Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  
   

  Calendar and upcoming events

  2021
  May
  Mon Tue Wed Th Fri Sat Sun
  12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31
  For professionals
  For patients and the public
  Courses
  Internships
   

  Links to the 3 basic screening programs of the Czech Republic:

   

  Give preventive examination.

   Dárkový poukaz

   

  CT vyšetření

  Translate article by Google Translator

  CT vyšetření (počítačová tomografie) patří dnes již prakticky k základním rentgenovým metodám. Je to vyšetření, které přináší lékaři velmi mnoho informací. Obraz CT vyšetření vzniká průnikem rentgenového záření vyšetřovaným objemem (částí těla pacienta), jeho měřením na detektorech záření a následným vyhodnocením počítačem.

   
   

  Jak probíhá příprava na vyšetření?

  Při příchodu na RDG oddělení se vždy ohlaste v RDG – evidenci. Při nutnosti dovozu na naše oddělení vás ohlásí doprovázející osoba.

  Výjimečně se na tomto zařízení vyšetřuje bez nutnosti podání kontrastní látky. Při vyšetřování dutiny břišní je většinou nutná příprava střev kontrastní látkou. Pacient dostane např. několik hodin před vyšetřením vypít kontrastní látku, připravenou k tomuto účelu – ambulantním pacientům dáváme v Evidenci RDG oddělení písemný návod, jak tuto kontrastní látku před vyšetřením pít.

  Kromě této přípravy pitím kontrastní látky (říkáme ji perorální příprava) může být jiná kontrastní látka při vyšetření aplikována do žíly. Požadováno je lačnění (tzn., že nesmíte jíst) minimálně 3 hodiny před vyšetřením a vhodná je příprava 1 až 2 tabletami Dithiadenu, které vám předepíše lékař, odesílající vás na CT vyšetření. Je to lék, který tlumí možnou alergickou reakci na podání kontrastní látky do žíly.

  Pokud víte o své přecitlivělosti (alergii) na nějaké potraviny, léky apod., upozorněte vždy odesílajícího lékaře i personál CT vyšetřovny.

  Jak probíhá vyšetření?

  Při CT vyšetření si budete muset odložit část vašeho oblečení a vyzout si boty. Jste-li citlivý na chlad od nohou, vezměte si s sebou na vyšetření silnější ponožky.

  CT vyšetření je nebolestivé a není třeba se jej obávat.

  Mezi speciální CT vyšetření patří biopsie nebo drenáže za CT kontroly, o kterých se blíže dozvíte na samostatných letácích.
  Odpovědnost za navržení daného vyšetření či úkonu provedeného na našem radiologickém (RDG) oddělení je jednak na lékaři, který pacienta k výkonu odesílá, a dále pak na lékaři – radiologovi, který jej provádí. Má-li pacient pochybnosti o nezbytnosti takového vyšetření, obrátí se v prvé řadě na svého ošetřujícího lékaře, který mu srozumitelně vysvětlí, jaký přínos bude mít konkrétní vyšetření pro pacientovu léčbu.

   

  V případě, že se z jakýchkoliv důvodů nemůžete na objednaný termín dostavit, zavolejte prosím přímo na naše oddělení den před vyšetřením, tel.: 844 844 885, 543 136 010 od 7 do 15 hod. (ve všední dny).

  Gallery

  MOÚ - CT
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up