V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit roušky ve vyjmenovaných prostorách a pro určité skupiny pacientů a návštěvníků,  maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Návštěvy jsou povoleny pouze v době od 14:00 do 17:00 hod, k jednomu pacientovi mohou nanejvýš dvě osoby, pobyt na pokoji je omezen na max. 15 min. Při vstupu je každému změřena teplota. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Malé povědomí o urologických potížích napříč Evropou

   

  Povědomí evropské veřejnosti o urologických problémech je znepokojivě nízké. Podle výsledků nového mezinárodního průzkumu, do kterého se zapojilo více než 2 500 respondentů z pěti evropských zemí, toho o mužských zdravotních potížích vědí více ženy než samotní muži. Kromě toho mají muži obecně bídné znalosti o závažných urologických příznacích – a časné známky urologických potíží, které by je mohly potenciálně ohrožovat na životě, berou na lehkou váhu.

  Nízká míra povědomí o urologických potížích, na kterou průzkum poukázal, je obzvláště znepokojivá proto, že kvůli stárnoucí populaci se tyto zdravotní problémy v evropských zemích vyskytují čím dál častěji. Prevence a časná diagnostika přitom hrají zcela zásadní roli v záchraně životů a mohly by zároveň omezit stále rostoucí náklady na léčbu.

  Zásadní neznalosti o urologii

  Odpovědi ukázaly, že urologie jako lékařská specializace stále ještě příliš nepronikla do obecného povědomí veřejnosti: 40 % respondentů nedokázalo říci, čím se urolog zabývá, 10 % dokonce uvedlo, že o urologovi nikdy neslyšelo a téměř 15 % respondentů se domnívá, že urolog léčí poruchy kosterního, nervového nebo oběhového systému.

  „Výsledky našeho nejnovějšího průzkumu jasně ukazují, že lidé jsou o urologických potížích špatně informováni. Muži mají dokonce horší znalosti než ženy, ignorují symptomy a možnosti časné diagnostiky,“ vysvětlil prof. Hein Van Poppel, který sám pracuje jako urolog a zároveň se aktivně podílí na chodu Evropské urologické asociace (EAU). „Přesvědčit muže, aby pečovali o své zdraví, je velmi obtížné. Muži by však přesto měli lépe porozumět rizikům a symptomům urologických potíží. Mělo by se jim dostávat podpory, aby vyhledali pomoc odborníka, pokud si všimnou čehokoli neobvyklého.“

  Prostata zůstává mnoha mužům záhadou

  V Evropě je každoročně diagnostikován karcinom prostaty u téměř 450 000 mužů a přibližně 92 000 Evropanů v důsledku tohoto zhoubného nádoru umírá. Ačkoli je karcinom prostaty nejčastěji se vyskytujícím zhoubným nádorem u mužů v evropských zemích, tři čtvrtiny mužů přiznaly, že o jeho symptomech toho příliš nevědí. Muži mají dokonce větší povědomí o příznacích karcinomu prsu (31 % respondentů) než o příznacích karcinomu prostaty (27 % respondentů).

  Kromě nízkého povědomí o příznacích karcinomu prostaty bylo zjištěno, že jen čtvrtina mužů dokáže správně určit polohu prostaty. Překvapivě to byly ženy, které dokázaly častěji správně určit polohu prostaty (28 % respondentek) než muži (22 % respondentů). Obzvláště znepokojivý je fakt, že 54 % dotazovaných mužů se domnívalo, že prostatu mají i ženy.

  S návštěvou lékaře muži velmi dlouho otálejí

  Rozpoznání symptomů je přitom zásadním faktorem pro časnou diagnostiku urologických potíží. K většině úmrtí na výhradně mužské zhoubné nádory dochází kvůli tomu, že muži se svými potížemi nezačnou zabývat včas: symptomy často dlouhou dobu ignorují a návštěvu lékaře odkládají.

  V průzkumu vyšlo najevo, že 43 % respondentů by nenavštívilo lékaře hned poté, co by zpozorovalo krev v moči; 23 % respondentů by čekalo déle než měsíc, pokud by trpělo nutkavou potřebou častého močení; 28 % respondentů by vyčkávalo déle než týden, pokud by při močení cítilo řezání nebo bolest; a pouze 17 % respondentů by bolest v podbřišku připisovalo závažnému zdravotnímu problému.

  Prof. Manfred Wirth, který rovněž pracuje jako urolog a také se aktivně podílí na činnosti EAU, uvedl: „Urologické potíže se v evropské populaci vyskytují velmi často, mohou působit značné nepohodlí a někdy mohou člověka i ohrožovat na životě. Je načase, aby Evropa změnila svůj postoj k urologii a investovala do osvětových kampaní, které zvýší povědomí o urologii a konečně prolomí mnohá tabu.“

  Zdroj: www.onconet.cz, upravila Mgr. Markéta Jetelová

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru