• Menu Menu
 • CZ EN
 •  

  Strach lidí z rakoviny může mít negativní dopad na účast ve screeningovém programu

   

  Lidé obávající se rakoviny sice často mají v úmyslu zúčastnit se screeningu kolorektálního karcinomu, avšak strach z nálezu zhoubného nádoru jim nakonec paradoxně zabrání podstoupit vyšetření. Rakoviny se bojí mnoho lidí, jenže strach nemá na všechny lidi stejný účinek, tvrdí se v nové studii britských vědců. Zatímco některé lidi obavy ze zhoubného nádoru motivují k účasti na preventivním vyšetření, jiní se naopak raději chtějí vyhnout zjištění, zda mají či nemají rakovinu.

  Vědci vyslovili hypotézu, že rozdíly mohou spočívat ve způsobu, jakým lidé pociťují strach: zatímco typicky úzkostliví lidé mají tendenci velmi se obávat rakoviny, jiní lidé již při pomyšlení na zhoubný nádor mají fyzicky nepříjemné pocity.

  Osvětové kampaně jsou často navrženy tak, aby ještě umocnily obavy veřejnosti ze zhoubných nádorů. Zdůrazňují například, jak častým onemocněním je rakovina, nebo jak smrtelné jsou některé typy nádorů. To však může některé lidi odradit, nikoli motivovat k účasti ve screeningu, tvrdí se dále ve studii. Edukační kampaň o endoskopickém screeningu kolorektálního karcinomu by měla pomoci veřejnosti vysvětlit, že takové vyšetření skutečně může zabránit vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku, takže kdo se screeningu zúčastní, zbaví se starosti s jedním typem rakoviny.

  Podle zdroje www.kolorektum.cz – zpracovala hs

   
  Jméno Mgr. Helena Sedláčková
  E-mail helena.sedlackova@mou.cz
  Telefon 543134301
  *
  *
  *
  * Ochrana proti robotům
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ