Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  
   

  Calendar and upcoming events

  2021
  May
  Mon Tue Wed Th Fri Sat Sun
  12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31
  For professionals
  For patients and the public
  Courses
  Internships
   

  Links to the 3 basic screening programs of the Czech Republic:

   

  Give preventive examination.

   Dárkový poukaz

   

  Ultrazvukové vyšetření

  Translate article by Google Translator

  Ultrazvukové (ultrasonografické, UZ, USG) vyšetření je jednou ze základních vyšetřovacích metod.

  Nejčastěji se ultrazvukem vyšetřují orgány dutiny břišní (játra, slezina, ledviny, slinivka břišní, močový měchýř ...) a dále povrchové tkáně, především prsy. Ultrazvukem lze také vyšetřit cévní systém nebo srdce. Vyšetření není časově náročné, je nebolestivé a nemá prokázané škodlivé účinky na lidský organismus - proto jím lze vyšetřovat i těhotné ženy.

   
   

  Jak se na vyšetření připravit?

  Příprava nalačno (nejíst, nepít) je vhodná u ultrazvukového vyšetření dutiny břišní, jinak není žádná speciální příprava k tomuto vyšetření potřebná. U vyšetření pánve je velmi vhodné, aby pacient alespoň 2 hodiny před vyšetřením nemočil, vypil alespoň půl litru tekutiny a měl tak naplněný močový měchýř.

  Jak vyšetření probíhá?

  Před UZ vyšetřením si v kabince odložíte oděv podle pokynu zdravotnického personálu. Většina ultrazvukových vyšetření se provádí vleže na zádech. Na vyšetřovacím lůžku vám lékař nanese na kůži v místě vyšetření malé množství ultrazvukového gelu (je nutný pro dobrý kontakt vyšetřovací sondy s povrchem těla).

  Ultrazvukové vyšetření je nebolestivé, rychlé a poměrně pohodlné vyšetření, kterého se v žádném případě nemusíte obávat.

  K vyšetření Vás objedná lékař, který Vás k tomuto výkonu posílá nebo se v naší evidenci můžete objednat telefonicky na základě lékařem vypsané žádanky k ultrazvukovému vyšetření. Vaše objednací časy se snažíme dodržovat, snažte se však i Vy, pokud jste k nám objednáni, přijít na určený čas vyšetření. Během provozu se může stát, že přednost před Vámi dostane nemocný, u kterého je nutné tzv. akutní vyšetření z hlediska závažnosti onemocnění a nutnosti včasného léčení. Některé vyšetření se také může ukázat jako složitější a lékař mu musí věnovat více času, proto v těchto případech prosíme o trpělivost.

  Odpovědnost za navržení daného vyšetření či úkonu provedeného na našem radiologické (RDG) oddělení je jednak na lékaři, který pacienta k výkonu odesílá, a dále pak na lékaři - radiologovi, který jej provádí. Má-li pacient pochybnosti o nezbytnosti takového vyšetření, obrátí se v prvé řadě na svého ošetřujícího lékaře, který mu srozumitelně vysvětlí, jaký přínos bude mít konkrétní vyšetření pro pacientovu léčbu.

  Při příchodu na RDG oddělení se vždy ohlaste v RDG - EVIDENCI. Při nutnosti dovozu na naše oddělení Vás ohlásí doprovázející osoba.

  V případě, že se z jakýchkoliv důvodů nemůžete na objednaný termín dostavit, zavolejte prosím přímo na naše oddělení den před vyšetřením, tel.: 844 844 885, 543 136 010 od 7 do 15 hod. (ve všední dny).
   

  Gallery

  MOÚ - Ultrazvuk
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up