V Masarykově onkologickém ústavu stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19. Například maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod, povinnost nosit roušky a dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Od 25.5.2020 jsou povoleny návštěvy, pouze v době od 14:00 do 17:00 hod. K pacientovi mohou nanejvýš dvě osoby současně, pobyt na pokoji je omezen na max. 15 min. Při vstupu je každému změřena teplota. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Kamarád, nemoc a pomoc

   

  Co můžete udělat pro svého přítele, kterému byla diagnostikována rakovina? Nejdůležitější je nabídnout pomoc a zůstat oporou. Kamaráda sice nedokážete rakoviny zbavit, můžete mu ale pomoci snáze projít tímto nelehkým obdobím.

  Nechte hovor plynout

  Při povídání s člověkem, který se potýká s rakovinou, platí zásada, že on určuje, jak moc se o své nemoci chce rozpovídat. Neměli bychom jej k ničemu nutit ani ho přerušovat, pokud o nemoci mluví bez ustání. I když má přítel zcela přirozenou touhu ujišťovat pacienta, že všechno dobře dopadne, je lepší se těmto frázím vyhnout. Vy i váš nemocný kamarád totiž víte, že nic takového nemůžete zaručit. Nezapomeňte, že rakovina není jediným tématem, o kterém se lze bavit. Pokud jste byli zvyklí s kamarádem hovořit o fotbale nebo moderním umění, proč v tom nepokračovat? Stejně tak novinky z práce mohou být příjemným rozptýlením. 

  V očekávání návštěvy

  Pokud váš blízký podstupuje léčbu v nemocnici, můžete jej podpořit tím, že mu necháte lístek se vzkazem nebo pošlete povzbuzující SMS. Jaké výhody má písemný vzkaz oproti telefonátu? Pokud je adresát zrovna vyčerpaný terapií, může čtení odložit na později. Navíc si vzkaz může prohlížet opakovaně, pokud bude potřebovat podporu v těžké chvíli nebo když mu bude zrovna smutno. Jak je to s návštěvami? Bývají radostí a rozptýlením. Je ale velmi důležité nebýt sobecký a uvědomit si, že zřejmě nejste jediný, kdo chce přítele vidět. Na návštěvu se vždy předem ohlaste. Předejdete tím nevhodnému momentu, kdy se ve dveřích srazíte s jinými lidmi. Můžete se také domluvit na pravidelných návštěvách v určitý den a hodinu. Co se zábavy týká, lze se společně dívat na film, pouštět si oblíbenou hudbu nebo třeba hrát karty. Pokud to fyzický stav kamaráda umožňuje, není nic proti ničemu, když s ním vyrazíte na procházku. 

  Neocenitelná pomoc s maličkostmi

  Jelikož onkologické nemoci vyčerpávají nejen duši, ale i tělo, můžete pomáhat s praktickými drobnostmi. Nemocnému podstupujícímu například chemoterapii mohou totiž mnohdy připadat jako nesmírně náročné. Co můžete dělat?

  • Nabídněte, že budete některý den v týdnu pro kamaráda vařit.
  • Pohlídejte čas od času děti nebo domácí mazlíčky.
  • Vraťte za pacienta půjčené knihy či film nebo vyzvedněte balík na poště.
  • Nabídněte odvoz z/do nemocnice.
  • Pomozte s úklidem domu nebo sekáním trávníku. 

  Způsobů, jak můžete příteli procházejícímu nelehkým obdobím pomoci, je nespočet. Záleží samozřejmě na jeho osobních potřebách a přáních. Ochota pomoci je jen na nás.

  Zdroj: www.lecba-rakoviny.cz, upravila Mgr. Markéta Jetelová

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru