V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory měkkých tkání a vaziva

   

  Popis onemocnění

  Jde o celou skupinu zhoubných nádorů, které vznikají z pojivových tkání v nejrůznějších místech organismu, tedy v tkáni tukové, svalové, chrupavce či vazivu kdekoli po těle. Zvláštní skupinu tvoří sarkomy v dutině břišní a hrudní.
  Sarkomy, ve srovnání s karcinomy jako nejčastějšími druhy rakoviny různých orgánů, které vznikají z epitelových různých orgánů, se vyskytují méně často a představují méně než 1% všech zhoubných nádorových onemocnění. Je to asi 350 případů ročně v celé republice.

  Podle původu nádoru se dovozují i jejich názvy liposarkom (tuková tkáň), fibrosarkom (vazivový nádor), rhabdomyosarkom (příčně pruhovaná svalovina). U některých sarkomů nelze jejich původ určit. Sarkomy rostou spíše expanzivně a působí komplikace až útlakem okolních struktur. Sarkomy metastazují krevní cestou do plic a jater.
  Nejčastěji se vyskytují na dolní končetině (40 %), trupu (30 %) a pak na horní končetině a v oblasti hlavy. 

  Příznaky

  • hmatné nádorové vyklenutí,
  • nebolestivé ložisko,
  • V břiše se daný nádor projevuje plností a tlakem, může vyvolat poruchu střevní pasáže,
  • při útlaku nervů a cév se nádor projeví příznaky z jejich útlaku. 

  Průběh

  Vzhledem k tomu, že se sarkom může vyskytnout kdekoliv, jsou projevy a průběh onemocnění dosti variabilní. Sarkom má vysoký potenciál růstu a často projeví příznaky z útlaku okolních struktur. Prvním projevem může být nahmatání masy nádoru. Typická je relativní absence příznaků při první návštěvě lékaře i při velkém objemu nádoru. 

  Způsob léčby

  Základem léčby sarkomů je radikální chirurgický výkon, kterým se úplně odstraní masa nádoru. Po tomto zákroku se může i přidat chemoterapie z důvodu předcházení metastázám. Sarkomy jsou obecně radiorezistentními nádory, ale v některých případech je indikována. 

  Rizikové faktory

  Riziková jsou určitá genetická onemocnění např. LI-Fraumeni syndrom, neurofibromatoza. 

  Prevence

  Sarkomy jsou nádory, které mohou být podmíněné dědičně. Jedinou prevencí tedy zůstává návštěva lékaře při jakémkoliv příznaku těchto nádoru. 

   

  Kam dál

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru