Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  

  Search diagnoses

   

  Search by body part

  CHOOSE BODY PARTS

   
   

  Nádory ústní dutiny

   

  Popis onemocnění

  Mezi nádory dutiny ústní řadíme nádory sliznice tváře, dásní, spodiny ústní, přední 2/3 jazyka a tvrdého patra. Nejčastěji se vyskytuje okolo 60. roku věku, více u mužů. Stejně jako u všech nádorů hlavy a krku se nejčastěji jedná o dlaždicobuněčný karcinom vycházející z povrchového epitelu

  Příznaky

  • Povrchová, slizniční nehojící léze až vřed
  • Nemožnost řádně usadit doposud funkční protézu
  • Bolesti v souvislosti se zubní náhradou
  • V pozdějších stádiích zápach z úst a problémy při polykání
  • Neurologické poruchy z postižení lícního nervu- např. pokles ústního koutku
  • Zvětšení krčních uzlin

  Průběh

  První příznaky jsou nenápadné a mohou připomínat prostý zánět dutiny ústní. Odlišení pak spočívá v přetrvávání nálezu a neschopnosti hojení. Dále se může jednat o potíže s doposud funkční zubní protézou, jako jsou bolesti a problémy s jejím nasazením. Nemocný často na prvním místě vyhledá pomoc zubního lékaře. Vzhledem k nenápadnosti klinického obrazu je často nejprve nasazena lokální nebo antibiotická terapie pro domnělou infekci. Pokud však onemocnění na zavedenou terapii nezabírá, a naopak, příznaky se dále zhoršují, je na místě odběr vzorku tkáně k histologickému ověření nádoru- jedinému klíči k určení správné diagnózy. V pokročilejších stadiích se pak objevuje zápach z úst z rozpadajícího se nádoru, potíže při polykání, event. neurologické poruchy z prorůstání nebo útlaku větví lícního nervu. V některých případech může být prvním příznakem zvětšení krčních uzlin.

  Způsob léčby

  Základem léčby nádorů dutiny ústní je chirurgické odstranění nádoru, často v kombinaci s radioterapií, event. s chemoradioterapií. Léčba se řídí vždy dle stadia, rozsahu a dalších charakteristik onemocnění.

  Rizikové faktory

  Nejvýznamnějšími rizikovými faktory jsou kouření a pití koncentrovaných alkoholických nápojů. Při společném působení se jejich účinek vzájemně umocňuje. Převážnou část nemocných tvoří z výše uvedených důvodů skupina s nízkým sociálně ekonomickým standardem, s nízkou úrovní hygienických návyků a s negativním vztahem k péči o vlastní zdraví, kde jsou pak i možnosti včasné diagnostiky a vlastní léčby značně omezené.

  Prevence

  Prevencí vzniku nádorového bujení v dutině ústní je zejména vyvarování se kouření a požívání destilátů. Pravidelné návštěvy zubního lékaře pomáhají k vyhledání nemocných v počátečním stadiu onemocnění.

  How to Get the order

   

  If you have cancer, please contact the consultant ambulance, which will provide an additional process, whether further investigation or referral specialist department. Telephone number: 543135809 at times from 7:00 to 8:00 pm and 14:00-15:00 hours. More information can be found here.

   

  Clinical studies

  No studies found  Clinical studies are used to demonstrate the safety and efficacy of new medicines. Patients may have to be included if they agree to participate and comply with the conditions of the Protocol of the study. More information about clinical studies is available here.

  Subscribe yourself to preventive mammography screening ...

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up