Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  
   

  Calendar and upcoming events

  2020
  September
  Mon Tue Wed Th Fri Sat Sun
  123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  282930
  For professionals
  For patients and the public
  Courses
  Internships
   

  Links to the 3 basic screening programs of the Czech Republic:

   

  Give preventive examination.

   Dárkový poukaz

   

  Angiografická vyšetření

  Translate article by Google Translator
   

  Angiografie (AG) je rentgenové vyšetření cévního zásobení určité oblasti nebo orgánu - např. končetin, mozku, vnitřních orgánů (játra, ledviny atd.). Provádí se při místním znecitlivění napíchnutím tepny v třísle (výjimečně v jiné oblasti) tenkou jehlou. Touto cestou se pak zavádí tenká hadička (katetr) do cévního řečiště až k místu, které je potřeba vyšetřit.

  Katetrem je pak vstříknuta rentgenová kontrastní látka a zároveň se snímkuje. Pacient pociťuje pouze teplo při vstřikování kntrastní látky. Výsledkem je zobrazení tepen nebo žil orgánu, které jsou jinak na klasickém rentgenovém snímku nerozlišitelné. Vyšetření se provádí za sterilních podmínek, aby se vyloučila možnost následné infekce.

  Embolizace je terapeutický výkon, kdy je hadičkou zavedenou cévním řečištěm do přesně vybraného místa cíleně vpravena léčebná látka, která má za úkol snížit až zastavit krevní průtok danou cévou a tím i např. krvácení z dané oblasti.  

  V případě tzv. chemoembolizace (TACE) je velmi cíleně do potřebného místa podána cévní hadičkou chemoterapie ve snaze potlačit další růst nádoru.

  Vyšetření provádí zkušený tým laborantů a lékařů.

  Při příchodu na RDG oddělení se vždy ohlaste v RDG - EVIDENCI. Při převozu sanitkou na naše oddělení Vás ohlásí doprovázející osoba.

  Jak probíhá příprava na vyšetření?

  Angiografie jsou prováděny výhradně na angiografickém pracovišti. V přípravě na AG vyšetření je pacientovi několik dní před vyšetřením (nejpozději den předem) odebrán malý vzorek krve na vyšetření krvácivosti a srážlivosti.

  Vyšetřovaný musí být před AG výkonem nalačno (tzn., že nesmí jíst). Obvykle je mu v den AG vyšetření také vyholeno tříslo, aby byly přístupné cévy, které tříslem procházejí: ve většině případů je přístupová cesta do cévního řečiště právě přes stehenní tepnu nebo žílu v třísle.

  Je vyšetření bolestivé?

  Před vyšetřením na oddělení dostává vyšetřovaný obvykle injekci pro zklidnění i proti bolesti, i když toto vyšetření není bolestivé. Spíše přetrvává strach většiny pacientů z toho, co je čeká. Není se však čeho obávat. Dnes se používají jemné nástroje a vpich do tepny v třísle lze srovnat s injekcí do žíly, kterou každý nemocný jistě absolvoval mnohokrát.

  Co následuje po vyšetření?

  Po výkonu dodržuje pacient alespoň 8 hodinový klid na lůžku (neměl byt vstávat a chodit - ani na toaletu). Na lůžku se může mírně pohybovat, měnit polohu, nemusí ležet strnule.

  Hlavní komplikací AG výkonu bývá krevní podlitina v místě vpichu v třísle. Jen minimálně se mohou vyskytnout další komplikace: např. infekce po vyšetření, alergická reakce na podávanou kontrastní látku apod. Alergie lze ale v dnešní době poměrně dobře zvládnout protialergicky působícími léky.

  Pokud jste někdy v životě prodělali alergickou reakci na jakoukoliv látku (léky, dezinfekční materiál, včelí bodnutí, ovoce apod.) upozorněte na tuto skutečnost prosím odesílajícího lékaře i zdravotnický personál AG vyšetřovny.

  Odpovědnost za navržení daného vyšetření či úkonu provedeného na našem radiologickém (RDG) oddělení je jednak na lékaři, který pacienta k výkonu odesílá, a dále pak na lékaři - radiologovi, který jej provádí. Má-li pacient pochybnosti o nezbytnosti takového vyšetření, obrátí se v prvé řadě na svého ošetřujícího lékaře, který mu srozumitelně vysvětlí, jaký přínos bude mít konkrétní vyšetření pro pacientovu léčbu.

  V případě, že se z jakýchkoliv důvodů nemůžete na objednaný termín dostavit, zavolejte prosím přímo na naše oddělení den před vyšetřením, tel.: 844 844 885, 543 136 010 od 7 do 15 hod. (ve všední dny).

  Gallery

  MOÚ - Angio
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up