Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  
   

  Calendar and upcoming events

  2021
  May
  Mon Tue Wed Th Fri Sat Sun
  12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31
  For professionals
  For patients and the public
  Courses
  Internships
   

  Links to the 3 basic screening programs of the Czech Republic:

   

  Give preventive examination.

   Dárkový poukaz

   

  Vyšetření magnetickou rezonancí

  Translate article by Google Translator

  Pomocí Magnetické Rezonance (dále jen MR) zobrazujeme tkáně lidského těla především při neurologických onemocněních, onemocněních pohybové soustavy, měkkých tkání a orgánů hrudníku, břicha a pánve.

  MR je jednou z nejbezpečnějších vyšetřovacích metod, přesto má některá omezení, která vyplývají z její podstaty.

   
   

  Jak probíhá příprava na vyšetření?

  Vyšetření je nebolestivé a nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Před vyšetření pánve je vhodný dostatečně naplněný močový měchýř.

  (Kontrastní látka k popíjení před vyšetření břicha nebo pánve je zatím jen experiment, těsně před MR vyšetřením žlučových cest a pankreatu (MRCP) se doporučuje vypít 500 ml černorybízového či ještě lépe borůvkového džusu, pokud možno co nejkoncentrovanějšího.)

  Po ohlášení v rentgenové evidenci případně mimo běžnou pracovní dobu přímo na pracovišti pacient obdrží formulář “Poučení a souhlas nemocného s vyšetřovacími a léčebnými výkony”.

  Poté je mu dán čas na důkladné prostudování “Poučení” a nakonec je požádán o podpis formuláře. Na všechny záležitosti především ohledně možných kontraindikací je pacient před vlastním vyšetřením ještě jednou dotazován a v případě pochybností vše podrobněji společně zhodnotíme.

  Poté je pacient pozván do odkládací kabiny. Zde je nezbytné odložit všechny kovové předměty (piercing, šperky, prsteny, vlásenky, jehlice, špendlíky apod.), a vysvléci se do spodního prádla. Ženy budou vyzvány také k odstranění případného make-upu. K vyšetření je poskytnut čistý plášť.

   

  Jak vyšetření probíhá?

  Vlastní vyšetření trvá od 30ti do 60ti minut. Pacient je uložen na vyšetřovací stůl, vyšetřovaná oblast obložena povrchovými RF cívkami a poté je pacient zavezen do užšího vyšetřovacího prostoru válcovitého tvaru. Ve vyšetřovacím prostoru je světlo a je zde zajištěná klimatizace. S obsluhujícím personálem je pacient spojen mikrofonem a navíc dostane do ruky signalizační balónek.

  Po celou dobu vyšetření je nezbytné, aby pacient ležel zcela v klidu a nehýbal se. Při funkci přístroje jsou vnímány pouze různé druhy hluku případně lehké vibrace.

  Při vyšetření se v odůvodněných případech aplikuje do žíly kontrastní látka případně střevní relaxant.

  Po vyšetření

  Po vyšetření může pacient odejít sám/sama nebo s doprovodem doprovázející osoby zpět na oddělení nebo domů, není žádné specifické omezení.

  Výsledky vyšetření jsou známy zpravidla do dvou pracovních dnů.

  Kontraindikace

  Vyšetření se provádí v silném magnetickém poli!!!

  !!! Nelze vyšetřit pacienty, kteří mají zavedený kardiostimulátor, srdeční defibrilátor, kochleární (ušní) protézu či voperovanou inzulínovou pumpu, velmi obezřetně je třeba postupovat u pacientů s umělou srdeční chlopní !!!

  Omezeni jsou dále pacienti s kovovými svorkami po operacích, umělými klouby, kovovými dlahami, kaválním filtrem apod., kdy vyžadujeme certifikát výrobce o MR kompatibilitě.

   

  • Zvláštní pozornost věnujeme lidem po haváriích a úrazech, kterým se mohl dostat do těla kovový materiál, zvláště je nutné upozornit na kovovou střepinu v oku.
    
  • Dále je třeba obezřetně posuzovat indikaci vyšetření v prvních třech měsících těhotenství.
    
  • Podání kontrastní látky do žíly může být ve vyjímečných případech komplikováno alergickou reakcí.
    
  • Pacienty s klaustrofobií či neklidné pacienty lze vyšetřit po farmakologické sedaci.
    
  • Vyšetřovací prostor má průměr necelých 60 cm. 

  Žádanka

  K provedení vyšetření je nutná odesílajícím lékařem řádně vyplněná žádanka o vyšetření MR - magnetickou rezonancí.

  K MR vyšetření je nutné dodat předcházející obrazovou i písemnou dokumentaci týkající se vyšetřované oblasti (CT, RTG, UZ apod.).

  V případě požadavku na následné vydání obrazové dokumentace vyšetření je nutné odesílajícím lékařem vyplněná Žádost o vydání obrazové dokumentace pacienta.

  V běžné pracovní době se při příchodu na RDG oddělení vždy ohlaste v RDG - EVIDENCI, jindy přímo na pracovišti MR.

   

  V případě, že se z jakýchkoliv důvodů nemůžete na objednaný termín dostavit, zavolejte prosím přímo na naše oddělení nejpozději den před vyšetřením, tel.: 844 844 885, 543 136 010 od 7 do 15 hodin (ve všední dny).

  Downloads

  Gallery

  MOÚ - Magnetická rezonance MOÚ - Magnetická rezonance
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up