V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit respirátory FFP2 ve všech vnitřních prostorách, max. 1 zdravá osoba jako doprovod v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a odstupy. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení respirátoru. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány. INFORMACE KE KÓDU PRO UPŘEDNOSTNĚNÍ OČKOVÁNÍ NALEZNETE ZDE.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Proč se ženy bojí preventivního vyšetření aneb když je to o prsa!

   

  Některé ženy, které nemají žádné potíže, nechtějí jít na preventivní vyšetření, aby se náhodou „na něco“ nepřišlo. Je to nelogické a nerozumné. Některé dokonce i ve chvíli, kdy si objeví hmatné ložisko, raději vyšetření odkládají ze strachu, aby se nepotvrdila obava, že se v prsu děje něco nebezpečného, že v něm roste zhoubný nádor. Mnohé čekají, že „to“ zmizí. Je to velký hazard s vlastním zdravím. Čas přestane být onou silnou zbraní v boji s nepřítelem a naopak začne působit ve prospěch zhoubného nádoru. Vyhlídka na uzdravení se zmenšuje každým dnem, kdy nádor zůstává neléčen.

  Mnohé ženy se vyhýbají preventivnímu vyšetření, protože nemají rády nemocniční prostředí, v němž se vyšetření odehrává  a nebo proto, že neví, jak vyšetření zařídit. Screeningová centra, která provádějí preventivní vyšetření prsu, jsou zařízena velmi přirozeně, snaží se, aby se tam ženy cítily dobře. Zorganizovat si preventivní vyšetření prsu je velmi jednoduché, stačí navštívit praktického lékaře nebo gynekologa. Jejich povinností je poslat každou ženu jednou za dva roky na preventivní mamografii. Je také nutno stále připomínat význam samovyšetření a znalost vlastních prsů.

  •  

  Proč se ženy bojí rakoviny prsu?

  Ženy se někdy mylně domnívají, že onemocnět rakovinou prsu znamená rovnou zemřít. Nezbývá než opakovat, že zhoubné nádory jsou léčitelné; žena však nesmí přijít pozdě, kdy již nádor rozeslal své zhoubné buňky do různých jiných orgánů v těle (do uzlin, do plic či do kostí).

  Mnohé ženy mají obavu ze ztráty prsu ztráty prsu, možná k nim také patříte. Jde o nepřekonatelný strach ze zmrzačení, neboť ztráta prsu je ženou chápána jako citelná újma. I starší ženy nesou ztrátu prsu velmi těžce. Mladší ženy se pak bojí ztráty svého muže. Z rozhovorů s partnery postižených žen však víme, že muž neopouští ženu proto, že přišla o prs. Žena bez prsu neztrácí na své sexuální přitažlivosti. Hlavním problémem je chování ženy, která je ztrátou prsu zaskočena, lituje se, odmítá své vlastní změněné tělo a mnohdy i partnera.

  Nález rakoviny v prsu neznamená automaticky ztrátu prsu  a čím je nalezené nádorové ložisko menší, tím je výsledek po operaci vzhledově lepší.

  Nezanedbávejte preventivní vyšetření, vždyť je to skutečně o prsa!

   

  Zdroj: www.mamo.cz,, upravila Mgr. Markéta Jetelová

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru