V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit roušky ve vyjmenovaných prostorách a pro určité skupiny pacientů a návštěvníků,  maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Návštěvy jsou povoleny pouze v době od 14:00 do 17:00 hod, k jednomu pacientovi mohou nanejvýš dvě osoby, pobyt na pokoji je omezen na max. 15 min. Při vstupu je každému změřena teplota. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  GIST nádory

   

  Popis onemocnění

  Zkratka GIST znamená gastrointestinální stromální tumor. Jedná se o nádory řazené mezi sarkomy. Jsou to vzácné nádory vyskytující se v trávicí trubici. Největší výskyt těchto nádorů je v žaludku (60 - 70%), dále následuje tenké střevo (20-25%), tlusté střevo (5%) a jícen (< 5%).  Ze všech případů rakovin u dospělých sarkomy představují pouze asi 1 %, a GIST je pouze jedním z asi 50 typů sarkomů.

  Příznaky

  • zvětšování objemu břicha,
  • bolesti břicha,
  • krev ve stolici,
  • úbytek hmotnosti,
  • zácpa,
  • poruchy polykání a střevní pasáže.

  Průběh

  Příznaky nádoru jsou dosti neurčité. Pacient zpozoruje postupné zvětšování břicha, s úbytkem hmotnosti. Trpí častými zácpami a může být přítomna krev ve stolici. Jsou časté neurčité bolesti břicha. 

  Způsob léčby

  Základem léčby je chirurgické odstranění nádoru až do zdravé tkáně. Dále se užívá biologická léčba. Účinek chemoterapie je minimální.

  Rizikové faktory

  Nejsou prokázány žádné rizikové faktory vzniku GIST. 

  Prevence

  Účinná prevence neexistuje. Důležité je při prvních projevech navštívit lékaře.

   

  Kam dál

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Další informace o nemoci

   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru