• Ovládací panel Ovládací panel
 • CZ   EN
 •  

  Potenciál vakcinace proti HPV zdaleka není v ČR využit

   

  Proti karcinomu hrdla děložního a dalším HPV onemocněním se v ČR očkuje od roku 2006 a v roce 2012 bylo zavedeno dobrovolné očkování zdarma pro třináctileté dívky. Proočkovanost v této věkové skupině je zhruba 63 procent. I když ve srovnání se sousedními zeměmi je to dobrý výsledek, potenciál vakcinace proti HPV zdaleka není využit. Velká část laické a bohužel i odborné veřejnosti podléhá dezinformacím o účincích tohoto očkování, uvedl při zahájení listopadových dnů prevence HPV onemocnění mluvčí lékařského sdružení HPV College a místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti J. E. Purkyně MUDr. Vladimír Dvořák, PhD.

  Důležité podle něj je edukovat nejen laickou veřejnost, ale také lékaře, zejména pediatry, kteří nevidí často případy onemocnění, přitom právě oni mají zásadní roli v primární prevenci.

  „S vakcínami proti HPV se velice dobře sžili gynekologové, asi zejména proto, že se denně setkávají s onemocněními, která jsou lidskými papilomaviry způsobena. Trošku déle to trvalo pediatrům, možná to bylo tím, že běžně ve svých praxích tato onemocnění nevídají. Další omezení bylo finanční - o pediatrech se často hovoří jako o sociálně cítící skupině lékařů a bylo jim asi zatěžko nabízet rodičům něco, co stojí docela velké peníze. Tato bariéra padla, když alespoň třináctiletým dívkám začaly zdravotní pojišťovny jednu vakcínu plně hradit a na druhou výrazně přispívají,“ řekl Vladimír Dvořák.

  Odborníci v ČR i ve světě doporučují očkovat vedle dívek také chlapce, povědomí o významu jejich očkování je ale zatím velmi nízké, ať u praktických lékařů, kterých se týká, nebo u pediatrů. Docentka MUDr. Petra Tesařová, CSc., z Onkologické kliniky1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice upozornila, že vedle zhoubného nádoru hrdla děložního, vulvy, vaginy u žen a rakoviny penisu u mužů může HPV virus vyvolat karcinom v oblasti hlavy a krku, análního otvoru, papilomatózu hrtanu a genitální bradavice. Prevalence zhoubných onemocnění v Česku trvale stoupá, známé jsou rizikové faktory, které vznik nádoru ovlivňují. „Neumíme vyřešit karcinom plošně léčebně, pořád ještě platí, že nejlepší varianta je se mu vyhnout, nikdy neonemocnět. Jedním z významných rizikových faktorů je HPV viróz,“ uvedla docentka Tesařová.

  Tato lékařka soustřeďuje odborný zájem na péči o mladé ženy s karcinomem a také s nimi hovoří o rizicích pro jejich potomky. „Určitě osobní zkušenost s jakýmkoli typem zhoubného onemocnění vede k větší ostražitosti i směrem k dětem. Matka se vždy snaží chránit své potomky, takže určitě o tom s pacientkami často diskutujeme. Ptají se, zda mají dcerám očkování doporučit, jaké typy vakcíny jsou pro ně nejvhodnější, toto poradenství poskytujeme,“ shrnula s tím, že své dvě dcery proti HPV infekcím očkovat také dala.

  Karcinomy spojené s infekcí HPV jsou v Česku příčinou téměř deseti procent úmrtí v důsledku zhoubných onemocnění u žen. Karcinom hrdla děložního odhalí lékaři ročně u zhruba 1000 žen, z nich 400 zemře. Rostou i počty dalších infekcí HPV – za 20 let stoupl výskyt karcinomů v oblasti hlavy a krku třikrát, výskyt genitálních bradavic stoupl za posledních deset let čtyřikrát, na vzestupu je i papilomatóza hrtanu, která může postihnout i malé děti.

   

  Zdroj: www.tribune.cz

   
  Jméno Mgr. Helena Sedláčková
  E-mail helena.sedlackova@mou.cz
  Telefon 543134301
  *
  *
  *
   
   

  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, tak nám prosím pomocí tohoto formuláře dejte vědět. Předem Vám děkujeme a po opravě Vám dáme vědět.

  *
  *
  *
  *
  * Ochrana proti robotům

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ