Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  

  Search diagnoses

   

  Search by body part

  CHOOSE BODY PARTS

   
   

  Nádor nasopharyngu

   

  Popis onemocnění

  Postihuje více muže než ženy (2:1) a vyskytuje se typicky buď časně mezi 15- 25 rokem věku, nebo mezi 50. - 60. rokem věku.

  Nádory této skupiny jsou lokalizovány v oblasti stropu, bočních stěn a zadní stěny hltanu v rozsahu od spodiny lební po horní plochu měkkého patra včetně. Histologicky se jedná nejčastěji o nediferencované karcinomy.
  Narozdíl od ostatních skupin nádorů hlavy a krku mají karcinomy nasofaryngu vyšší riziko vzdálených metastáz. Vzhledem k lokalizaci nádoru a jeho biologickému chování (vysoká citlivost k chemoterapii, radioterapii) se tak v léčbě užívá radioterapie, v pokročilých stádiích v kombinaci s chemoterapií. 

  Příznaky

  • Ztráta, omezení sluchu, zánět středního ucha
  • Zvětšení krčních uzlin
  • Nosní neprůchodnost, krvácení z nosu
  • Bolesti hlavy, dvojité vidění, trismus- křečovité sevření úst při stahu žvýkacího svalstva

  Průběh

  Nádor nasofaryngu se může šířit podél stěn nosohltanu, může uzavřít vyústění Eustachovy trubice a projevit se nedoslýchavostí, přetrvávajícím zánětem středního ucha. Šíření přes spodinu lební do mozku je velmi vzácné (10%). Časté je však šíření nádorových buněk lymfatickou cestou do svodných krčních lymfatických uzlin. Proto jedním z projevů může být pouze zbytnění uzlin na krku (až 70% pacientů má v úvodu diagnózy hmatné nebo viditelně zvětšené uzliny). S rozsahem postižení krčních uzlin souvisí také riziko vzdálených metastáz. 

  Způsob léčby

  V časných stádiích se uplatňuje samostatná radioterapie. U pokročilejších nádorů pak radioterapie v kombinaci s chemoterapií, následovaná ještě podáváním samotné chemoterapie, event. doplněná chirurgickým zákrokem při přetrvávajícím nálezu v krčních uzlinách.

  Rizikové faktory 

  Mezi rizikové faktory patří opět především kouření a nadužívání alkoholu. Dále byla zjištěna silná spojitost s infekcí virem Epstein-Barrové (EBV).

  Prevence

  Hlavním preventivním opatřením je nekuřáctví a vyvarování se požívání koncentrovaného alkoholu.

  How to Get the order

   

  If you have cancer, please contact the consultant ambulance, which will provide an additional process, whether further investigation or referral specialist department. Telephone number: 543135809 at times from 7:00 to 8:00 pm and 14:00-15:00 hours. More information can be found here.

   

  Clinical studies

  No studies found  Clinical studies are used to demonstrate the safety and efficacy of new medicines. Patients may have to be included if they agree to participate and comply with the conditions of the Protocol of the study. More information about clinical studies is available here.

  Subscribe yourself to preventive mammography screening ...

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up