V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit roušky ve vyjmenovaných prostorách a pro určité skupiny pacientů a návštěvníků,  maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Návštěvy jsou povoleny pouze v době od 14:00 do 17:00 hod, k jednomu pacientovi mohou nanejvýš dvě osoby, pobyt na pokoji je omezen na max. 15 min. Při vstupu je každému změřena teplota. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Obnovení vchodů do Masarykova onkologického ústavu v Brně

  V pondělí 27. července se po čtyřech měsících obnoví pro bezinfekční pacienty původní vstupy do Masarykova onkologického ústavu v Brně, které byly od začátku pandemie COVID-19 uzavřeny z důvodu nutnosti kontrolovat projevy infekce u všech osob přicházejících do ústavu.

  Jde o vstupy do Masarykova a Švejdova pavilonu.

   
   

  Ústav k tomuto uvolnění mohl přistoupit proto, že v těchto dnech se dokončila montáž unikátního systému bezobslužné automatické kontroly příchozích osob v nejpoužívanějších vchodech do MOÚ. Systém dokáže u každé příchozí osoby na dálku změřit teplotu a případně i zjistit, zda dotyčná osoba má správně nasazenou roušku. Podle aktuálního stavu protiepidemických opatření pak systém vpustí do budovy pouze osoby, které nemají teplotu, a je-li to v dané době vyžadováno, tak z nich jen ty, které současně mají nasazenu roušku. Hlavní výhodou tohoto systému, který využívá prvky umělé inteligence, je to, že pracuje samostatně. Ostatní dosud používané systémy v českých nemocnicích, včetně termokamer, vyžadují přítomnost obsluhy. Námi zvolený systém tak významně šetří zaměstnance, kterých je nedostatek, a současně je nevystavuje riziku přenosu infekce při kontaktu s infekční osobou.  

  Jedná se o speciální vstupní turnikety vybavené termografickou kamerou a terminálem v podobě videotelefonu, který rozpozná teplotu těla a správné nasazení roušky na obličeji. Tyto informace rychle vyhodnotí a pokud zjistí, že vstupující osoba má zvýšenou teplotu nebo nemá správně nasazenou roušku, je-li to v daném čase vyžadováno, zůstane vchod pro danou osobu uzavřen. Současně terminál hlasově upozorní osobu na to, co není v pořádku, a pokud se příchozí nedokáže podle instrukce zařídit, umožní mu spojení s pracovníkem dohledového centra.

  Díky těmto terminálům můžeme od pondělí zprovoznit pro příchozí bezpříznakové osoby hlavní vchody do Švejdova a Masarykova pavilonu a uzavřít dočasný vchod z terasy Švejdova pavilonu, kde jsme do této chvíle měřili tělesnou teplotu nejprve ručně, poté pomocí termokamery, u které ale musel být přítomen jeden člověk. Tak jako dříve, o víkendech bude vstup do MOÚ možný pouze hlavním vchodem do Švejdova pavilonu. Od srpna zprovozníme ještě třetí turniket, který bude umístěn z boku Švejdova pavilonu naproti Wernerovu pavilonu a Oddělení nukleární medicíny. Tento vstup bude určen zejména pro nemohoucí pacienty, potřebující transportní sedačku nebo lehátko, a pro zásobování.

  Pro pacienty, kteří mají příznaky infekce – teplotu, kašel, rýmu - platí stále vstup přes infekční ambulanci, která se nachází na boku Švejdova pavilonu – u parkoviště na ulici Tvrdého.

  Nákup i montáž těchto turniketů bude stát ústav zhruba 3,5 milionů korun. Ústav je pořídil v rámci příprav na případnou další epidemii virových respiračních onemocnění, včetně COVIDU-19, a slibuje si od nich zejména zvýšení bezpečnosti našich pacientů a zaměstnanců.

  A ještě důležitá informace na závěr – stále platí, že pacienti v akutní léčbě a návštěvy musejí mít v ústavu roušku! Nevylučujeme, že v případě zhoršující se epidemiologické situace bude obnovena povinnost nosit roušku u všech příchozích.

   

  PhDr. Zuzana Joukalová

  tisková mluvčí MOÚ


  Reportáž ČT Brno - Události v regionech.

  Galerie

  turnikety_1 turnikety_2 turnikety_3 turnikety_4
  turnikety_5 turnikety_6 turnikety_7 turnikety_8
  turnikety_9 turnikety_10 turnikety_11 turnikety_12
  turnikety_13
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru