Popis onemocnění
Zhoubné nádory zevních rodidel (vulvy), se vyskytují převážně ve vyšším věku. Postihují nejčastěji ženy nad 65 let, před menopauzou se téměř neobjevuje. Ročně tímto nádorem v ČR onemocnění kolem 200 žen.
Příznaky
- silné svědění rodidel,
- suchost a pálení zevních rodidel,
- krvácení,
- zapáchající výtok,
- hmatné nádorově postižené uzliny v tříslech.
Průběh
Zhoubné nádory vulvy mají nejčastěji jako první příznak vznik svědivého vřídku nebo vyvýšené „bradavice“, která svědí nebo po odření slabě krvácí. V pokročilejších stadiích onemocnění se může také trvalé krvácení a bývají hmatné tuhé uzliny v tříslech.
Způsob léčby
Při volbě nejvhodnější léčby se musí vzít v úvahu pokročilost onemocnění, věk a přání pacientky. Základní metodou léčby je chirurgické odstranění nádoru. Pokud je to možné, provádí se odstranění nádoru s bezpečnostním lemem zdravé tkáně. V pokročilejších stádiích bývá nutné úplné odstranění zevních rodidel a mízních uzlin v tříslech. Nádor zevních rodidel je citlivý na radioterapii, dle lokalizace a velikosti nádoru může být radioterapie alternativou chirurgického zákroku. Zvláště u pokročilých stádií je radioterapie metodou volby.
Chemoterapie se používá v případě metastatického onemocnění.
Rizikové faktory
Malé procento žen je postiženo tímto nádorem už v mladším věku. U těchto žen je spojitost nádoru vulvy s infekcí lidským papilomavirem (HPV).
Prevence
Vzhledem ke spojitosti nádoru vulvy s infekcí HPV u mladších žen, je možné ovlivnit vznik nádoru očkováním proti viru HPV a zdržením se promiskuity. Ženy po menopauze by měly věnovat pozornost výše uvedeným příznakům a navštívit svého gynekologa. Obecně je základem každoroční preventivní vyšetření ženy gynekologem.