• Ovládací panel Ovládací panel
 • CZ   EN
 •  

  Malé povědomí o urologických potížích napříč Evropou

   

  Povědomí evropské veřejnosti o urologických problémech je znepokojivě nízké. Podle výsledků nového mezinárodního průzkumu, do kterého se zapojilo více než 2 500 respondentů z pěti evropských zemí, toho o mužských zdravotních potížích vědí více ženy než samotní muži. Kromě toho mají muži obecně bídné znalosti o závažných urologických příznacích – a časné známky urologických potíží, které by je mohly potenciálně ohrožovat na životě, berou na lehkou váhu.

  Nízká míra povědomí o urologických potížích, na kterou průzkum poukázal, je obzvláště znepokojivá proto, že kvůli stárnoucí populaci se tyto zdravotní problémy v evropských zemích vyskytují čím dál častěji. Prevence a časná diagnostika přitom hrají zcela zásadní roli v záchraně životů a mohly by zároveň omezit stále rostoucí náklady na léčbu.

  Zásadní neznalosti o urologii

  Odpovědi ukázaly, že urologie jako lékařská specializace stále ještě příliš nepronikla do obecného povědomí veřejnosti: 40 % respondentů nedokázalo říci, čím se urolog zabývá, 10 % dokonce uvedlo, že o urologovi nikdy neslyšelo a téměř 15 % respondentů se domnívá, že urolog léčí poruchy kosterního, nervového nebo oběhového systému.

  „Výsledky našeho nejnovějšího průzkumu jasně ukazují, že lidé jsou o urologických potížích špatně informováni. Muži mají dokonce horší znalosti než ženy, ignorují symptomy a možnosti časné diagnostiky,“ vysvětlil prof. Hein Van Poppel, který sám pracuje jako urolog a zároveň se aktivně podílí na chodu Evropské urologické asociace (EAU). „Přesvědčit muže, aby pečovali o své zdraví, je velmi obtížné. Muži by však přesto měli lépe porozumět rizikům a symptomům urologických potíží. Mělo by se jim dostávat podpory, aby vyhledali pomoc odborníka, pokud si všimnou čehokoli neobvyklého.“

  Prostata zůstává mnoha mužům záhadou

  V Evropě je každoročně diagnostikován karcinom prostaty u téměř 450 000 mužů a přibližně 92 000 Evropanů v důsledku tohoto zhoubného nádoru umírá. Ačkoli je karcinom prostaty nejčastěji se vyskytujícím zhoubným nádorem u mužů v evropských zemích, tři čtvrtiny mužů přiznaly, že o jeho symptomech toho příliš nevědí. Muži mají dokonce větší povědomí o příznacích karcinomu prsu (31 % respondentů) než o příznacích karcinomu prostaty (27 % respondentů).

  Kromě nízkého povědomí o příznacích karcinomu prostaty bylo zjištěno, že jen čtvrtina mužů dokáže správně určit polohu prostaty. Překvapivě to byly ženy, které dokázaly častěji správně určit polohu prostaty (28 % respondentek) než muži (22 % respondentů). Obzvláště znepokojivý je fakt, že 54 % dotazovaných mužů se domnívalo, že prostatu mají i ženy.

  S návštěvou lékaře muži velmi dlouho otálejí

  Rozpoznání symptomů je přitom zásadním faktorem pro časnou diagnostiku urologických potíží. K většině úmrtí na výhradně mužské zhoubné nádory dochází kvůli tomu, že muži se svými potížemi nezačnou zabývat včas: symptomy často dlouhou dobu ignorují a návštěvu lékaře odkládají.

  V průzkumu vyšlo najevo, že 43 % respondentů by nenavštívilo lékaře hned poté, co by zpozorovalo krev v moči; 23 % respondentů by čekalo déle než měsíc, pokud by trpělo nutkavou potřebou častého močení; 28 % respondentů by vyčkávalo déle než týden, pokud by při močení cítilo řezání nebo bolest; a pouze 17 % respondentů by bolest v podbřišku připisovalo závažnému zdravotnímu problému.

  Prof. Manfred Wirth, který rovněž pracuje jako urolog a také se aktivně podílí na činnosti EAU, uvedl: „Urologické potíže se v evropské populaci vyskytují velmi často, mohou působit značné nepohodlí a někdy mohou člověka i ohrožovat na životě. Je načase, aby Evropa změnila svůj postoj k urologii a investovala do osvětových kampaní, které zvýší povědomí o urologii a konečně prolomí mnohá tabu.“

  Zdroj: www.onconet.cz, upravila Mgr. Markéta Jetelová

   
  Jméno Mgr. Markéta Jetelová
  E-mail marketa.jetelova@mou.cz
  Telefon 543134301
  *
  *
  *
   
   

  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, tak nám prosím pomocí tohoto formuláře dejte vědět. Předem Vám děkujeme a po opravě Vám dáme vědět.

  *
  *
  *
  *
  * Ochrana proti robotům

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ