Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  

  Search diagnoses

   

  Search by body part

  CHOOSE BODY PARTS

   
   

  Nádory slinivky břišní

   

  Popis onemocnění

  Karcinomy slinivky břišní patří mezi nejzhoubnější nádorová onemocnění. Je to zejména kvůli jejich rezistenci na léčbu a pozdní diagnostice. Ročně se v ČR diagnostikuje kolem 1600 nádorů slinivky břišní, přičemž postižení žen a mužů je přibližně stejné. Nejčastější výskyt je u osob ve věku 70-80 let. Naprostá většina nádorů slinivky břišní jsou adenokarcinomy. 

  Příznaky

  • bolest,
  • hubnutí,
  • žloutenka,
  • nechutenství,
  • mastné průjmovité stolice

  Průběh

  Karcinom hlavy slinivky břišní se projevuje triádou příznaků: bolest, hubnutí a postupující žloutenka obstrukčního typu. S postupující invazí nádoru do sousedních orgánů souvisí ztráta hmotnosti a intenzivní bolest nadbřišku. Je pro ni typická poloha nemocného, kdy pacient často nachází úlevu vsedě nebo v předklonu. Dalšími příznaky jsou mastné průjmovité stolice, celková slabost, závratě a zvracení. To bývá prvním příznakem uzávěru dvanáctníku nebo metastatického rozsevu na pobřišnici.  Infiltruje-li nádor dvanáctník a zapříčiní jeho zvředovatění, může se objevit také přítomnost krve ve zvratcích a natrávená krev ve stolici. 

  Způsob léčby

  Zásadní léčebnou metodou je chirurgické odstranění nádoru. Vzhledem k tomu, že třetina pacientů má v době diagnózy již jaterní metastázy a druhá třetina má postižené mízní uzliny, je možnost odstranění nádoru možná pouze u malé části pacientů. Základní operací karcinomu slinivky je odstranění dvanáctníku společně se slinivkou při zachování ocasu slinivky břišní.
  Další možností léčby je radioterapie (léčba zářením), která se může aplikovat společně s chemoterapií. Zářením se můžeme pokusit nádor zmenšit a poté provést operaci. Je možné také kombinovat léčbu s chemoterapií.

  Chemoterapii aplikujeme u pacientů s přítomností metastáz (dceřiných ložisek).  

  Rizikové faktory

  Přibližně u 4-16 % nemocných je pozorován rodinný výskyt nádoru slinivky břišní. Cukrovka je spojena s dvojnásobným rizikem vzniku nádoru, stejně jako kouření. Vliv alkoholu je zprostředkovaný. Vyšší výskyt nádoru je pozorován také u obézních lidí. 

  Prevence

  Z preventivních faktorů je důležité se vyvarovat kouření. Zdravá strava a pohyb pozitivně působí proti rozvoji nejen tohoto onemocnění.

  Léčba v MOÚ - srovnání s průměrem České republiky

  C25

   

  How to Get the order

   

  If you have cancer, please contact the consultant ambulance, which will provide an additional process, whether further investigation or referral specialist department. Telephone number: 543135809 at times from 7:00 to 8:00 pm and 14:00-15:00 hours. More information can be found here.

   

  Examination methods

  Prevence nádorů tlustého střeva
   

  Clinical studies  Clinical studies are used to demonstrate the safety and efficacy of new medicines. Patients may have to be included if they agree to participate and comply with the conditions of the Protocol of the study. More information about clinical studies is available here.

  Subscribe yourself to preventive mammography screening ...

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up