Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  
   

  Kalendář a nejbližší události

  2020
  leden
  Po Út St Čt So Ne
  12345
  67 8 9101112
  1314 15 16171819
  20 21 22 23242526
  2728 293031
  Pro odborníky
  Pro pacienty a veřejnost
  Kurzy
  Stáže
   

  Odkazy na 3 základní screeningové programy ČR:

   

  Darujte preventivní vyšetření.

   Dárkový poukaz

   

  Přednáška - Příběh Brna_říjen 2017

  Přednáška - Příběh Brna_říjen 2017
   
   

  Pozvali jsme Vás na besedu, která se v  Galerii Žlutý kopec (2. patro Švejdova pavilonu) uskutečnila v úterý 24. 10. 2017.

  RNDr. Růžena Gregorová, vedoucí Geologicko-paleontologického oddělení Moravského zemského muzea ji nazvala Žlutý kopec a miliony let starý příběh Brna.

  Geologické poměry Brna mohou být přeneseně nazývány učebnicí geologie Evropy. Leží na styku dvou evropsky významných systémů Českého masivu a Západních Karpat. Přímo ve městě, na skalních výchozech nebo v bývalých lomech a pískovnách můžeme sledovat geologickou minulost od starohor až po dnešek. Nejhlubší historii Brna započaly procesy staré více než 725  milionů let a patřily k těm nejdramatičtějším. Podmořské polštářové lávy se vylévaly z puklin starohorního oceánského dna a můžeme je dnes vidět na skalních útvarech, na kterých majestátně stojí katedrála Svatého Petra a Pavla nebo pevnost Špilberk. Dozvíme se dále, že Brno bylo v minulosti několikrát zaplaveno mořem. Lom Hády na severu města představuje nejjižnější výběžek Moravského krasu a je budován devonskými vápenci napěchovanými mořskými korály a dalšími fosiliemi; v juře podmořské louky lilijic zanechaly své zkameněliny na Stránce skále. Schránky ježovek, žraločí zuby i mořské lastury, které nacházíme v třetihorních vrstvách např. bývalé cihelny v Králově poli, nás zavedou k břehům moře, jež k Brnu pronikalo z východu.  Doby ledové potom završily geologický vývoj navátím mohutných vrstev spraší a předurčily tak vybudování slavného systému brněnského podzemí. A Žlutý kopec? Na přednášce se dozvíme původ jeho názvu i názvu skalního útvaru Helgoland, který je pozůstatkem původně rozsáhlého lomu, jehož kámen můžeme dodnes vidět na mnoha stavbách města, včetně těch nejstarších.

  Přednáška dr. Gregorové v Masarykově onkologickém ústavu v Brně byla doplněna řadou diapozitivů.

   

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru