Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  
   

  Calendar and upcoming events

  2020
  July
  Mon Tue Wed Th Fri Sat Sun
  12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031
  For professionals
  For patients and the public
  Courses
  Internships
   

  Links to the 3 basic screening programs of the Czech Republic:

   

  Give preventive examination.

   Dárkový poukaz

   

  Kontrastní rentgenová vyšetření

  Translate article by Google Translator

  Rentgenové (RTG) vyšetření s použitím kontrastní látky patří k běžným radiologickým vyšetřovacím metodám. Jeho principem je schopnost rentgenového záření pronikat hmotou. Výsledkem je obraz zachycený na projekční desku. Obraz je hodnocen lékařem – radiologem.

   
   

  Jak probíhá příprava na vyšetření?

  Při příchodu na RDG oddělení se vždy ohlaste v RDG – EVIDENCI. Při nutnosti dovozu na naše oddělení Vás ohlásí doprovázející osoba.

  Je nutné abyste se k vyšetření dostavili nalačno, tzn. že nesmíte jíst minimálně 3 hodiny, nejlépe však 6 hodin před vyšetřením.
  K vyšetření tlustého střeva (irrigografie) musíte být dokonale vyprázdněni, návod na očistu střeva obdržíte od lékaře, který vás k vyšetření objednal.

  Při kontrastních RTG vyšetřeních si budete muset odložit některé části vašeho oblečení, u některých vyšetřeních si budete muset odložit oděv úplně. Zdravotnický personál vyšetřovny vás vybaví zvláštním oděvem pro RTG vyšetření. Jste-li však citliví na chlad od nohou, vezměte si silnější ponožky, které si můžete při vyšetření ponechat.

  Jak vyšetření probíhá?

  Při kontrastních rentgenových vyšetřeních se podává vyšetřovanému tzv. kontrastní látka. Tou může být roztok bárya (lidově nesprávně nazývaný kaše, sádra apod.) při vyšetření zažívacího traktu, nebo vodou ředitelná jódová kontrastní látka při vyšetření ledvin, močového měchýře atd. Kontrastní látka zviditelňuje vyšetřovaný orgán nebo oblast. Kontrastní látka může být podána několika způsoby:

  • ústy - tj. vyšetřovaný ji vypije (např. při vyšetření žaludku, dvanáctníku),
  • hadičkou, která je ústy (někdy nosem) zavedena do žaludku nebo dvanáctníku (při vyšetření tenkého střeva),
  • aplikována injekcí do žíly (při vyšetření ledvin),
  • eventuálně podána i jinak - např. do konečníku, do močové trubice atd.

  V průběhu vyšetření lékař - radiolog sleduje na monitoru průchod kontrastní látky, polohuje si pacienta a zároveň snímkuje klíčové oblasti. Do této skupiny vyšetření patří např. vyšetření ledvin a močových cest (tzv. vylučovací urografie, cystouretrografie), vyšetření zažívacího traktu (pasáž jícnem, vyšetření žaludku, enteroklýza, irrigoskopie).

  Po ukončení vyšetření vám bude umožněna v případě potřeby veškerá hygiena.

  Jaké jsou nejčastější komplikace?

  Komplikací u těchto vyšetření bývá nejčastěji mírná alergická reakce na kontrastní látku. Je vhodné upozornit lékaře, který provádí vyšetření, že jste měli např. v minulosti alergickou reakci při podání kontrastní látky nebo že máte alergii na některé léky nebo i potraviny.

  Je vyšetření bolestivé?

  Kontrastní RTG vyšetření jsou většinou nebolestivá, nebo jen po krátkou dobu mírně bolestivá, či spíše nepříjemná. Vyšetřující lékař i zdravotník budou vaše pocity brát plně na vědomí, nemusíte se tedy kontrastních vyšetření na našem oddělení obávat.

  Odpovědnost za navržení daného vyšetření či úkonu provedeného na našem radiologickém (RDG) oddělení je jednak na lékaři, který pacienta k výkonu odesílá, a dále pak na lékaři - radiologovi, který jej provádí. Má-li pacient pochybnosti o nezbytnosti takového vyšetření, obrátí se v prvé řadě na svého ošetřujícího lékaře, který mu srozumitelně vysvětlí, jaký přínos bude mít konkrétní vyšetření pro pacientovu léčbu.

  V případě, že se z jakýchkoliv důvodů nemůžete na objednaný termín dostavit, zavolejte prosím přímo na naše oddělení den před vyšetřením, tel.: 844 844 885, 543 136 010 od 7 do 15 hod. (ve všední dny).

  Gallery

  MOÚ - RTG
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up