• Ovládací panel Ovládací panel
 • CZ   EN
 •  
   

  Kalendář a nejbližší události

  2018
  září
  Po Út St Čt So Ne
  12
  34 56789
  1011 1213141516
  1718 1920 212223
  24 25 2627282930
  Pro odborníky
  Pro pacienty a veřejnost
  Kurzy
  Stáže
   

  Odkazy na 3 základní screeningové programy ČR:

   

  Darujte preventivní vyšetření.

   Dárkový poukaz

   

  Nádory kůže - ostatní

   

  Kromě melanomu existují další typy nádorů kůže: bazaliom a spinaliom. Ostatní typy jsou velmi vzácné.

  Bazaliom:

  je nejčastější kožní nádor, postihující obvykle starší osoby. Vyskytuje se zejména na obličeji, hlavě a horních partiích trupu, mnohdy mnohočetně. Projevuje se například jako nehojící se a šířící se vřed, někdy s mokváním a hnisáním.

  Jedná se o nejčastější zhoubný nádor vůbec, svým chováním však stojí na pomezí zhoubných a nezhoubných nádorů. Je to nádor, který se chová agresivně místně, ale prakticky nikdy (kromě několika málo známých případů) nemetastazuje. Tedy, je-li dostatečným způsobem místně odstraněn, je kompletně vyléčen.

  Spinaliom:

  je zhoubný nádor vycházející z epitelové tkáně. Bývá v různých oblastech těla, především v kůži.

  Nádor se objevuje opět většinou ve starším věku. Je agresivní především místně, na rozdíl od basaliomu však již metastazovat může. Vznik metastáz výrazně zhoršuje prognózu takovéhoto nádoru.

  Jaké jsou příznaky zhoubného nádoru kůže?

  Nejčastějším varovným signálem nádorů kůže jsou změny na pokožce (ve velikosti, barvě, struktuře aj.), které se nehojí, eventuálně svědí, mokvají až krvácejí. Jednotlivé nádory kůže se však projevují různými způsoby (viz kapitola Co je zhoubný nádor kůže). Většina nádorů se objevuje v místech pokožky, vystavené slunečnímu záření (obličej, krk, ruce, paže), riziková jsou též místa s možným mechanickým drážděním (např. oblečením). Obecně platí, že za podezřelá je nutno považovat pigmentová znaménka větší než 6 mm, s nepravidelnostmi okrajů nebo zbarvení.

  Nejnebezpečnější nádor kůže, melanom, může vzniknout z pigmentového znaménka, ale i v neporušené kůži. Obvykle bývá tmavě zbarven, vzácněji se však vyskytují i bezbarvé formy. Projevuje se ve dvou hlavních formách: jako plochý nádor nebo vystupující. Obě tyto formy mohou být samostatné, většinou však začíná jako plochá varianta, která časem vytvoří vystupující nádor. Zachycení pokud možno ploché formy je zvláště důležité, neboť u těch je léčba nejúčinnější.

  Zvlášť u melanomu platí pravidlo, že včasný záchyt znamená lepší prognózu, při velmi včasném odstranění je pravděpodobnost dalšího růstu prakticky nulová. Navíc, vzhledem k tomu, že kůže je vyšetření do- bře přístupná a pigmentová znaménka jsou poměrně nápadná, je pozdní diagnóza ve většině případů zbytečná.

  Pro vyslovení podezření na maligní melanom platí tato hlavní pravidla:

  – asymetrie – velikost obvykle nad 6 mm – nepravidelnost okrajů – nepravidelnost zbarvení

  Jak se stanoví diagnóza zhoubného nádoru kůže?

  Klinická diagnostika vyžaduje poměrně značnou zkušenost. Proto je vhodné, aby byla soustředěna do rukou úzkého týmu, obvykle formou melanomových komisí, s působností přibližně v rozsahu krajů.

  Dostatečně zkušený lékař je schopen většinu kožních nádorů rozlišit klinickým vyšetřením (tedy bez použití přístrojů), v některých případech je nutno využít pomocných metod (např. dermatoskopie). K jednoznačnému potvrzení nádoru kůže se používá biopsie, tj. vyšetření živého vzorku tkáně pod mikroskopem. Jelikož se nádory kůže šíří do ostatních částí těla jen zřídka, další vyšetření (lymfatické uzliny apod.) jsou prováděny jen v případě podezření na metastatický výskyt nádoru.

  Jak se nádory kůže léčí?

  Hlavním cílem léčby je kompletní odstranění nádoru. V úvahu se bere místo výskytu nádoru, jeho velikost, věk pacienta a další hlediska včetně kosmetických. Léčba je ve většině případů chirurgická, někdy lékaři doporučí také ozařování, které může chirurgickou léčbu zcela nahradit, nebo chemoterapii. Dalšími možnostmi, v závislosti na rozsahu nádoru, jsou laserová terapie a kryoterapie.

  Léčba maligního melanomu kůže je převážně chirurgická, jedná se o odstranění nádoru s dostatečným lemem zdravé kůže. Rekonstrukce vzniklého defektu pak záleží na jeho velikosti a lokalizaci, je tedy individuální.

  Melanom se může šířit především cestou mízních cév, nejčastěji do mízních uzlin. Při postižení mízních uzlin je nutné jejich kompletní odstranění v dané lokalitě (nejčastěji podpaží nebo tříslo). Pro časnou diagnostiku postižení těchto uzlin k vyloučení zbytečného zákroku na uzlinách bez postižení, ale současně k možnosti velmi časného řešení tohoto postižení, byla vyvinuta metoda sentinelové biopsie, která je nyní indikována u většiny pacientů s tímto nádorem.

  Po odstranění, eventuálně včetně odstranění uzlin jsou pacienti dlouhodobě sledováni a dle stavu je eventuálně měněna či doplňována léčba. Ozařování a celková léčba bývá indikována individuálně.

  Co je to klinické hodnocení?

  Někteří pacienti mohou být léčeni v rámci klinických studií. Prvním krokem před zařazením do studie je pohovor s Vaším lékařem, který Vám objasní potřebné detaily a umožní Vám prostudovat si tzv. informovaný souhlas.

  Rozhodnete-li se studie účastnit, je nezbytné tento informovaný souhlas podepsat. Ze studie můžete kdykoliv vystoupit, aniž by to mělo nějaké důsledky na Vaši další léčbu.

  Jak probíhá následná péče?

  Naučit se žít se zhoubným onemocněním není snadné. Dobře informovaný pacient snáší veškeré obtíže daleko lépe. Neocenitelná je pomoc přátel a příbuzných. Vzhledem k tělesné a duševní odlišnosti každého člověka nemusí být stejná rada prospěšná a užitečná všem nemocným se stejným druhem onemocnění. I v této situaci je proto vhodné konzultovat vše s ošetřujícím lékařem. Porada se sociálním pracovníkem může pomoci vyřešit obtíže s bydlením, domácí péčí, zaměstnáním, problémy finanční. Psycholog poradí jak bojovat s duševním napětím, pocity bezmoci a jak si udržet denní aktivity, na které byl člověk zvyklý před léčbou. Pro věřící je jistě velmi důležitá pomoc duchovního.

   

  Zpracovala: Blanka Dvořáčková Odborná recenze: MUDr. Vuk Fait, CSc.

  Reedice: Masarykův onkologický ústav 2003 Žlutý kopec 7 656 53 Brno www.mou.cz www.prevencenadoru.cz e-mail: direct@mou.cz educentrum@mou.cz

   
  Jméno
   

  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, tak nám prosím pomocí tohoto formuláře dejte vědět. Předem Vám děkujeme a po opravě Vám dáme vědět.

  *
  *
  *
  *
  * Ochrana proti robotům

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ