Masarykův onkologický ústav od 16.3.2020 do 14.4.2020 (na dobu 30 dnů) ruší všechny preventivní onkologické prohlídky u zdravých osob a všechna kontrolní vyšetření u onkologických pacientů, u kterých byla ukončena onkologická léčba a v současnosti nemají žádné projevy onkologického onemocnění. Dále platí zákaz návštěv a další omezení. Každému bude při vstupu změřena teplota.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Mýty o rakovině plic

   

  Kolik zdrojů, tolik různých informací – o citlivých tématech, mezi které rakovina bezesporu patří, to platí dvojnásob. Přečtěte si osm nejrozšířenějších pověr o této zrádné nemoci.

  Mýtus 1 – Po letech kouření je poškození plic nevratné

  Skutečnost: Nikdy není pozdě na to, abyste přestali. Pár dní po odhození poslední cigarety se zlepšuje krevní oběh a plicní funkce. Postupně se snižuje i riziko rakoviny plic.

  Mýtus 2 – Lehké cigarety jsou bezpečnější

  Skutečnost: Cigarety lehké, ultra lehké i s nízkým obsahem dehtu jsou škodlivé stejně jako ty ostatní. Navíc pozor na mentolové cigarety, které díky pocitu chladu a osvěžení umožňují kuřákům hlubší vdechnutí cigaretového kouře. Kromě škodlivosti je také těžší po nich přestat kouřit.

  Mýtus 3 – Kouření marihuany nezvyšuje riziko rakoviny plic

  Skutečnost: Kouřením marihuany si koledujete o rakovinu také. Navíc lidé, kteří kouří marihuanu, kouří často i normální cigarety. A marihuana znásobuje účinky dehtu a dalších rakovinotvorných látek v cigaretách.

  Mýtus 4 – Dýmky a doutníky rakovinu plic nezpůsobují

  Skutečnost: Nejen že způsobují rakovinu plic stejně jako cigarety, navíc zvyšují riziko rakoviny dutiny ústní, krku a jícnu. Dýmky a doutníky jsou tedy rovněž nebezpečné.

  Mýtus 5 – Rakovinu plic způsobuje pouze kouření cigaret a nic jiného

  Skutečnost: Hned druhým rizikem pro rakovinu plic je radon, vyzařující z půdy. Radon dokáže prosakovat i přes zdi, a proto je nutné jej před započetím stavby domu měřit.

  Mýtus 6 – Při zjištění rakoviny plic je už zbytečné přestat kouřit

  Skutečnost: Právě naopak. Pokud pokračujete s kouřením cigaret, snižujete tím účinky léčby. Po operacích rakoviny plic se u kuřáků rána na plicích daleko hůře hojí.

  Mýtus 7 – Cvičení nijak neovlivňuje riziko rakoviny plic

  Skutečnost: Pravidelná fyzická aktivita snižuje riziko rakoviny plic až o 20 %. Navíc se zlepšují dechové a srdeční funkce.

  Mýtus 8 – Znečištění ovzduší je hlavní příčinou rakoviny plic

  Skutečnost: Venkovní ovzduší znečištěné smogem a kouřem je zodpovědné jen za 5 % rakovin plic, a to ještě v nejvíce znečištěných městech. Hlavním zabijákem je samozřejmě kouření.

   

  Zdroj: www.lecba-rakoviny.cz, upravila Mgr. Markéta Jetelová

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru