• Ovládací panel Ovládací panel
 • CZ   EN
 •  

  Čeští muži se bojí rakoviny

  Čeští muži se bojí rakoviny, na lékařské prohlídky ale chodí jen čtvrtina.

   
   
  • V Česku je na vzestupu rakovina prostaty u mužů.
  • Přestože je rakovina nemoc, které se Češi nejvíce bojí, na preventivní opatření dbá málokdo.
  • Ze zanedbání prevence pak často viní svého praktického lékaře, který je údajně nedostatečně informoval.

  Na základě provedeného průzkumu se ukázalo, že zatímco více než dvě třetiny českých mužů se nádoru bojí nejvíc ze všech nemocí, jenom 26 procent dotázaných vyráží na vyšetření alespoň jednoho typu rakoviny tak často, jak doporučují lékaři.

  Muži, kteří už oslavili padesáté narozeniny, by si například jednou ročně měli nechat vyšetřit prostatu. Tak často ale na kontrolu vyrazí jen každý čtvrtý, 35 procent mužů nepřijde vůbec. Počty Čechů s rakovinou prostaty rok od roku rostou. K včasnému odhalení přitom stačí nechat si odebrat krev, ve které pak odborníci hledají speciální látku, jejíž přítomnost může rakovinu prostaty signalizovat.

  Muži na prohlídky nechodí proto, že se cítí zdraví, prevenci nepovažují za důležitou nebo o ní vůbec nevědí. Z neznalosti často viní svého praktického lékaře. Celých 53 procent dotázaných uvedlo, že jim jejich praktik nedal dostatek informací o tom, jak je prevence důležitá. Přednosta onkologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice Luboš Petruželka praktické lékaře brání s tím, že každý je za své zdraví zodpovědný především sám. Informací je podle něj v ordinacích praktických lékařů k dispozici dost

  Průzkum mezi 1 500 dotazovanými lidmi také ukázal, že české ženy přistupují k prevenci až dvakrát zodpovědněji než muži. Jistou výhodu ale mají třeba v tom, že prevenci rakoviny prsu plošně organizuje stát − ženám mezi 45 a 69 lety pravidelně chodí pozvánky na mamografické vyšetření. V případě prostaty je ale situace jiná. "U rakoviny prostaty se v tuto chvíli neuvažuje o screeningovém programu, který by nutil všechny muže chodit na vyšetření," říká předseda České urologické společnosti Marek Babjuk. Lékaři tak zatím spoléhají hlavně na osvětu a nejrůznější kampaně. V čele jedné z nich stojí už tři roky badmintonista a olympionik Petr Koukal, jehož rozjetou kariéru ve 24 letech zbrzdila rakovina varlete. Sportovec proto přišel s projektem STK pro chlapy (www.stkprochlapy.cz). "Až se chlapi začnou o své zdraví starat jako o své auto, budeme mít vyhráno," podotýká Koukal. Sám si dnes vyčítá, že k lékaři nezašel hned poté, co si nahmatal bulku. Kvůli tomu musel kromě operace podstoupit i sérii chemoterapií.

  Takzvané samovyšetření prohmatáním zanedbávají jak muži, tak ženy. Varlata nebo prsa by si dospělí měli prohmatávat jednou měsíčně. Podle průzkumu to však dělá jen 19 procent mužů a 16 procent žen.

  Podle zdroje www.ihned.cz zpracovala hs

   

   

   
  Jméno Mgr. Helena Sedláčková
  E-mail helena.sedlackova@mou.cz
  Telefon 543134301
  *
  *
  *
   
   

  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, tak nám prosím pomocí tohoto formuláře dejte vědět. Předem Vám děkujeme a po opravě Vám dáme vědět.

  *
  *
  *
  *
  * Ochrana proti robotům

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ