V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit respirátory FFP2 ve všech vnitřních prostorách, max. 1 zdravá osoba jako doprovod v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a odstupy. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení respirátoru. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány. INFORMACE KE KÓDU PRO UPŘEDNOSTNĚNÍ OČKOVÁNÍ NALEZNETE ZDE.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Jak zvýšit zájem občanů o účast v onkologickém screeningu

   

  Na onkologické screeningy hrazené ze zdravotního pojištění chodí jen zhruba polovina těch, kteří by je podstoupit měli. Zvýšit počty vyšetřených o 20 až 30 procent je cílem, na který by se mělo ministerstvo zdravotnictví letos zaměřit.

  Screeningové programy zaměřené na karcinom prsu, kolorektální karcinom a karcinom děložního hrdla jsou organizovány ve shodě s mezinárodními doporučeními, plně hrazené pojišťovnami a občanům nic nebrání se do nich zapojit, kromě laxnosti k vlastnímu zdraví. Programy doporučované Evropskou komisí a mezinárodní vědeckou komunitou zastřešuje na ministerstvu zdravotnictví Národní screeningové centrum, spolupracují na nich odborné lékařské společnosti a v terénu se na nich podílejí tisíce lékařů.

  „Tyto programy skutečně fungují, tj. jsou dostupné, bezpečné a pokrývají podstatnou část cílové populace,“ řekl novinářům prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.

  Včasný záchyt onkologického onemocnění je podmínkou jeho léčitelnosti a pomocí screeningu kolorektálního karcinomu a hrdla děložního lze dokonce danému onemocnění předejít. „Bez přehánění tak vidíme efekt promítaný doslova do tisíců zachráněných člověkoroků života. Ačkoli v hustotě sítě diagnostických center a v efektu pozorujeme regionální rozdíly, nejsou hlavním limitem běžících programů. Hlavním limitem je účast občanů. Od roku 2014 zdravotní pojišťovny adresně zvou ty, kteří se screeningu neúčastní. Odezva na pozvánky není bohužel vyšší než 30 procent a nemalá část občanů zahodí dokonce i třetí či čtvrtou pozvánku v řadě,“ řekl profesor Dušek.

  Národní program screeningu kolorektálního karcinomu je určen pro muže a ženy od 50 let, kdy mohou absolvovat test na okultní krvácení do stolice, od 55 let mohou alternativně zvolit screeningovou kolonoskopii. Schválen už je posun primární screeningové kolonoskopie od 50 let věku. Národní program screeningu karcinomu mammy je pro ženy od 45 let věku, mamografické vyšetření se provádí jednou za dva roky. Národní program screeningu karcinomu děložního hrdla je pro ženy v ročním intervalu vyšetření.

  Zdroj: www.tribune.cz,upravila Mgr. Markéta Jetelová

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru