V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit respirátory FFP2 ve všech vnitřních prostorách, max. 1 zdravá osoba jako doprovod v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a odstupy. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení respirátoru. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány. INFORMACE KE KÓDU PRO UPŘEDNOSTNĚNÍ OČKOVÁNÍ NALEZNETE ZDE.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  POKYNY PRO PACIENTY A OSTATNÍ OSOBY

   

  PLATNÉ V MOÚ OD 19. 9. 2020

   

  Obsah této stránky:


   
  Vážená paní, vážený pane,
   

  současná epidemiologická situace obnáší nutnost opatření k zajištění ochrany onkologických pacientů a zdravotníků proti šíření infekce COVID-19, například povinnost nosit respirátory FFP2 a jiné (dle mimořádných opatření vlády), dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Doprovod pacienta je povolen jen v nezbytně nutných případech, a to na maximálně na 1 osobu. Doprovod nesmí mít projevy infekčního onemocnění, např. horečku, kašel, dušnost, nebo být nejméně 14 dnů od prodělání infekce. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Návštěvy jsou zakázány (výjimku může udělit ošetřující lékař).

  Před operací (chirurgickým zákrokem) se provádí vyšetření pacientů na přítomnost viru SARS-CoV-2. Speciální odběrová místnost pro tento účel se nachází ve 2. patře Švejdova pavilonu. Testování musí být provedeno 1-2 pracovní dny před nástupem k hospitalizaci. Podrobné informace Vám budou sděleny ošetřujícím lékařem.
   
   

  CHYSTÁTE SE DO MOÚ A MÁTE PROJEVY INFEKCE?

  (horečka nad 37.5 °C, kašel, dušnost)
   

  Pokud jste NEMĚL/A v posledních 3 týdnech onkologickou léčbu, prosíme, nejezděte do MOÚ!

  Nejdříve kontaktujte svého praktického lékaře, jsou-li Vaše potíže vážné, volejte 112!
   

  Pokud jste MĚL/A v posledních 3 týdnech onkologickou léčbu, pak nám nejdříve zavolejte (kontaktujte svého onkologa, mimo pracovní dobu pak službu konajícího lékaře: 724 590 848)!
  Bude Vám sdělen další postup, zejména kam máte přijít.

   

  Pokud někdo z vašich blízkých onemocněl infekcí COVID-19 nebo je stále ještě v karanténě, dříve než k nám přijdete, prosím zavolejte a domluvte se s lékařem na přesných pokynech.

   


   

  PŘED VSTUPEM DO MOÚ VÁM BUDE ZMĚŘENA TEPLOTA!

   

  Vstup do Masarykova onkologického ústavu možný pouze po změření tělesné teploty u vstupních turniketů. Teplota bude změřena každému, osoby bez teploty a projevů infekce budou vpuštěny dál, ostatní půjdou speciálním vchodem a budou vyšetřeni.

  Turniket

  Více informací získáte na tel. čísle 800 222 322.

  Mapa MOÚ

     

   


   

  JAK SE CHOVAT PO VSTUPU DO MOÚ?
   

  Povinnost nosit respirátor FFP2 a jiné (dle mimořádných opatření vlády) překrývající nos i ústa platí od 25. 2. 2021 pro všechny osoby ve všech vnitřních prostorách MOÚ! Jejich nošení je kontrolováno u vstupních turniketů. V případě, že při příchodu respirátor mít nebudete, můžete si ji zakoupit v rouškomatu před hlavním vchodem. 

  Povinnost nošení respirátorů neplatí pro pacienty hospitalizované na lůžkovbých odděleních při pobytu na jejich pokoji. Při opuštění z pokoje si však musí respirátor nasadit, pokud jim výjimku nepovolí ošetřující lékař. 

  Od povinnosti nosit ochranné prostředky dýchacích cest lze upustit v případech, kdy nošení respirátoru může způsobovat závažné zdravotní potíže (např. zhoršení duševního stavu nebo dušnosti apod.), případně taktéž na doporučení ošetřujícího lékaře.

   

  Omezte kontakt s ostatními a dodržujte odstup alespoň 1 metr od ostatních.

   

  Při kašlání, kýchání, smrkání:

  Používejte respirátor FFP2.

  Otočte hlavu směrem od ostatních a odstupte od nich alespoň na 2 metry.

  Mějte k dispozici náhradní roušku i kapesník. Pokud nemáte kapesník, použijte rukáv! Ne holou dlaň!

  Užívejte léky tlumící kašel.

  Často si umývejte ruce:

  Vždy tak učiňte při použití a po vyhození kapesníku, před jídlem, po použití toalety!

  Nedotýkejte se svých očí, nosu, úst a potravin neumytýma rukama.

  Účinná je dezinfekce na bázi alkoholu (≥ 60%) nebo mytí vodou a mýdlem aspoň 20 sekund.

  Při pozdravu nepodávejte ruku!


   

  NÁVŠTĚVY HOSPITALIZOVANÝCH PACIENTŮ

   

  Návštěvy v našem Ústavu nejsou povoleny (ve zvláštních případech pouze po domluvě s ošetřujícím lékařem).
   
   

   

  DOTAZY?

   

  1. Uskuteční se plánovaná kontrola nebo vyšetření v MOÚ?

  Ano, pokud nejste předem informováni (telefonicky, SMS nebo e-mailem) o přesunutí termínu nebo jeho zrušení.

   

  1. Co se bude dít při naměření zvýšené teploty při vstupu do MOÚ?

  Při vstupu do MOÚ každý pacient prochází automatickým vstupním portálem, který měří teplotu a správnost nasazení respirátoru. V případě naměření zvýšené teploty nesmíte pokračovat dále do budovy, ale musíte pro vstup do MOÚ použít infekční ambulanci (z boku Švejdova pavilonu - od parkoviště v ulici Tvrdého), kde budete vyšetřeni lékařem/lékařkou, který/á rozhodne o dalším postupu.

   

  1. Měl jsem kontakt s COVID-19 pozitivní osobou a mám plánované vyšetření v MOU.

  Pokud jste měl kontakt s COVID-19 pozitivní osobou a nebyla Vám dosud přikázána karanténa, kontaktujte předem svého ošetřujícího lékaře a domluvte se na dalším postupu. Pokud jste v karanténě a potřebujete absolvovat vyšetření v MOU, je taktéž nutné domluvit se na postupu s lékařem.

   

  1. Fungují privátní, tj. placené preventivní prohlídky?

  Po dočasném pozastavení jsou preventivní prohlídky pro samoplátce od 30.11. opět v provozu. Nové objednávky jsou příjmány na červen 2021. Aktuální informace lze sledovat na webu Centra prevence MOÚ.

   

  1. Mám plánovanou operaci v MOÚ, bude zrušena nebo se uskuteční dle smluveného termínu?

  MOÚ se snaží pokračovat v operativních výkonech, pokud nejste předem informování (osobně nebo telefonicky) o zrušení/přesunutí termínu, zákrok bude dle plánu vykonán. Povinností pacienta je předem pravdivě informovat o svém zdravotním stavu. V případě, že máte infekční onemocnění COVID-19, nebo někdo z Vaší sdílené domácnosti je COVID-19 pozitivní, informujte předem svého lékaře/ku, který rozhodne o dalším postupu.

   

  1. Fungují preventivní screeningové programy v MOÚ (mammografie, kolonoskopie apod.), uskuteční se plánovaný termín?

  Termíny screeningových vyšetření jsou platné. V případě zrušení/přesunutí termínu, z důvodu personálních kapacit MOÚ s ohledem na situaci kolem COVID-19, budete individuálně předem informování.

   

  1. Docházím do MOÚ na chemoterapii ambulantně, jsou termíny platné?

  Chemostacionář MOÚ aktuálně neomezuje svůj provoz. V případě, že máte projevy infekce, byl jste v kontaktu s COVID-19 pozitivní osobou, nebo jste COVID-19 pozitivní, informujte předem svého ošetřujícího lékaře/ku, který/á rozhodne o dalším postupu. V prostorách Chemostacionáře doporučujeme ambulantním pacientům užívat zvýšenou ochranu dýchacích cest – respirátor FFP2.

   

  1. Docházím ambulantně do MOÚ na radioterapii/ozařování, jsou termíny platné?

  Centrum fotonové terapie MOÚ aktuálně neomezuje svůj provoz. V případě, že máte projevy infekce, byl jste v kontaktu s COVID-19 pozitivní osobou, nebo jste COVID-19 pozitivní, informujte předem svého ošetřujícího lékaře/ku, který/á rozhodne o dalším postupu. V prostorách Centra fotonové terapie doporučujeme ambulantním pacientům užívat zvýšenou ochranu dýchacích cest – respirátor.

   

  Praktické rady „Desatero bezpečnosti onkologického pacienta v epidemickém období - nejen COVIDovém“ najdete také na stránkách Linkos.cz

   

  • máte-li jakékoliv nejasnosti stran Vaší návštěvy MOÚ v souvislosti s infekcí COVID-19 a zavedeným omezením poskytované péče, kontaktujte v pracovní dny mezi 8–15 hod. naše Informační a edukační centrum (tel. 800 222 322, e-mail: educentrum@mou.cz).

   Všechna zavedená opatření jsou nyní nutná a mají přispět jak k ochraně personálu, tak i pacientů a jejich blízkých!

   


  OČKOVÁNÍ PROTI COVID 19

   

  Masarykův onkologický ústav jednoznačně doporučuje onkologickým pacientům očkování proti viru způsobujícímu onemocnění COVID-19. Všem pacientům, kteří aktuálně podstupují protinádorovou léčbu, nebo ji prodělali v průběhu posledního roku doporučujeme registraci v Centrálním rezervačním systému, aby mohli být očkováni v prioritní skupině dle pravidel nastavených v rámci vládní strategie. Více informací v článku zde.

   

  Děkujeme Vám za pochopení situace a spolupráci.

  Vedení Masarykova onkologického ústavu

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru