V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit respirátory FFP2 ve všech vnitřních prostorách, max. 1 zdravá osoba jako doprovod v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a odstupy. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení respirátoru. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány. INFORMACE KE KÓDU PRO UPŘEDNOSTNĚNÍ OČKOVÁNÍ NALEZNETE ZDE.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Po čem ženy netouží – přehlížené signály

  Přestože jsou ženy vůči svému zdravotnímu stavu obecně ostražitější a všímavější než muži, i u nich často dochází ke zlehčování či podceňování symptomů, které mohou být známkou rakoviny. Na co tedy dávat pozor?

   
   

  1. Nevysvětlitelný úbytek na váze

  Mnoho žen by bylo potěšeno, pokud by se jim podařilo zhubnout bez námahy. Nicméně nevysvětlitelné hubnutí (zhruba 4 kilogramy za měsíc) je podezřelé. Tento příznak je velmi častým doprovodným jevem rakovinného bujení, nicméně může být i důsledkem například hyperaktivní štítné žlázy.

  2. Změny ňader

  Většina žen zná své poprsí velmi dobře a ví, že si má všímat bulek (ztvrdlých míst) a že je třeba v rámci prevence věnovat pozornost prsům formou samovyšetření. Avšak to není jediná změna, která napovídá o rakovině. Vyskytnout se také může zarudnutí a tuhnutí kůže, což může poukazovat na závažnou formu rakoviny prsu. Pokud tedy zarudnutí prsu trvá týdny, je potřeba vyšetření. Příznaky se také mohou týkat bradavek, a to ve formě změny tvaru či výtoku.

  3. Krvácení mimo menstruaci či jinak neobvyklé 

  Ženy ve fertilním věku často ignorují krvácení mezi měsíčky, to ale není správné. Krvácení z dělohy mimo menstruační cyklus, a obzvláště po menopauze, může být příznakem rakoviny dělohy.

  4. Kožní změny

  Mnohé z nás vědí, že bychom se měly poohlížet po změnách týkajících se znamének. Ale pozor bychom měly dávat i na změnu v pigmentaci a zanedbat bychom neměly ani nadměrné loupání kůže.

  5. Obtížné polykání

  Pokud máte potíže s polykáním, možná jste už tomu uzpůsobila stravu a je to lepší. Nicméně tato obtíž vás může upozorňovat například na rakovinu jícnu, a není proto radno ji podceňovat.

  6. Krev na nesprávném místě

  Pokud objevíte krev v moči anebo ve stolici, nepředpokládejte hned, že je to z hemoroidů. Mohlo by to být z rakoviny tlustého střeva a měla byste podstoupit příslušná vyšetření. To platí i v případě, budete-li krev vykašlávat.

  7. Užírající bolest břicha a deprese

  Každá žena s bolestí břicha a pocity deprese by měla být vyšetřena. Deprese by mohla být spojena s rakovinou slinivky břišní, přestože jejich spojitosti vědci zatím moc nerozumí.

  8. Špatné trávení

  Ženy, které byly někdy těhotné, si možná pamatují, že s přibývající váhou mohou přijít i problémy se zažíváním. Avšak obdobné obtíže bez známých příčin jsou také varovným signálem. Mohlo by jít o rakovinu jícnu, žaludku či hrtanu.

  9. Změny v ústech

  Na svá ústa by měly dávat pozor především kuřačky. Bílé povlaky a místa v dutině ústní či na povrchu jazyka mohou znamenat přednádorový stav a mohou vyústit v rakovinu.

  10. Bolest

  Jak lidé stárnou, mají tendenci stěžovat si více na své bolístky. Nicméně bolest, ať jakkoli bezvýznamná, může souviset i s rakovinou. Pokud potíže přetrvávají a nemají žádné jiné racionální vysvětlení, měla by proběhnout lékařská kontrola zdravotního stavu.

  11. Změny mízních uzlin

  Pokud si všimnete bulky nebo otoku mízní uzliny v podpaží, na krku či kdekoli jinde na těle, mělo by to zalarmovat vaši pozornost. Nejčastěji tyto změny provázejí infekci, ale mohou se objevit i u nádorového onemocnění.

  12. Horečka

  Pokud není horečka součástí infekčního onemocnění, mohla by být spojena s nádorem. Většinou se vyskytuje až při rozšíření nemoci do celého těla, ale v případě například leukémie se může jednat o časný příznak.

  13. Nevolnost

  Patří také mezi neurčitý příznak a může doprovázet i nádorové onemocnění.

  14. Neustupující kašel

  Kašel typicky doprovází nachlazení, chřipku, alergie a zároveň může být nežádoucím projevem některých léků. Neustupující kašel si ale zaslouží pozornost. Obzvláště je těžké hodnotit tento jev u kuřaček, ty by si měly dát pozor na změnu charakteru a frekvenci kašle, na který jsou možná zvyklé.

   

  Zdroj: www.webmd.com, upravila Mgr. Markéta Jetelová

   

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru