Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  

  Search diagnoses

   

  Search by body part

  CHOOSE BODY PARTS

   
   

  Nádory hrdla děložního

   

  Popis onemocnění

  Nádor hrdla děložního (čípku) vzniká z dlaždicového epitelu sliznice děložního hrdla. Vzniku onemocnění předchází předrakovinné změny označované zkratkou CIN. Ročně tímto nádorem onemocní v české republice zhruba 1 000 žen. 

  Příznaky

  • vodnatý až krvavý výtok,
  • nepravidelné děložní krvácení,
  • krvácení po pohlavním styku,
  • bolesti podbřišku,
  • potíže při močení,

  Průběh

  Nádorové postižení děložního hrdla se nemusí dlouho projevit. Prvním příznakem bývá špinění po pohlavním styku. Může se přidat i silnější krvácení. Potíže při močení a bolesti v podbřišku signalizují již pokročilé onemocnění.

  Způsob léčby

  Léčba nádorů děložního hrdla je založena na chirurgickém odstranění nádoru u nízkých stádií. U pokročilejších forem se používá ozařování a chemoterapie.

  Operační odstranění nádoru je nejvhodnější pro počínající formy onemocnění a předrakovinné projevy (CIN). Podle rozsahu onemocnění se provádí konizace (odstranění části tkáně čípku děložního), která zachovává možnost otěhotnění. V některých případech je nutné odstranění celé dělohy. 

  Radioterapie (ozařování). Rozlišujeme zevní ozáření pánve (teleradioterapie) a ozařování přímo v ložisku nádoru (brachyradioterapie). K ozařování se přidává do kombinace chemoterapie. V pokročilém stádiu nemoci, kdy jsou přítomny vzdálené metastázy, používáme různých režimů chemoterapie. Výběr léčebných metod závisí na stádiu nemoci, věku, fyzickém stavu pacientky a jejich preferencích.  

  Rizikové faktory

  Hlavním rizikovým faktorem je infekce lidským papilomavirem (HPV). Jedná se o onemocnění, které se přenáší pohlavním stykem. Kouření rovněž zvyšuje riziko onemocnění.

  Prevence

  V dnešní době už existuje očkovací látka proti infekci HPV. Je důležité očkovat dívky ještě před zahájením pohlavního života. Toto očkování chrání před typy viru HPV, které způsobují rakovinné bujení. Každý rok by měla žena navštívit svého gynekologa a nechat se vyšetřit v rámci screeningu rakoviny děložního čípku.

  Léčba v MOÚ - srovnání s průměrem České republiky

  C53

  How to Get the order

   

  If you have cancer, please contact the consultant ambulance, which will provide an additional process, whether further investigation or referral specialist department. Telephone number: 543135809 at times from 7:00 to 8:00 pm and 14:00-15:00 hours. More information can be found here.

   

  Examination methods

  Gynekologické vyšetření
  Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny
   

  Clinical studies

  No studies found  Clinical studies are used to demonstrate the safety and efficacy of new medicines. Patients may have to be included if they agree to participate and comply with the conditions of the Protocol of the study. More information about clinical studies is available here.

  Subscribe yourself to preventive mammography screening ...

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up