V Masarykově onkologickém ústavu stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit roušky,  maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Návštěvy jsou povoleny pouze v době od 14:00 do 17:00 hod, k jednomu pacientovi mohou nanejvýš dvě osoby, pobyt na pokoji je omezen na max. 15 min. Při vstupu je každému změřena teplota. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  
   

  Kalendář a nejbližší události

  2019
  prosinec
  Po Út St Čt So Ne
  1
  2 3 45678
  9 1011 12131415
  1617 1819202122
  23242526272829
  3031
  Pro odborníky
  Pro pacienty a veřejnost
  Kurzy
  Stáže
   

  Odkazy na 3 základní screeningové programy ČR:

   

  Darujte preventivní vyšetření.

   Dárkový poukaz

   

  Pusťte to z hlavy

  Dědičná forma nádorů prsu a vaječníků

   

  Nejprve je nutno se zmínit o dědičné formě nádorů prsu a vaječníků, jelikož jde o časté onemocnění. Výskyt dvou a více pacientek s nádorem prsu nebo vaječníku v přímé příbuzenské linii (například matka a samovysetrenidcera,nebo dvě sestry, obzvláště pokud alespoň jedna z žen onemocněla před 50. rokem věku), by měl býtalarmujícím signálem, že by se mohlo jednat o dědičnou dispozici. Téměř s jistotou je možné diagnostikovat dědičnou formu u pacientky s oběma typy nádorů, prsu i vaječníků. Dědičná forma nádorů prsu a vaječníků je u většiny případů způsobena mutací jednoho ze dvou genů, BRCA1 nebo BRCA2 (zkratka z anglického breast cancer-nádor prsu).

  V rodinách s mutací BRCA1 genu mají ženy přenašečy mutace 85 % ní riziko onemocnět nádorem prsu (až 10x vyšší než má ostatní populace) a 60 % ní riziko nádorů vaječníků (až 30x vyšší než má ostatní populace). Nádory se objevují v mladém věku. Může se mírně zvyšovat i riziko nádorů tlustého střeva u obou pohlaví a nádorů prostaty u mužů.

  V rodinách s mutací v BRCA2 genu je riziko nádorů prsu stejné jako u genu BRCA1, riziko nádorů vaječníků je asi 20 %. Zvyšuje se mírně i riziko dalších nádorů, například slinivky břišní, žaludku, žlučových cest, tlustého střeva, prostaty, melanomu, u mužů se může objevit nádor prsu.

  Jak se preventivně chránit a sledovat?

  Jelikož víme, jaké typy nádorů by se u člověka s mutací v BRCA1 nebo BRCA2 genu mohly objevit, můžeme nabídnout individuální plán k redukci rizika a časné detekci nádoru. K zachycení nádoru včas je nutné s preventivními prohlídkami začít velice brzo, mnohem dříve, než je tomu běžně v populaci.

  Doporučujeme začít s lékařskými prohlídkami prsou od 20-25 let společně s vyšetřením ultrazvukem nebo magnetickou rezonancí po půl roce a od 30 let doporučujeme mamografické vyšetření prsou každoročně. Gynekologické sledování je nutno začít také brzy a doplnit vyšetřením ultrazvukem a sledováním nádorového markeru CA125.

  Je nutné upravit životní styl tak, aby byl co nejzdravější. Zdravý životní styl snižuje riziko vzniku onemocnění. Důležité je nekouřit, jíst nízkotučnou stravu bohatou na vlákninu, hodně ovoce, zeleniny a cvičit.

  V rodinách, kde je velice pravděpodobná dědičná dispozice, ale nepodařilo se objevit mutaci v BRCA genech, je třeba pro všechny ženy v riziku doporučit výše uvedenou prevenci.

  I u mužů, přenašečů mutace, je dobré se snažit o zdravý životní styl a preventivní prohlídky zaměřené na zmíněné nádory (tlustého střeva a prostaty) od 40 - 45 let.

  Ostatní uvedené typy nádorů se vyskytují vzácněji, je však vhodné každoroční ultrazvukové vyšetření zaměřené na tyto orgány a kožní prohlídka. Nadměrné slunění škodí a je potřeba se mu vyhýbat.

  Samozřejmě jsou možné i preventivní operace. Je možné odstranit prsní žlázy a nahradit je buď umělou náhradou nebo náhradou z jiné vlastní tkáně. Tyto operace musí provádět zkušený plastický chirurg. Pro mnohé ženy je takovéto podstatné snížení rizika důležité. Je nutné si uvědomit, že ani sebelepší chirurg není schopen zaručit stoprocentní odstranění prsní žlázy, která má mnohé výběžky a nepravidelnosti. Proto i po odstranění prsou jsou potřebné kontroly.

  Stejně tak je možné odstranit oba vaječníky a vejcovody, pokud již žena neplánuje další těhotenství. Nalezení nádorů vaječníků v časném stádiu je někdy velmi problematické. Proto se i pro tuto operaci mohou ženy rozhodnout. Nadále i po operaci jsou nutné gynekologické kontroly. Ukazuje se, že odstranění vaječníků nejenom podstatně sníží riziko tohoto nádoru, ale snížená hladina hormonů, estrogenů, může trvale snížit riziko vzniku nádoru prsu.

  Použití preventivních operací se může zdát velmi radikálním řešením. Rizika onemocnění jsou však velká a každé snížení rizika může znamenat záchranu života. Mnohé ženy takováto řešení vítají. Samozřejmě musí být ponecháno rozhodnutí pouze na nich.

  U mladé ženy, v jejíž rodině se opakovaly nádory vaječníků, je možné snížit riziko vzniku nádoru vaječníků podáváním hormonální antikoncepce do té doby, než je možné provést jejich chirurgické odstranění, tj. do 35. - 40. roku věku.

  Podáváním některých léků je možné snížit riziko onemocnění nádorem prsu. Tamoxifen je lék, který je zkoušen u žen s dědičnou formou nádorů prsu. V klinické studii se zjistilo, že sníží výskyt druhého nádoru prsu u ženy již dříve léčené s nádorem prsu. Jak bude působit v prevenci onemocnění nádorem prsu u zdravých žen s mutací v BRCA genu, zatím není známo.

  prim. MUDr. Lenka Foretová | 2002-08-19 | Dědičnost nádorů


   

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru