V Masarykově onkologickém ústavu stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19. Například maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod, povinnost nosit roušky a dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Od 25.5.2020 jsou povoleny návštěvy, pouze v době od 14:00 do 17:00 hod. K pacientovi mohou nanejvýš dvě osoby současně, pobyt na pokoji je omezen na max. 15 min. Při vstupu je každému změřena teplota. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Prevence karcinomu prsu v kostce

   

  RIZIKOVÉ FAKTORY

  Hlavním rizikovým faktorem je doba, po kterou žena v životě menstruuje, počet menstruačních cyklů za život. Větší riziko tedy mají ženy, které začaly menstruovat ve velmi mladém věku a menopauza se u nich dostavila pozdě, a ženy, které nikdy nerodily, nekojily. Vyšší riziko mají rovněž ženy, které porodily své první dítě po 35. roce života. Riziko dále zvyšuje obezita po menopauze, konzumace červeného masa, hormonální substituční léčba po přechodu. Vliv hormonální antikoncepce mladých žen na riziko karcinomu prsu není jasný, hormonální substituční léčba riziko zvyšuje o 30 %. Dalšími rizikovými faktory jsou benigní onemocnění prsu (cystické adenomy, duktální papilomy) a ionizující záření.

  PREVENCE

  Prevence vzniku karcinomu prsu není možná. Dost naivně by v dnešní době působilo doporučení, aby ženy porodily své děti do 20. roku života, neboť tato časná těhotenství riziko vzniku nádorů snižují. Proto je důležité se věnovat snaze o včasnou diagnostiku co nejmenších nádorů – tedy samovyšetření prsů a aktivnímu vyhledávání nádorů prsu – screeningu. Samovyšetření provádí žena pravidelně, nejlépe 3 dny po ukončení menstruace (www.rucenaprsa.cz), u nemenstruujících stejný den v měsíci. Ženy, které provádějí samovyšetření, přicházejí k lékaři s menšími nádory. Ani samovyšetřování však nemůže nahradit screening, který pátrá u žen starších 45 let po nádorech, jež jsou nehmatné. Jedná se o mamografické vyšetření, prováděné obvykle ve dvouletých intervalech, kdy je malé riziko z ionizujícího záření „vykoupeno“ až 95% detekcí malých, bezpříznakových nádorů. Pro screening karcinomu prsu žen jsou vybudována screeningová centra, která procházejí pravidelným a přísným kvalitativním auditem (www.mamo.cz). Vyšetření objednává praktický lékař nebo gynekolog.

   

  Zdroj: Medical Tribune, upravila Mgr.Markéta Jetelová

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru