V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: od 1. 9. 2020 povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou od 19. 9. 2020 zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádor rtu

   

  Popis diagnózy

  Postihuje více muže než ženy, a to především po 60. roce života. Jedná se nejčastěji o dlaždicobuněčný karcinom vycházející z povrchového epitelu a  v 90% případů je postižen dolní ret.

  Příznaky

  • Nehojící se afta rtu až bolestivý vřed
  • Otok okolní kůže a sliznic

  Průběh

  Onemocnění se projevuje jako nehojící se, postupně rostoucí vřídek rtu, olupující se, krvácející, okolí je oteklé. Později dochází k postižení krčních uzlin, které se může projevit jejich viditelným nebo hmatným zvětšením. Není to však pravidlem.

  Způsob léčby

  Pro úspěšné vyléčení je třeba, aby pacient přišel k lékaři včas. Bohužel i dnes se často pacienti raději spoléhají na „ dobré rady“ svých známých a dlouho se léčí různými bylinnými mastičkami a obklady. Tím si však nechají na rtu vyrůst někdy až neléčitelný nádor.

  Metodou volby v časných stádiích nemoci je buď léčba chirurgická- tedy odstranění nádoru rtu vyříznutím (často ve spolupráci s plastickým chirurgem), nebo radioterapie- tzn. ozáření nádorového ložiska v několika sezeních (počet určí lékař) s velmi dobrým kosmetickým efektem. Při pokročilém onemocnění se často kombinuje chirurgický zákrok s následnou radioterapií, event. kombinací radioterapie s chemoterapií- tj. systémovou léčbou.

  Rizikové faktory

  Kouření (hlavně dýmek a doutníků) a nadměrná expozice slunečnímu záření.

  Prevence

  Základem prevence je nekuřáctví a ochrana před slunečním zářením.

   

   

   

   

  Kam dál

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Klinické studie  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru