Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  
   

  Calendar and upcoming events

  2020
  October
  Mon Tue Wed Th Fri Sat Sun
  1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031
  For professionals
  For patients and the public
  Courses
  Internships
   

  Links to the 3 basic screening programs of the Czech Republic:

   

  Give preventive examination.

   Dárkový poukaz

   

  Prevence nádorů tlustého střeva

  Translate article by Google Translator
   

  Ročně je zjištěno v České republice kolem 5500 nových nádorových onemocnění tlustého střeva a přes 2000 nádorových onemocnění konečníku. Řadu let  zaujímáme přední místa ve světových statistikách. Alarmující je, že prakticky polovina nádorů je odhalena až v pokročilém stadiu, kdy je léčba podstatně složitější a naděje na úplné uzdravení velice malá.

  Riziko vzniku nádorového onemocnění tlustého střeva a konečníku narůstá s věkem – výrazný nárůst je po padesátém roce života.

   
   

  Jaké jsou příznaky onemocnění?

  Střídání průjmu a zácpy, krev nebo hlen ve stolici, křečovité bolesti břicha, pocit plnosti, chudokrevnost, plynatost. Člověk se cítí slabý, unavený, ztrácí na váze. Nádorová onemocnění konečníku se projevují nucením na stolici, při odchodu stolice dochází i k odchodu hlenu nebo krve.

  Dědičná dispozice

  V některých rodinách vzniká opakovaně nádorové onemocnění tlustého střeva u blízkých příbuzných na základě dědičné dispozice. Onemocnění se tady objevuje v neobvykle mladém věku a opakovaně. Pokud měl nádorové onemocnění tlustého střeva rodič nebo sourozenec, riziko onemocnění je 2–3× vyšší než u ostatní populace. Jestliže měli tento druh nádorového onemocnění dva blízcí příbuzní, je vhodné provést genetické vyšetření.

  Prevence nádorů tlustého střeva a konečníku

  • omezte příjem alkoholu,
  • omezte tučnou stravu,  jezte více drůbež a ryby než  tučná masa a uzeniny,
  • jezte  hodně ovoce a zeleniny, protože  obsahuje vlákninu a také vitaminy a stopové prvky,
  • omezte uzení a grilování na ohni, omezte smažení jídel,
  • nekuřte,
  • omezte používání soli,
  • sportujte, hlídejte si váhu.

  Preventivní prohlídky

  Na střevu mohou vznikat drobné žlázovité výrůstky (polypy), které se po delším čase  mohou zhoubně zvrhnout. Včasnou diagnózou  tohoto žlázového polypu a jeho odstraněním zamezíme rakovinné přeměně. Časným příznakem chorobných změn na tlustém střevu je proniknutí malého množství krve do stolice. Krvácení je tak malé, že je nelze rozeznat pouhým okem. Krev však můžeme zjistit velmi jednoduchým testem.

  Pokud nemáte žádné příznaky, pak od 50 do 54 let máte nárok na vyšetření stolice, a to jednou do roka jednoduchým testem na přítomnost stopy krve. V době provádění testu se doporučuje jíst hodně zeleniny, luštěnin a tmavého chleba. Naopak se nedoporučují krevní tučnice, jelita, prejt, prejtová polévka, syrové maso a zvěřina. Nemají se užívat následující léky: celaskon, acylpyrin, léky na bolesti hlavy, ascorutin, pelentan a léky snižující srážlivost krve.

  Proto pojišťovny nabízejí ještě další možnost:

  • v 55 letech se můžete rozhodnout pro kolonoskopické vyšetření jako preventivní metodu, a to 1× za 10 let. Vyšetření se provádí na specializovaných pracovištích a k preventivnímu vyšetření potřebujete žádanku svého praktického lékaře.

  Druhou možnosti od této věkové hranice (55 let) je vyšetření stolice na přítomnost krve 1× za 2 roky.

   

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up