V Masarykově onkologickém ústavu stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19. Například maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod, povinnost nosit roušky a dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Od 25.5.2020 jsou povoleny návštěvy, pouze v době od 14:00 do 17:00 hod. K pacientovi mohou nanejvýš dvě osoby současně, pobyt na pokoji je omezen na max. 15 min. Při vstupu je každému změřena teplota. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory placenty

   

  Popis onemocnění

  Rakovina placenty vzniká z embryonální tkáně, ze které se postupně vytváří placenta. Tato tkáň, (trofoblast), vzniká na povrchu oplodněného vajíčka na začátku každého těhotenství a ihned začne pronikat do děložní sliznice, svaloviny a cév - těmi do plic, mozku, jater i dalších orgánů.  To přetrvává po celou dobu těhotenství a normálně zmizí do 30 dnů po ukončení těhotenství. Tato invaze do orgánů se někdy, i když velmi vzácně, zvrhne v rakovinu placenty – v choriokarcinom. Nejčastěji k tomu dojde v děloze (90 %), vzácněji v plicích, mozku, event. v dalších orgánech – tedy všude tam, kam se embryonální tkáň dostane v každém těhotenství. Většina choriokarcinomů se léčí pouze chemoterapií. Výskyt tohoto onemocnění je spíše raritní.

  Příznaky

  • nadměrné zvětšování břicha v těhotenství,
  • vyšší hladina lidského choriového gonadotropinu (hCG) než je délka těhotenství,
  • dušnost,
  • neurologické projevy.

  Průběh

  Zprvu se onemocnění projeví jako normální těhotenství. Žena postupně pozoruje, že se její břicho zvětšuje abnormálně rychle. Je také větší pozitivita těhotenských testů z důvodu vysoké hladiny hCG. Při kontrole u gynekologa lékař zjistí nepřítomnost plodu v dutině děložní pomocí ultrazvuku.

  Způsob léčby

  Léčbou se zabývá jediné akreditované centrum v ČR, Centrum pro trofoblastickou nemoc (CTN) při Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze Podolí. Léčba je výhradně chemoterapeutická a má vynikající výsledky.

  Rizikové faktory

  Nebyly zjištěny prokazatelné rizikové faktory pro vznik trofoblastické nemoci.  Vyskytuje se častěji u mladých žen před 18-20 rokem života.

  Prevence

  Vzhledem k častým kontrolám v těhotenství se tato nemoc zjistí již v počátku. 

   

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Vyšetřovací metody

  Gynekologické vyšetření
  Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny
   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru