V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit respirátory FFP2 ve všech vnitřních prostorách, max. 1 zdravá osoba jako doprovod v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a odstupy. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení respirátoru. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány. INFORMACE KE KÓDU PRO UPŘEDNOSTNĚNÍ OČKOVÁNÍ NALEZNETE ZDE.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Jak si zachránit kůži?

   

  Některé rady jsou notoricky známé, jiné vedou k zamyšlení a následně k účinné prevenci.

  Nestarejte se ani tak o vrásky jako o mateřská znaménka

  Zejména ženy se více starají o své vrásky než o mateřská znaménka. Ta totiž nebývají zrovna na obličeji, a tak nejsou mnohdy vidět. Vrásky vás přitom nijak neohrožují, zato melanom maskující se za mateřské znaménko ano. Dejte přednost vyšetření kožním lékařem před aplikací botoxu.

  Opalovací krémy vás ochrání jen napůl

  Číslo ochranného faktoru udává pouze schopnost krému chránit před UV zářením typu B, které působí popálení. Už se ale nikde nepíše, jak chrání před UV zářením typu A, které proniká hlouběji do kůže a způsobuje rakovinu. Proto na opalovací krémy nespoléhejte a nesluňte se příliš dlouho. Zapomeňte na polední žár.

  Návštěvou solária si nepolepšíte

  Majitelé solárií vás sice budou ujišťovat o tom, jak je tenhle způsob opalování bezpečný, ale opak je pravdou. Svou kůži neošidíte, UV záření v soláriích je stejně škodlivé jako přímé sluneční. Navíc na vás působí z menší vzdálenosti.

  Stejně jako děti se rakovina kůže vždy neřídí pravidly

  Melanom bývá tmavě hnědý až černý, roste a má nerovné okraje. Existuje však i melanom bez hnědého nebo černého zbarvení, stejně jako melanom přesně symetrický a kulatý jako znaménko. Proto se soustřeďte na jakékoliv změny na kůži, ke kožnímu lékaři běžte raději zbytečně než pozdě  a nebo vůbec.

  Manžel(ka) možná nepomůže s domácími pracemi, ale kůži vám zkontroluje nejlépe

  Když ne manžel nebo manželka, tak rodiče nebo dítě jsou nejlepším pomocníkem při vyšetření kůže. Prohlédnou místa, která si sami nevidíte.

  Pod nalakovanými nehty může být nebezpečný nález

  Melanom se může ukrývat i na kůži pod nehty a okolo nehtů. Občas si nehty odlakujte a podívejte se, zda pod nimi netmavne kůže.

  Zdroj: www.lecba-rakoviny.cz, upravila Mgr. Markéta Jetelová

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru