 9. 2020 zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Testování trombofilie – dědičné dispozice ke zvýšenému riziku trombózy, plicní embolie, srdeční a mozkové příhody

   

  Náchylnost ke zvýšené tvorbě krevních sraženin (TEN - trombembolická nemoc) a k výskytu následných komplikací jako je srdeční a mozková příhoda, plicní embolie, je ovlivňována různými genetickými i negenetickými faktory. Nejčastějšími genetickými příčinami jsou mutace (změny) v genu pro Faktor V, tzv. Leidenská mutace a mutace ve Faktoru II (Protrombinu). 

  Leidenská mutace ve Faktoru V (FV Leiden 1691G>A; rs6025; systematicky F5 gen NM_000130.4: c.1601G>A,p.Arg543Gln)  Jedná se o nejčastější a nejzávažnější mutaci v genu pro Factor V. Projevuje se především hlubokou žilní trombózou. Riziko stoupá v graviditě. V evropské populaci se vyskytuje velmi často, je přítomna v jedné kopii u asi 3-8% populace (heterozygot, zdědil jen jednu mutaci od jednoho ze svých rodičů, mírnější riziko TEN, 5-10x), ve dvou kopiích jen asi u 0,1% populace (homozygot, zdědil mutaci od obou rodičů, vysoké riziko TEN, 50-100x). 

  Mutace Protrombinu - Faktoru II  (F II Protrombin  20210 G>A; rs1799963; systematicky F2 gen NM_000506.3:c.*97G>A). Projevuje se především vyšším rizikem žilní trombózy (asi 3x), plicní embolie a komplikací v graviditě. Vyskytuje se nejčastěji v jedné kopii asi u 1-2% populace (heterozygot).

   

  CENA: Testování dvou nejrizikovějších variant FV Leiden a Faktor II Protrombin: 2 900,- Kč

  Testování trombofilie si můžete vyžádat přímo u lékaře v rámci hrazené preventivní prohlídky v MOÚ. Není potřeba konzultace s lékařským genetikem. 

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru