• Ovládací panel Ovládací panel
 • CZ   EN
 •  

  Mýty o rakovině plic

   

  Kolik zdrojů, tolik různých informací – o citlivých tématech, mezi které rakovina bezesporu patří, to platí dvojnásob. Přečtěte si osm nejrozšířenějších pověr o této zrádné nemoci.

  Mýtus 1 – Po letech kouření je poškození plic nevratné

  Skutečnost: Nikdy není pozdě na to, abyste přestali. Pár dní po odhození poslední cigarety se zlepšuje krevní oběh a plicní funkce. Postupně se snižuje i riziko rakoviny plic.

  Mýtus 2 – Lehké cigarety jsou bezpečnější

  Skutečnost: Cigarety lehké, ultra lehké i s nízkým obsahem dehtu jsou škodlivé stejně jako ty ostatní. Navíc pozor na mentolové cigarety, které díky pocitu chladu a osvěžení umožňují kuřákům hlubší vdechnutí cigaretového kouře. Kromě škodlivosti je také těžší po nich přestat kouřit.

  Mýtus 3 – Kouření marihuany nezvyšuje riziko rakoviny plic

  Skutečnost: Kouřením marihuany si koledujete o rakovinu také. Navíc lidé, kteří kouří marihuanu, kouří často i normální cigarety. A marihuana znásobuje účinky dehtu a dalších rakovinotvorných látek v cigaretách.

  Mýtus 4 – Dýmky a doutníky rakovinu plic nezpůsobují

  Skutečnost: Nejen že způsobují rakovinu plic stejně jako cigarety, navíc zvyšují riziko rakoviny dutiny ústní, krku a jícnu. Dýmky a doutníky jsou tedy rovněž nebezpečné.

  Mýtus 5 – Rakovinu plic způsobuje pouze kouření cigaret a nic jiného

  Skutečnost: Hned druhým rizikem pro rakovinu plic je radon, vyzařující z půdy. Radon dokáže prosakovat i přes zdi, a proto je nutné jej před započetím stavby domu měřit.

  Mýtus 6 – Při zjištění rakoviny plic je už zbytečné přestat kouřit

  Skutečnost: Právě naopak. Pokud pokračujete s kouřením cigaret, snižujete tím účinky léčby. Po operacích rakoviny plic se u kuřáků rána na plicích daleko hůře hojí.

  Mýtus 7 – Cvičení nijak neovlivňuje riziko rakoviny plic

  Skutečnost: Pravidelná fyzická aktivita snižuje riziko rakoviny plic až o 20 %. Navíc se zlepšují dechové a srdeční funkce.

  Mýtus 8 – Znečištění ovzduší je hlavní příčinou rakoviny plic

  Skutečnost: Venkovní ovzduší znečištěné smogem a kouřem je zodpovědné jen za 5 % rakovin plic, a to ještě v nejvíce znečištěných městech. Hlavním zabijákem je samozřejmě kouření.

   

  Zdroj: www.lecba-rakoviny.cz, upravila Mgr. Markéta Jetelová

   
  Jméno Mgr. Markéta Jetelová
  E-mail marketa.jetelova@mou.cz
  Telefon 543134301
  *
  *
  *
   
   

  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, tak nám prosím pomocí tohoto formuláře dejte vědět. Předem Vám děkujeme a po opravě Vám dáme vědět.

  *
  *
  *
  *
  * Ochrana proti robotům

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ