Popis onemocnění
Jde o celou skupinu zhoubných nádorů, které vznikají z pojivových tkání v nejrůznějších místech organismu, tedy v tkáni tukové, svalové, chrupavce či vazivu kdekoli po těle. Zvláštní skupinu tvoří sarkomy v dutině břišní a hrudní.
Sarkomy, ve srovnání s karcinomy jako nejčastějšími druhy rakoviny různých orgánů, které vznikají z epitelových různých orgánů, se vyskytují méně často a představují méně než 1% všech zhoubných nádorových onemocnění. Je to asi 350 případů ročně v celé republice.
Podle původu nádoru se dovozují i jejich názvy liposarkom (tuková tkáň), fibrosarkom (vazivový nádor), rhabdomyosarkom (příčně pruhovaná svalovina). U některých sarkomů nelze jejich původ určit. Sarkomy rostou spíše expanzivně a působí komplikace až útlakem okolních struktur. Sarkomy metastazují krevní cestou do plic a jater.
Nejčastěji se vyskytují na dolní končetině (40 %), trupu (30 %) a pak na horní končetině a v oblasti hlavy.
Příznaky
- hmatné nádorové vyklenutí,
- nebolestivé ložisko,
- V břiše se daný nádor projevuje plností a tlakem, může vyvolat poruchu střevní pasáže,
- při útlaku nervů a cév se nádor projeví příznaky z jejich útlaku.
Průběh
Vzhledem k tomu, že se sarkom může vyskytnout kdekoliv, jsou projevy a průběh onemocnění dosti variabilní. Sarkom má vysoký potenciál růstu a často projeví příznaky z útlaku okolních struktur. Prvním projevem může být nahmatání masy nádoru. Typická je relativní absence příznaků při první návštěvě lékaře i při velkém objemu nádoru.
Způsob léčby
Základem léčby sarkomů je radikální chirurgický výkon, kterým se úplně odstraní masa nádoru. Po tomto zákroku se může i přidat chemoterapie z důvodu předcházení metastázám. Sarkomy jsou obecně radiorezistentními nádory, ale v některých případech je indikována.
Rizikové faktory
Riziková jsou určitá genetická onemocnění např. LI-Fraumeni syndrom, neurofibromatoza.
Prevence
Sarkomy jsou nádory, které mohou být podmíněné dědičně. Jedinou prevencí tedy zůstává návštěva lékaře při jakémkoliv příznaku těchto nádoru.