• Menu Menu
 • CZ EN
 •  
   

  Kalendář a nejbližší události

  2019
  leden
  Po Út St Čt So Ne
  12 3456
  78910111213
  14 151617181920
  21 22 2324252627
  28293031
  Pro odborníky
  Pro pacienty a veřejnost
  Kurzy
  Stáže
   

  Odkazy na 3 základní screeningové programy ČR:

   

  Darujte preventivní vyšetření.

   Dárkový poukaz

   

  Nejčastější dotazy

   

  Dotaz 1:

  V naší rodině onemocnělo několik příbuzných rakovinou. Mám strach, že ji dostanu také. Mohu se objednat na genetické vyšetření?

  Většina nádorových onemocnění vzniká náhodně. Pouhých asi 5-10 % nádorových onemocnění vzniká díky dědičné predispozici. Nejčastějšími dědičnými nádorovými syndromy jsou dědičný syndrom nádorů prsu a vaječníků a dědičný syndrom nádorů tlustého střeva a dělohy.

  Genetické testování těchto dvou syndromů se provádí jen v případě, že existuje v rodině vysoce riziková osobní a rodinná anamnéza nádorových onemocnění a jsou v rodině splněna indikační kritéria k testování. Testování v tomto případě hradí pojišťovna.

  Pokud nejsou splněna indikační kritéria k testování, může se pacient objednat sám a toto vyšetření si bude hradit. Ceny za vyšetření se pohybují až v desítkách tisíc korun.

  Další podrobnosti, včetně cen, najdete na webu:

  www.mou.cz/naše pracoviště/zdravotnická pracoviště/oddělení genetiky a epidemiologie nádorů

  Jak se objednat na genetické vyšetření a testování za úhradu:

  a) osobně na Oddělení epidemiologie a genetiky nádorů MOÚ, 4. patro Švejdova pavilonu, kancelář doc. MUDr. L. Foretové, PhD., sestry D. Hanouskové

  b) telefonicky na čísle 543 136 911 – sestra, 543 136 900, 543 136 907 – lékař

  c) e-mailem: foretova@mou.cz; hanouskova@mou.cz.

  Dotaz 2:

  Nahmatala jsem si nějakou podezřelou bulku v prsu. Chtěla bych se objednat do poradny mamární prevence.

  Objednat se můžete do ambulance 12, která se nachází v Bakešově pavilonu, tel.: 543 136 161

  Dotaz 3:

  Objevila jsem si na těle podezřelé znaménko. Můj kožní lékař mě poslal na posouzení do melanomové komise ve vašem ústavu. Jak mám postupovat?

  Melanomová komise zasedá každou středu od 13.30 hodin. Není nutno se předem objednávat, jen si s sebou vezměte žádanku od kožního lékaře. Do 13.00 hodin se přihlaste na centrální evidenci, 2. patro Švejdova pavilonu, kde Vám budou poskytnuty další informace.

  Dotaz 4:

  Chci se objednat na preventivní onkologickou prohlídku, jak mám postupovat?

  Preventivní onkologická prohlídka v Masarykově onkologickém ústavu není hrazena zdravotními pojišťovnami a pacient si ji musí sám platit. Cena balíčku vyšetření je 5 000 Kč.

  Obsah prohlídky:

  • kontrola osobních údajů (adresa, kontakt, pojišťovna)
  • vydání testů na okultní krvácení – hemocult (domácí úkol)
  • EKG, TK, P
  • vyšetření moči
  • Odběr krve (hematologie, biochemie, sedimentace, hormony štítné žlázy, tumorové markery)
  • RTG plic a srdce
  • UZ břicha (ledviny, játra, slinivka, žlučník, žlučové cesty)
  • kompletní vyšetření onkologem

  Příprava na preventivní onkologickou prohlídku:

  • 3 hodiny před vyšetřením nejezte. Pít můžete neslazené nápoje. Je vhodné, aby byl naplněn močový měchýř před ultrazvukovým vyšetřením. Dostavte se s ranní močí. Prohlídka trvá cca 2 hodiny.

  Individualizovaná prohlídka

  • rozsah si můžete zvolit až v ambulanci po poradě s lékařem.

  Výsledek prohlídky je zaslán doporučeně na adresu do 4 týdnů, po domluvě i osobně. Platba je možná hotově i platební kartou, firma fakturou. Ambulance se nachází v Masarykově onkologickém ústavu, Žlutý kopec 7, Brno – Masarykův pavilon – přízemí.

  Kontakt pro objednání i informace:

  Bc. Michaela Přikrylová

  Koordinace preventivních prohlídek

  Masarykův onkologický ústav

  Žlutý kopec 7

  656 53 Brno

  Tel: 543 135 214, 543 136 136

  e-mail: michaela.prikrylova@mou.cz

  Dotaz 5:

  Dojíždím do vašeho ústavu na vyšetření, nejsem z Brna. Mám nárok na sanitku?

  Na tuto otázku nelze odpovědět obecně. Dopravu sanitkou musí vždy předepsat lékař a rozhoduje se podle aktuálního zdravotního stavu pacienta. Tyto záležitosti řeší zákon o veřejném zdravotním pojištění.

  Podle § 36 zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění zdravotní pojišťovny hradí dopravu pojištěnců dopravní zdravotní služnou výlučně v případě, že zdravotní stav pojištěnce podle vyjádření ošetřujícího lékaře neumožňuje dopravu běžným způsobem bez použití dopravní zdravotní služby.

  Příkaz (objednávku) pro převoz vyplňuje odesílající lékař, který poskytnutí zdravotní péče doporučí (indikuje) a to pro cestu do zdravotnického zařízení („tam“). Lékař zdravotnického zařízení, který poskytl péči, je povinen znovu zhodnotit, zda je indikován zdravotní transport pojištěnce do místa pobytu a v případě nutnosti převozu vyplní Příkaz pro cestu zpět a zdůvodní  převoz  zápisem do zdravotnické dokumentace.

  Doprava je hrazena zdravotní pojišťovnou ve výši odpovídající vzdálenosti nejbližšího zdravotnického zařízení, které je schopno požadovanou zdravotní péči poskytnout. V případě onkologické péče vázané na centra se jedná o nejbližší Komplexní onkologické centrum v daném kraji, např. MOÚ Brno, Komplexní onkologická centrum v Jihlavě, Zlíně, Olomouci, Novém Jičíně atd.

  V případě indikace transportu je doprovod možný pouze:

  • U osob mladších 15 let, při transportu držitele průkazu ZTP/P (ztráta dvou končetin, úplná slepota a hluchota, závažné mentální postižení, těžké víceorgánové selhávání, konečné stadium Bechtěrevovy choroby);
  • u pojištěnce, který není schopen sám zajistit výměnnou informaci mezi vysílajícím pracovištěm a pracovištěm poskytující zdravotní péči.

  V případě propustky z hospitalizace není nárok na transport ze zdravotnického zařízení.

  Dopravu soukromým vozidlem indikuje a schvaluje ošetřující lékař – musí být splněny všechny podmínky jako pro převoz sanitou – viz výše. Tiskopis vystavuje zpravidla lékař, který pacienta odesílá k poskytnutí péče do konkrétního zdravotnického zařízení.

  Další podrobnosti k této otázce najdete na: www.mou.cz/pro pacienty/úhrady transportu

  Dotaz 6:

  Jsem onkologický pacient, léčím se jinde, ale chtěl bych se dále léčit v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Jak mám postupovat?

  Pacienti, kteří se léčí jinde a chtěli by se dále léčit v MOÚ, se mohou objednávat přes konziliární ambulanci. Do konziliární ambulance není třeba žádanka jiného lékaře. Je k dispozici každý všední den od 8.00 do 14.00 hodin - na centrální evidenci se musí pacient přihlásit do 12.00 hodin. Telefon na objednání: 543 135 809.

  Je potřeba, aby si pacient vzal s sebou kopie své dosavadní lékařské dokumentace, výsledky vyšetření, případně operační protokol, histologický nález atd. Samozřejmostí je průkazka zdravotní pojišťovny, kterou předloží v centrální evidenci.

  Doporučujeme, aby pacient přijel v doprovodu blízkého člověka. Osvědčuje se, aby si pacient předem doma v klidu nachystal případné otázky, na které se chce zeptat, napsal si je na lísteček a potom je probral s lékařem. V ordinaci si nemusí na všechno vzpomenout.

  Konziliární ambulance i centrální evidence se nacházejí ve 2. patře Švejdova pavilonu Masarykova onkologického ústavu, Žlutý kopec 7, Brno.

  Dovolíme si ještě upozornit, že vyšetření v konziliární ambulanci neznamená okamžitou hospitalizaci. Pacient se u nás může léčit, docházet na různá ambulantní vyšetření a v případě potřeby může být i hospitalizován a poté se podrobit dalším zákrokům.

  Před návštěvou je nutné se objednat, tel.: 543 135 809.

  Volejte především v časech 7.30 – 8.00 h a poté 14 – 14.30 hodin.

  Pacienti ze vzdálenějších míst by měli zvážit skutečnost, že budou muset opakovaně dojíždět do Brna a pojišťovna jim nehradí transport sanitou. Hrazena je doprava do zařízení, které se nachází nejblíže bydlišti pacienta.

  Dotaz 7:

  Jsem onkologický pacient, léčím se jinde, ale chtěl bych svou léčbu konzultovat, chtěl bych si nechat udělat tzv. druhý názor. Jak mám postupovat?

  Ke konzultaci léčby máme u nás zřízenou tzv. konziliární ambulanci, kam je nutné se telefonicky objednat. Není možné požadovat konzultaci pouze na základě zaslané e-mailové dokumentace.

  Kontakt na objednání: 543 135 809.

  Pacient si s sebou vezme dosavadní zdravotnickou dokumentaci, kterou vystavili lékaři v tom zařízení, kde se doposud léčí.  Výsledkem konzultace je vyjádření se k léčbě a další doporučení. Tyto konzultace jsou zpoplatněny.

  Další podrobnosti, včetně cen, najdete na našem webu: www.mou.cz/pro pacienty/ceníky výkonů a služeb

   
  Poslední kontrola stránky odpovědnou osobou proběhla dne: 23. října 2018 13:40. Za správnost obsahu odpovídá Mgr. Markéta Jetelová.
  Jméno Mgr. Markéta Jetelová
  E-mail marketa.jetelova@mou.cz
  Telefon 543134301
  *
  *
  *
  * Ochrana proti robotům
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ