Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  

  Search diagnoses

   

  Search by body part

  CHOOSE BODY PARTS

   
   

  Nádory nosní dutiny a středního ucha

   

  Popis onemocnění

  Nádory nosu a vedlejších dutin nosních (VDN) jsou relativně vzácné. Zhoubné nádory vychází nejčastěji z oblasti čelistní dutiny (až 70% případů) a histologicky se jedná hlavně o nádory z povrchového epitelu, tedy o dlaždicobuněčné karcinomy. Z dalších histologických typů se mohou vzácněji objevit adenoidně cystický karcinom, lymfom a melanom. Zvláštní a velmi vzácnou jednotkou nádorů dutiny nosní je estesioneuroblastom vycházející přímo z čichových buněk.  

  Příznaky

  • Jednostranná nosní neprůchodnost

  • Jednostranný výtok z nosu s příměsí krve, krvácení z nosu
  • Otok a bolestivost tváře
  • Bolesti zubů u nádorů čelistní dutiny

  Průběh

  Příznaky nádorů nosu a VDN se významně neliší od příznaků běžných zánětlivých onemocnění této oblasti. Nápadné jsou zejména jednostranné projevy, tj. jednostranný výtok z nosu, krvácení a zduření tváře.  Pokročilé nádory zcela znemožňují nosní průchodnost. Může dojít i k prorůstání do očnice a nápadnému vyklenutí očního bulbu, k prorůstání do dutiny lební, vzhledem k jejímu blízkému vztahu s VDN. 

  Způsob léčby

  Primární léčbou maligních epitelových nádorů je zpravidla chirurgie, event. radioterapie. Dle rozsahu onemocnění se pak může operace kombinovat s radioterapií, případně i chemoterapií. U neoperabilních stadií se uplatňuje primárně radioterapie či chemoradioterapie.   

  Rizikové faktory

  Zvýšený výskyt zhoubných nádorů VDN je pozorován u pracovníků dřevozpracujícího a kožedělného průmyslu, textilní a oděvní výroby, zpracování hliníku, ropy, niklu, chromu, arzenu a dalších chemikálií. Kuřáci mají asi třikrát zvýšené riziko vzniku zejména dlaždicobuněčného karcinomu. 

  Prevence

  Nekuřáctví a při jakémkoliv neustupujícím jednostranném projevu v dutině nosní je důležitá včasná návštěva lékaře.

   

  How to Get the order

   

  If you have cancer, please contact the consultant ambulance, which will provide an additional process, whether further investigation or referral specialist department. Telephone number: 543135809 at times from 7:00 to 8:00 pm and 14:00-15:00 hours. More information can be found here.

   

  Clinical studies

  No studies found  Clinical studies are used to demonstrate the safety and efficacy of new medicines. Patients may have to be included if they agree to participate and comply with the conditions of the Protocol of the study. More information about clinical studies is available here.

  Subscribe yourself to preventive mammography screening ...

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up