Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  
   

  Calendar and upcoming events

  2021
  May
  Mon Tue Wed Th Fri Sat Sun
  12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31
  For professionals
  For patients and the public
  Courses
  Internships
   

  Links to the 3 basic screening programs of the Czech Republic:

   

  Give preventive examination.

   Dárkový poukaz

   

  Genetické poradenství u rizikových nádorových rodin

  Translate article by Google Translator
   

  Genetické poradenství u rizikových nádorových rodin

  Asi 5 až 10 % nádorových onemocnění může být způsobeno dědičnou dispozicí. V rodinách s opakovaným výskytem určitých nádorů, s velmi časným onemocněním je vhodné konzultovat svého lékaře a lékařského genetika.

  Masarykův onkologický ústav nabízí možnost genetického poradenství a v indikovaných případech molekulárně genetického vyšetření pro onkologické pacienty a jejich rodinné příslušníky.

  Genetické vyšetření v onkologii je prováděno pro odhalení dědičných forem nádorů, což umožní geneticky testovat i příbuzné a zjistit, jaká rizika onemocnění lze u nich předpokládat. V případě vysokého rizika jsou navrhována preventivní opatření, která by mohla snížit pravděpodobnost onemocnění a zachytit nádor časněji. U některých dědičných syndromů jsou navrhovány i preventivní operace.

  Nejčastější formou dědičné predispozice jsou hereditární syndrom nádorů prsu a/nebo vaječníků, hereditární nepolyposní kolorektální karcinom (Lynchův syndrom). Existují i vzácné dědičné syndromy, kde je genetické testování také možné, například familiární adenomatosní polypósa, Li-Fraumeni syndrom, Von-Hippel Lindau syndrom, Cowdenův syndrom, syndrom mnohočetné endokrinní neoplázie 1 a 2, neurofibromatóza 1 a 2, syndrom familiárního maligního melanomu, hereditární pancreatitidy, aj.

  Genetické poradenství je možné nabídnout rodinám, kde se vyskytují některé z těchto rizikových faktorů:

  • opakovaný výskyt nádorů prsu a/nebo vyječníků v rodině (dva a více případů v linii),
  • ženy s ojedinělým výskytem nádoru prsu do 45 let věku,
  • ženy s nádorem vaječníků v jakémkoliv věku,
  • výskyt nádoru prsu u muže,
  • opakovaný výskyt nádorů tlustého střeva nebo dělohy v rodině (dva a více případů v linii),
  • nádor tlustého střeva nebo nádor dělohy před 40 rokem věku,
  • duplicita nádoru kolorekta a dělohy u pacienta v kterémkoliv věku,
  • vícečetný výskyt maligních melanomů v linii, alespoň jednou pod 50 let nebo sporadický výskyt pod 40 let,
  • opakovaný výskyt jiných typů nádorů, kombinace různých nádorových onemocnění, obzvláště pokud se vyskytly v mladém věku.

  Genetickou konzultaci může doporučit praktický lékař, onkolog, gynekolog, chirurg, nebo kterýkoliv jiný lékař. Pacient se může ke genetické konzultaci objednat sám na níže uvedených číslech. Je třeba mít žádanku od lékaře (poukaz na vyšetření/ošetření).

  K objednání pacienta nebo rizikových osob ke genetickému vyšetření volejte:

  Genetická ambulance je umístěna ve druhém patře Švejdova pavilonu. Při příchodu do MOÚ se pacient nahlásí v centrální evidenci ve druhém patře a nechá si lékaře zavolat. Ambulance je na objednání.

  Genetická poradna:

  Při konzultaci s genetikem je s pacientem podrobně probrána rodinná anamnéza zachycující nejméně tři generace, sestaven rodokmen, lékařské informace jsou ověřeny. Je vhodné, když si pacient připraví všechny informace o rodinné anamnéze minimálně do generace prarodičů, v případě onkologického onemocnění je zjišťováno jméno, datum narození, bydliště, věk onemocnění a diagnóza pacienta. Pacient získá informace o:

  • dědičnosti nádorů,
  • riziku nádorového onemocnění pro jednotlivé členy rodiny,
  • možnostech prevence vzniku nádorů,
  • možnostech pravidelného sledování a včasné detekci nádorů,
  • možnostech vyšetření některých genů zodpovědných za dědičnost nádorů.

  Bližší informace ZDE...!!!

  V rodinách s vysokým rizikem dědičné formy nádorů zajišťuje genetik v rodině molekulárně genetické vyšetření genů, které by mohly být příčinou dědičné dispozice. Po ukončení genetického testování je každý zván na další konzultaci výsledků testování a podrobná genetická zpráva je mu předávána osobně.

  Pokud byla v rodině nalezena dědičná příčina, je možné nabídnout tzv. prediktivní testování všem příbuzným v riziku. Příbuzní přijedou na konzultaci s genetikem a na odběry krve k testování. Testování je vždy prováděno jen po podepsání informovaného souhlasu. U některých syndromů se prediktivní testování zdravých doporučuje až od 18 let, u jiných již v dětském věku. Záleží vždy na rizicích onemocnění a možnostech prevence.

  Downloads

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up