V Masarykově onkologickém ústavu stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19. Například maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod, povinnost nosit roušky a dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Od 25.5.2020 jsou povoleny návštěvy, pouze v době od 14:00 do 17:00 hod. K pacientovi mohou nanejvýš dvě osoby současně, pobyt na pokoji je omezen na max. 15 min. Při vstupu je každému změřena teplota. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Krok za krokem proti rakovině

   

  Nádorová onemocnění jsou obestřena mnohými tajemstvími a přesná příčina jejich vzniku stále není jasná. Přesto víme, že některé skutečnosti mohou spustit spirálu změn, jež k rakovině dříve nebo později dospějí. Existuje ale několik cest, které riziko výrazně snižují. Které to jsou?

  Jezte zdravě.

        Nekuřte.

        Nevyhýbejte se screeningovým vyšetřením

        Buďte aktivní, sportujte, choďte na procházky, zkrátka se udržujte fit.

      

   Nadváha jako spolupachatel 

  Některé typy rakoviny jsou velice úzce spojené s obezitou. Jedná se zejména o nádory trávicího ústrojí, prsu či ledvin. A jak si udržet zdravou váhu a omezit tak nebezpečí nejen rakoviny, ale i dalších civilizačních chorob?

  • Vypněte televizi.Riziko obezity stoupá o 25 % s každými 2 hodinami sledování obrazovky denně.
  • Zvyšte denní aktivitu.Alespoň půlhodina cvičení každý den vás udrží v kondici.
  • Pište si deník.Zaznamenávejte si vše, co sníte, vypijete či vysportujete. Uvidíte vše jasněji a můžete se stát sami sobě lepším koučem.
  • Nepijte limonády.Slazené nápoje nemají žádnou nutriční hodnotu a cukry a kyseliny v nich obsažené ohrožují nejen vaši linii, ale i vaše zuby.
  • Jezte zdravě a pravidelně.
  • Dostatečně spěte.Nedostatek spánku zvyšuje touhu po sladkostech.
  • Plánujte a buďte trpěliví.Ručička na váze se nepohne ze dne na den, vydržte a nepolevujte ani při počátečních neúspěších.
  • Vytyčte si splnitelné cíle.Snížení váhy o 5–10 % je pro začátek ideální.

  Tyto tipy jsou vhodné nejen pro ty, kteří se bojí rakoviny, ale pro každého, kdo chce zůstat zdravý a v kondici. Osvojte si alespoň některé z těchto návyků a zastavte rakovinu předtím, než vypukne.

  Zdroj: www.lecba-rakoviny.cz, upravila Mgr.Markéta Jetelová

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru