V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit respirátory FFP2 ve všech vnitřních prostorách, max. 1 zdravá osoba jako doprovod v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a odstupy. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení respirátoru. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány. INFORMACE KE KÓDU PRO UPŘEDNOSTNĚNÍ OČKOVÁNÍ NALEZNETE ZDE.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Informace pro pečující osoby

  Informace jsou určeny všem, kdo pečují o své blízké v domácím prostředí a potřebují radu a pomoc. Na základě zkušeností jsme pro Vás připravili odpovědi na nejčastěji kladené otázky ze strany pečujících.

   
   

  1. Zatím nemám žádnou zkušenost s péčí o nemocného, obávám se, zda zvládnu především fyzickou péči o ležícího manžela.

  Péče o ležícího nemocného je náročná nejen fyzicky, ale i psychicky. Proto je možné ze začátku či celou dobu pečování spolupracovat s pečovatelskou službou či odlehčovacími službami, kdy budete mít možnost získat zkušenosti s péčí, budete mít možnost jít ven a u Vašeho příbuzného po dobu Vaší nepřítomnosti může být pečovatelka či osobní asistentka. Pečovatelka Vám může pomoci s hygienickou péčí, oblékáním, polohováním, pomocí s podáváním stravy, atd.Více o možnostech pečovatelské služby si můžete přečíst ZDE.

   

  2. Ráda bych se o svého tatínka/ maminku postarala doma, pomoc s hygienou a oblékáním již spolu zvládáme. Obávám se však případných zdravotních potíží a ráda bych věděla, kam se mohu v případě potřeby obrátit.

  Pokud dojde ke zhoršení zdravotního stavu Vašeho blízkého a pečujete o něj v domácnosti sami, obraťte se prosím na praktického lékaře, jeho prostřednictvím dojde k zajištění následné péče. K dispozici jsou například domácí zdravotní péče, charitní ošetřovatelské služby či domácí hospice s multidisciplinárním přístupem pečujících profesionálů (všeobecná sestra, paliativní lékař, psycholog, sociální pracovník, pečovatel, duchovní atd.). Všeobecná sestra z agentury domácí péče může pacientovi poskytnout odbornou ošetřovatelskou péči, např. převazy ran, podání injekcí, infuzí, rehabilitaci, péči o drény atd.

  Pokud k Vám dochází všeobecná sestra z domácí péče či z hospice, můžete se v případě zhoršení zdravotního stavu Vašeho blízkého obrátit přímo na ni, nebo při takovém zhoršení zdravotního stavu, které vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, se nebojte volat rychlou záchranou pomoc na tel. čísle 155. Více o domácí zdravotní péči si můžete přečíst ZDE.

   

  3. Kam se můžeme obrátit, když bychom si přáli zapůjčit některé pomůcky, jako je např. lůžko, vozík, oxygenátor?

  Pokud bude pacient propuštěn do domácího ošetřování z Masarykova onkologického ústavu, budou Vám zdravotně-sociálními pracovnicemi nabídnuty potřebné kompenzační pomůcky. V případě, že tato potřeba vznikne v průběhu domácího ošetřování, obraťte se na praktického lékaře či pečovatelskou službu v místě Vašeho bydliště.

  Více o nabídce kompenzačních pomůcek půjčovny Masarykova onkologického ústavu se můžete dozvědět ZDE.

   

  4. Nemám žádné zkušenosti s polohováním, posazováním a postavovaní a nácvikem chůze. Kde bych se mohl/a dozvědět a naučit více?

  Před propuštěním Vašeho blízkého do domácího ošetřování z Masarykova onkologického ústavu, Vás základy ošetřování naučí všeobecné sestry a sanitářky příslušného oddělení. Jednou z možností je zakoupení DVD „Péče o nepohyblivého pacienta“, díky kterému můžete shlédnout praktické nácviky polohování, posazování, chůze atd., a které je možné zakoupit v Onkologickém informačním centru ve Švejdově pavilonu ve 3. patře.

   

  5. Jakou stravu mohu svému blízkému podávat? Co může při svém onemocnění jíst a co naopak raději ne?

  Při propuštění do domácího prostředí s Vámi bude hovořit nutriční terapeutka, která Vám předá informace o stravování Vašeho blízkého. V průběhu ošetřování doma je možné se obrátit na Poradnu nutričních terapeutů, tel.: 543 13 52 46 nebo se objednat přes elektronický formulář do Virtuální poradny pro výživu a hovořit s nutriční terapeutkou pomocí web kamery přes SKYPE. Poradna nutričních terapeutů sídlí v 1. patře Švejdova pavilonu.

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru