Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  

  Search diagnoses

   

  Search by body part

  CHOOSE BODY PARTS

   
   

  Nádory prsu

   

  Popis onemocnění

  Nádor prsu je nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním u žen. Ročně je v České republice zjištěno zhruba 6 000 nových případů. Nejčastější výskyt je mezi 50. a 60. rokem života. 

  Příznaky

  • bulka nebo zatuhnutí v prsu,
  • zvětšení nebo změna tvaru a velikosti prsu,
  • zvětšení mízní uzliny v podpažní jamce,
  • zduření nebo zdrsnění kůže prsu,
  • změna barvy kůže prsu,
  • vtažení bradavky s výtokem nebo bez výtoku.

  Průběh

  Nejčastěji si žena nahmatá tuhou bulku v prsu, která nebývá bolestivá. Při každodenní hygieně si může povšimnout změny tvaru prsu, vtažení bradavky, výtoku z bradavky. Přítomnost bulky v podpaží již může značit přítomnost nádorových metastáz v mízních uzlinách. 

  Způsob léčby

  Základní léčebnou metodou je operace, dále se používá chemoterapie, radioterapie a někdy i biologická a hormonální léčba. 

  Chirurgická léčba
  Cílem operace je kompletní odstranění nádoru. Podle velikosti nádoru a polohy nádoru v prsu se volí prs zachovávající výkon, nebo odstranění celého prsu. Volba výkonu závisí na domluvě pacientky s operatérem. Po prs zachovávající operaci zpravidla následuje ozáření prsu. Odstranění celého prsu se provádí v případech, kdy technicky nelze provést prs zachovávající výkon, nebo u žen, které nechtějí být ozařovány. 

  Ozařování
  Ozařování prsu se provádí zpravidla u pacientek po prs zachovávajících operacích, u pacientek s postižením uzlin a také v některých případech po úplném odstranění prsu. Nejčastěji se používá jen zevní ozařování (představme si to jako „rentgen“). V některých případech lze použít i tzv. brachyterapii. Jedná se o ozáření prsu skrz zavedené speciální hadičky dovnitř do prsu, do kterých se pak zavádí zdroj záření. Výhodou je zkrácení doby ozařování ze standardních cca 25 ozáření na 4.

  Chemoterapie
  Cytostatika, léky které tlumí růst rakovinných buněk a ničí je, se podávají jak v časných, tak v pokročilejších formách onemocnění. Lékaři se snaží léčbu individualizovat s přihlédnutím k biologické povaze nádoru, stádiu nemoci a mnoha dalším faktorům.  Léčba má za cíl snížit riziko návratu nemoci u nízkých stádiích a nebo prodloužit přežití pacientek s již pokročilým rozesetým (metastatickým) onemocněním. V onkologických centrech jsou k dispozici všechny typy moderních cytostatik. Léky jsou podávány většinou nitrožilně v ambulanci v různých časových intervalech, např. jedna infuze za tři týdny.

  Hormonální léčba
  Růst více než poloviny všech nádorů prsu je povzbuzován ženskými pohlavními hormony, estrogeny. Pokud se sníží nebo trvale utlumí produkce těchto hormonů, dochází ke zpomalení až zastavení růstu nádorů. Tohoto využíváme jak k zajišťovací pooperační léčbě, tak u pokročilých stádií. Většina těchto léků je v tabletové formě a velmi dobře snášena. Délka léčby je u zajišťovací pooperační léčby několik let.

  Biologická léčba
  Léčba spočívá v podávání léků, které jsou vyvíjeny cíleně proti určitým nádorovým buňkám. Smyslem této léčby je zastavit růst nádorových buněk imunologickou cestou, působit pouze v místě postižení a ušetřit zdravé tkáně. Je ovšem vhodná jen asi pro 20 % žen, jejichž nádorové buňky obsahují na svém povrchu určitou bílkovinu. Podává se v infuzích nebo podkožně zpravidla po dobu 1 roku po operaci. 

  Rizikové faktory

  • rodinná dispozice,
  • časná menstruace - před 12. rokem života a pozdní menopauza,
  • užívání estrogenů v klimakteriu,
  • ženy prvorodičky po 30. roce života,
  • kouření,
  • alkohol,
  • obezita,

  Prevence

  Každá žena by měla provádět samovyšetření prsu jednou měsíčně po proběhlé menstruaci.

  V rámci screeningu rakoviny prsu má každá žena od 45 let každé dva roky nárok na bezplatné vyšetření prsu – mamografie. U mladších či rizikových pacientek se doporučuje ještě vyšetření prsu ultrazvukem. Jedině zachycením rakoviny prsu v časném stádiu a adekvátní léčbou je možné pacientky trvale vyléčit!

  Léčba v MOÚ - srovnání s průměrem České republiky

  C50
   

   

  How to Get the order

   

  If you have cancer, please contact the consultant ambulance, which will provide an additional process, whether further investigation or referral specialist department. Telephone number: 543135809 at times from 7:00 to 8:00 pm and 14:00-15:00 hours. More information can be found here.

   

  Examination methods

  Vyšetření prsou na mamografu
  Bioptické vyšetření prsu
  Rakovina prsu - edukační DVD

  Subscribe yourself to preventive mammography screening ...

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up