V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit respirátory FFP2 ve všech vnitřních prostorách, max. 1 zdravá osoba jako doprovod v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a odstupy. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení respirátoru. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány. INFORMACE KE KÓDU PRO UPŘEDNOSTNĚNÍ OČKOVÁNÍ NALEZNETE ZDE.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  
   

  Kalendář a nejbližší události

  2021
  květen
  Po Út St Čt So Ne
  12
  34 56789
  1011 1213141516
  1718 1920212223
  24 25 2627282930
  31
  Pro odborníky
  Pro pacienty a veřejnost
  Kurzy
  Stáže
   

  Odkazy na 3 základní screeningové programy ČR:

   

  Darujte preventivní vyšetření.

   Dárkový poukaz

   

  Pusťte to z hlavy

  Genetické vyšetření dědičné dispozice k nádorovým onemocněním

  Genetické vyšetření je prováděno formou konzultace o osobních a rodinných anamnézách, s cílem pomoci pacientovi a jeho rodině rozhodnout se o způsobu vyšetření.

   
   

  GENETICKÉ VYŠETŘENÍ DĚDIČNÉ DISPOZICE K NÁDOROVÝM ONEMOCNĚNÍM – pro samoplátce

  (testování A. B. a  C. vždy s konzultací s lékařským genetikem)

   

  ZÁKLADNÍ INFORMACE

  Většina nádorových onemocnění vzniká náhodně. Rizikové faktory jsou vzrůstající věk, různé faktory životního stylu a prostředí, předchozí onemocnění aj.

  Asi 5% nádorových onemocnění však vzniká díky dědičné predispozici, která je způsobena chybou, mutací, v některém pro organizmus velmi důležitém genu.  Tato chyba má za následek možnost onemocnění určitým typem nádoru v mladším věku, mohou se vyskytnout i vícečetné nádory. Nejčastějšími dědičnými nádorovými syndromy jsou dědičný syndrom nádorů prsu a vaječníků a dědičný syndrom nádorů tlustého střeva a dělohy, dědičné však mohou být i jiné nádory.

  Genetické testování dědičné dispozice je hrazeno pojišťovnou pouze v případě, že existuje v rodině vysoce riziková osobní a rodinná anamnéza nádorových onemocnění a jsou v rodině splněna indikační kritéria k testování. Lékařský genetik po rozboru anamnézy indikuje typ a rozsah testování.

  Každý máte však jako samoplátce možnost provedení genetického testování těchto dvou nejčastějších syndromů, ale i dalších vzácnějších dědičných nádorových predispozic,dle vašeho výběru, přestože ve vaší rodině nejsou splněna kritéria k testování a není tato služba uhrazena pojišťovnou. Toto testování vám nabízíme jako komerční službu. Ceny testování jsou uvedeny níže.

  Pravděpodobnost, že se zrovna ve vaší rodině vyskytuje dědičná dispozice k nádorům prsu, vaječníků, tlustého střeva nebo dělohy, v případě negativní nebo málo rizikové rodinné anamnézy, je malá. Někteří lidé však mohou mít zájem o vyšetření i v této situaci.

  Vysvětlíme vám dále, jaké jsou příznaky těchto dědičných syndromů, jakým způsobem se vyšetření provádí, a jak se dále postupuje v prevenci, jestliže bychom chtěli riziko onemocnění snížit a zvýšit pravděpodobnost časného nálezu onemocnění, kdy je léčba velice úspěšná.

  POSTUP GENETICKÉHO VYŠETŘENÍ

  Nejprve se s vámi sejde lékařskýgenetik a provede podrobné zhodnocení vaší osobní a rodinné anamnézy (nejméně do generace prarodičů z obou stran). K tomu je vhodné si zjistit údaje především o onkologických onemocněních v rodině v předchozích generacích, jaký typ nemoci, v jakém věku se objevil u příbuzného a pokud je to možné zjistit jeho jméno, datum narození, bydliště.

  Potom je sepsán informovaný souhlas s genetickým testováním, odebrána krev. Z krve se izoluje DNA (dědičný materiál), který je potom používán k testování. Vyšetřování rizikových genů trvá většinou 3-4 měsíce. V laboratoři je nutné projít dlouhé geny od začátku do konce a postupně zjišťovat, zda v některé oblasti genů není odchylka od normy, mutace. Tuto je potom ještě potřeba potvrdit dalšími testy. Mutací v genech mohou být tisíce, každá rodina může mít vlastní dosud nepopsanou mutaci, testování je proto časově náročné. Na závěr testování jste pozváni na konzultaci výsledků s lékařským genetikem, vysvětlí vám vše v kontextu vaší rodinné anamnézy a předá vám zprávu s doporučením preventivního sledování u vás a u vašich příbuzných.

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru