V Masarykově onkologickém ústavu stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19. Například maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod, povinnost nosit roušky a dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Od 25.5.2020 jsou povoleny návštěvy, pouze v době od 14:00 do 17:00 hod. K pacientovi mohou nanejvýš dvě osoby současně, pobyt na pokoji je omezen na max. 15 min. Při vstupu je každému změřena teplota. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Cvičení zřejmě omezuje růst zhoubných nádorů tlustého střeva

   

  Cvičení možná hraje roli v omezování růstu buněk karcinomu tračníku. Takový je závěr australsko-kanadské studie, která byla právě publikována v odborném časopise The Journal of Physiology. Autoři studie zjistili, že již po krátkém časovém úseku vysoce intenzivního intervalového tréninku (zkratka HIIT z anglického high-intensity interval training) se do krve vyplaví látky, které v laboratorních podmínkách snižují rychlost růstu nádorových buněk.

  Výzkum se již dlouhá léta soustředí na pozitivní změny v organismu, ke kterým dochází po delších časových úsecích cvičení. Závěry nejnovější studie však naznačují, že významné jsou i účinky, které se dostaví po jediném úseku HIIT, což je druh cvičení, při kterém se střídají intervaly o vysoké zátěži s intervaly o nízké zátěži či s úplným odpočinkem.

  Změny v organismu, ke kterým dochází po HIIT, poukazují na to, že opakovaná expozice okamžitým účinkům cvičení možná přispívá k obraně organismu proti zhoubným nádorům. Tyto závěry podporují platnost obecně uváděných doporučení, aby lidé pravidelně cvičili a usilovali o aktivní životní styl ve smyslu tělesné aktivity.

  www.onconet.cz, upravila Mgr. Markéta Jetelová

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru